Coil – The Gay Man’s Guide To Safer Sex +2 OST
Ania Pietrzak:

Absolutne kuriozum!

Siavash Amini – Serus
Jarek Szczęsny:

Pływanie w stanie półsnu.

Foghorn – Thanatos
Jarek Szczęsny:

Album wysokooktanowy.

Subjected – Pictures From The Aftermath
Paweł Gzyl:

Ambientowa afirmacja życia i miłości.

Billy Woods And Kenny Segal – Hiding Places
Jarek Szczęsny:

Ciężki i ponury.

Ellen Arkbro – Chords
Paweł Gzyl:

Filozofia czystego akordu.

BNNT is Patrick Higgins – Multiversion #1
Jarek Szczęsny:

Część pierwsza.

Opla – Obertasy
Jarek Szczęsny:

Modernizacja polskiej wsi.

Zguba – Potwarz
Jarek Szczęsny:

Zagadkowa umysłowość.

Erith – Speed of Light
Przemysław Solski:

Niebanalny styl, kosmiczna muzyka, swoboda na scenie, tak w kilku słowach można określić nowe zjawisko na polskim rynku.

Øyvind Torvund – The Exotica Album
Łukasz Komła:

W egzotycznym zwierciadle.

Sciahri – Double-Edged
Paweł Gzyl:

Plemienny minimal.

Various Artists – ePM Selected Vol. 7
Paweł Gzyl:

Dziesięć house’owych sztosów.

Dren – Time And Form
Paweł Gzyl:

Black metal przekuty na nowoczesną elektronikę.Skatebard – Cosmos


Przykładem tego może być działalność projektu Skateb?rd, prowadzonego przez Barda Aasena Lodemela z Bergen. Już jego debiutancki album „Skateboard Was A Crime (In 1990)” sprzed sześciu lat, rzucił na kolana wszystkich wielbicieli muzyki italo-disco. Norweski artysta zaproponował bowiem własną wersję staroświeckiego stylu – epicką, niemal monumentalną, melodyjną, a jednocześnie lekko psychodeliczną. Lodemel przypieczętował swój sukces drugim krążkiem – „Midnight Magic” – na którym w udany sposób podjął próbę wpisania elementów italo disco w nowsze gatunki taneczne. Ukazujący się obecnie trzeci album Skateb?rda pokazuje, że artysta, pozostając w kręgu swych dotychczasowych fascynacji, potrafi nadal zaproponować coś świeżego i ekscytującego.
Zgodnie z tytułem, nowe produkcje Lodemela mają jednoznacznie „kosmiczny” sznyt. Oznacza to w praktyce, że poszczególne utwory pełne są przestrzennych partii strzelistych syntezatorów („Kosmos”) i mijających się ze sobą smug szumiącego dźwięku („June Nights South Of Siena”), rzuconych na z rozmachem odmalowane pastelowymi barwami tła („Marimba”). W tych futurystycznych brzmieniach można odnaleźć ślady dokonań prekursorów takiego grania – choćby włoskiego tria Hipnosis czy francuskiego projektu Droids.


Tworząc klimat swych nowych nagrań, Lodomel sięga po mroczne dźwięki. Najczęściej są to zbasowane loopy („Inspirational Weekend”), ale czasem też tajemniczo („Gamle Furutraer”) lub romantycznie („June Nights South Of Siena”) pobrzękujące klawisze, niosące poruszające melodie („Atari St. News Christmas Meeting 1990”). Tutaj z kolei wyraźniej czuć tchnienie mistrza filmowych tematów – Giorgio Morodera.
Hipnotyczne nagrania w stylu italo disco, Lodomel przeplata od czasu do czasu utworami z innych szuflad – i może to być zarówno podrasowane na latynoską modłę mechaniczne electro („Marimba”), jak również chicagowski house o surowym brzmieniu („Skateb?rd Loves You”) czy oldskulowe techno rodem z Detroit („Inspirational Weekend”). Wszystkie te kompozycje brzmią na tyle archaicznie, że świetnie pasują do pozostałych kawałków, tworząc w sumie barwną kolekcję tanecznych stylów z połowy lat 80.
Album puentuje ukryty utwór „Love Attack”, w którym gościnnie zaśpiewała szwedzka gwiazdka pop – Annie. Kompozycja ta stanowi jakby brakujące ogniwo w tym łańcuchu tanecznych odniesień do muzyki sprzed ćwierć wieku. To słodki synth-pop, wyprodukowany zgodnie z tradycyjnymi regułami gatunku. Kto wie – być może „Love Attack” stanowi zapowiedź czwartego albumu Skateb?rda?
Sprawdź

2008

 

Dołącz do ponad 10 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

1 Komentarz

  1. b

    Love Attack zapowiedzia czwartego albumu? a moze raczej przypomnieniem poprzedniego krazka „Midnight Magic”, na ktorym to „Love Attack” znalazl sie pod numerem 09??? drugi w miare ciekawy kawalek z recenzowanego krazka to „Vuelo”. ten numer ukazal sie na epce w zeszlym roku, wiec bylbym ostrozny z prognozami na przyszlosc. przynajmniej w przypadku Skatebarda 🙂