Plaid ‎– Polymer
Mateusz Piżyński:

Londyński duet poruszający się na scenie elektronicznej już blisko trzydzieści lat, 7. czerwca wydał swój kolejny studyjny album zatytułowany „Polymer”.

Tyler, The Creator – IGOR
Jarek Szczęsny:

Władca marionetek.

Rod Modell – Captagon
Paweł Gzyl:

Mistrz dubowych brzmień prezentuje własną wizję techno.

Vanishing Twin – The Age of Immunology
Jarek Szczęsny:

Eskapizm potrzebny od zaraz.

Sstrom – Drenched 1 – 12
Paweł Gzyl:

Surowe techno z uszkodzonego komputera.

Mirt – Greed
Jarek Szczęsny:

Wątłe struktury.

Various Artists – 10 Years of Monkeytown
Paweł Gzyl:

Spojrzenie wstecz.

EABS – Slavic Spirits
Jarek Szczęsny:

Jazz w bardo.

Bartosz Kruczyński – Baltic Beat II
Jarek Szczęsny:

Nie chciałbym przesłodzić.

Resina – Traces (Remixes)
Mateusz Piżyński:

Najnowsze wydawnictwo naszej rodzimej, bardzo utalentowanej, artystki, Karoliny Rec (aka Resina) to zestaw 5 utworów, gdzie cztery to genialne reinterpretacje, za którymi stoją Abul Mogard, Lotic, Ben Frost i William Criag.

Różni artyści – Portrety
Jarek Szczęsny:

Sami perkusiści.

Tracey – Biostar
Paweł Gzyl:

Pastelowe electro wyjęte z klubowego kontekstu.

Laurence Pike – Holy Spring
Jarek Szczęsny:

Łyżeczką, a nie chochlą.

Altstadt Echo – This Work Contains Lead
Paweł Gzyl:

Rozdarcie między światem ducha i materii.Triosk – Moment returns


Zasłynęli świetną płytą „1+3+1”, nagraną wspólnie z berlińskim guru nowej elektroniki – Janem Jelinkiem. Płyta, której wydawcą został label ~scape, ukazała się w listopadzie ubiegłego roku i zebrała znakomite recenzje. Była to jedna z najważniejszych prób połączenia elektronicznych eksperymentów z żywym graniem, a może inaczej, próba przełożenia żywych partii na język nowej elektroniki…nurt ten staje się coraz bardziej powszechny, wydaje się, że dzięki niemu elektroniczni twórcy znaleźli drugi oddech, z przyjemnością odchodząc od wyeksploatowanych rejonów cliq-hopu czy innych glitch-brzmień [sam Jelinek jest odpowiedzialny za jeden z najważniejszych albumów nowej estetyki – mowa o „Lopp-finding-jazz-records”].
Trio Triosk nie jest jednak kolektywem elektronicznym – to bardziej futurystyczno-jazzowy zespół, garściami sięgający po elektronikę, jednak budujący swe kompozycje w oparciu o stricte jazzową formę. Laurence Pike [perkusja], Adrian Klumpes [panino, rhodes, klawisze] i Ben Waples [kontrabas, bas elektryczny] to młodzi australijczycy, którzy w 2001 roku postanowili powołać do życia Triosk i szukać własnych dróg wyrazu. Wspomniana współpraca z Jelinkiem [płyta powstawała korespondencyjnie, muzycy wysyłali sobie kolejne partie dźwięków] okazała się przełomem dla muzycznej wrażliwości Triosk. Ich debiutancki krążek, wydany przez Leaf Label „Moment returns” to kontynuacja brzmień i rozwiązań znanych z „1+3+1”. Ewidentnie zafascynowani mikro-elektoniką panowie z Triosk postanowili wejść z nią w dłuższy romans, oferując słuchaczom płytę pełną nowoczesnego, eksperymentalnego jazzu, płytę będącą wynikiem improwizacji podlanych sporą dawką elektronicznych smaczków. Delikatnie zarysowane ramy każdego z kawałków są tylko początkiem ich późniejszej dynamiki: wystarczy wspomnieć narastający, znakomity „Love Chariot” czy najdłuższy na płycie, 9-minutowy „I am a beatiful and unique snowflake”. Mimo wszechobecnej elektroniki najważniejsze role grają na „Moment Returns” żywe isntrumenty – przede wszystkim perkusja, pianino i kontrabas. Słucha się tego znakomicie, myśli odlatują gdzieś w stronę Norwegii, gdzie przecież takie „nowe koncepcje jazzu” stają się coraz bardziej popularne i wyrafinowane. Siłą nowej płyty Triosk jest właśnie jej wyrafinowanie – tak kompozycjne, jak i realizacyjne [elektronika nie jest tutaj nachalna, choć bez niej płyta na pewno nie byłaby tak kusząca].
Mimo, iż to tylko 38 minut muzyki – jest tu czego słuchać. Kilka świetnych kompozycji, sporo brzmieniowych smaczków, dopracowana, choć nie zabijająca improwizacji produkcja. Triosk debiutują w dobrym stylu, czego – słuchając „1+3+1” – właściwie można się było spodziewać. Polecamy.
2004

 

Dołącz do ponad 10 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.