Nanook Of The North – Nanook Of The North
Ania Pietrzak:

Nieporównywalna i bezkompromisowa sztuka majestatycznego ambientu.

Alles – Hope
Jarek Szczęsny:

Czy wszystko już było?

His Dirty Secrets – Elements Of Decay EP
Krystian Zakrzewski:

Polskie korzenie lubują się w dobrym techno.

Wojciech Golczewski – Mohawk
Jarek Szczęsny:

Minimalny rozmach filmowy.

Chevel – Always Yours
Paweł Gzyl:

Muzyka ulotna.

Mokira – Chill Out
Paweł Gzyl:

Strefa relaksu.

Me&Mobi – Agglo
Łukasz Komła:

Krystaliczna magma dźwięków zwiastujących przyszłość. 

YOY – glutton
Jarek Szczęsny:

Błażej z Barcelony.

Deep’a & Biri – Dominance
Paweł Gzyl:

Hebrajska mistyka i techno.

Minoo – Bangers Must Die!
Ania Pietrzak:

Przyjemnie kołyszący glitch – hop.

Bogusław Schaeffer – Monodram
Łukasz Komła:

W tym roku mija 50 lat od momentu powstania opery radiowej Bogusława Schaeffera – „Monodram”, która dopiero teraz ujrzała światło dzienne dzięki Requiem Records i Narodowemu Centrum Kultury.

Hieroglyphic Being – The Red Notes
Jarek Szczęsny:

Pokręcone dźwięki, stylistyczne zawijasy i poskręcana wyobraźnia.

Tracey Thorn – Record
Mateusz Piżyński:

Disco synthy jakoby luksusowe.

Tomasz Mreńca – Peak (+konkurs CD)
Bartek Woynicz:

Przestrzenny podmuch chłodu.Deathprod – Deatprod


Ten box-set ukazał się przed trzema laty, lecz w pełni zasługuje na przypomnienie. Składają się nań cztery absolutnie wyjątkowe albumy absolutnie wyjątkowego artysty – Helge Stena, ukrywającego się pod pseudonimem Deathprod norweskiego wizjonera ambientu.
Czy to rzeczywiście ambient? Brian Eno zwykł mówić o nim, że musi być zdolny do ogarnięcia wielu kanałów uwagi słuchacza, musi być równie interesujący, jak łatwy do zignorowania. Wedle tej definicji twórczość Deathproda nie podpada pod ambient. Wprawdzie działa na wielu poziomach percepcji, ale nie sposób jej zignorować. Co więcej, jest to muzyka, która – przeżywana w odpowiednich warunkach – potrafi wprowadzić w stan autentycznego przerażenia (polecam pokój oświetlany tylko przez świeczkę i, oczywiście, słuchawki). Im głębiej zatapiałem się w opustoszałym, przeraźliwie zimnym świecie, tym większy niepokój odczuwałem. Sugestywność tych nieskończonych dronów, polarnych tematów oraz przypominających krzyk skrzypiec jest doprawdy tak wielka, że odnosi się dziwaczne wrażenie przyczajonych sił nieczystych. Sten stwarza pewien kontekst, w którym złowrogie, wszechogarniające dźwięki rozchodzą się we wszystkie strony, sukcesywnie pożerając słuchacza. Właśnie tak: pożerając.
W takim ujęciu rozpisywanie się na temat zawartości poszczególnych płyt mija się z celem. Każda z nich to osobna podróż wgłąb wyobraźni i własnego „ja”, która może rozwijać osobowość nie gorzej niż literatura. Zresztą Deathprod brzmi niczym wytrawny klasyk. Dla mnie już nim jest. Polecam z małym zastrzeżeniem: ostrożnie, wstrząsająca zawartość.
2004

 

Dołącz do ponad 10 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

0 Komentarzy

 1. adam

  zgadzam się z przedmówcą, do deathproda trzeba podejść z wyłączonym porównywaniem

 2. niewidoczny

  ja bym nie porównywał lustmorda do deathproda, dwie zupełnie inne muzyczne bajki (jak dla mnie, człowieka, który przesłuchał kilka płyt lustmorda i jedną deathproda 😀 – Morals And Dogma).
  muzyka lustmorda wywołuje u mnie uczucie niepokoju, deathproda – coś czego nie umiem nazwać, pewną magię…

 3. japan monster

  alez na Lustmorda nie ma silnych nikt mu nie dorówna;)

 4. F.

  Słuchałem jakiś czas temu którejś z płyt Deathproda i bez żadnych emocji wróciłem do Lustmord. Ten box również brzmi jak ogromny karton, który można magicznym sposobem włożyć z powodzeniem do slim boxa z wypalonym Stalkerem . Zdaje się, że facet trochę zbyt oczywistej symboliki użył, żeby zasiać na dłużej realny niepokój.