Stenny – Upsurge
Paweł Gzyl:

Połamane rytmy zanurzone w ambiencie.

Justyna Steczkowska – Maria Magdalena. All Is One
Przemysław Solski:

Wędrówka duszy.

Function – Existenz
Paweł Gzyl:

Opus magnum Dave’a Sumnera.

Bella Boo – Once Upon a Passion
Jarek Szczęsny:

Z półprzymkniętymi oczami.

Shed – Oderbruch
Paweł Gzyl:

Szperając w zbiorowej pamięci.

KTLH – Azathoth
Jarek Szczęsny:

Egzorcyści będą mieć pełne ręce roboty.

Koenraad Ecker & Frederik Meulyzer – Carbon
Paweł Gzyl:

Wizyta na Spitsbergenie.

Planetary Assault Systems – Live At Cocoon Ibiza
Paweł Gzyl:

Techno z saksofonem? Czemu nie!

Olo Walicki & Jacek Prościński – Llovage
Jarek Szczęsny:

Uciekająca sekcja rytmiczna.

Abul Mogard – Kimberlin
Maciej Kaczmarski:

Elegia na odejście.

Tobias Preisig – Diver
Łukasz Komła:

Skoncentrowana powódź.

Lee Gamble – Exhaust (Flush Real Pharynx Part 2)
Paweł Gzyl:

Powrót do korzeni.

Various Artists – Pop Ambient 2020
Paweł Gzyl:

Ambient jak skała.

FKA Twigs – Magdalene
Jarek Szczęsny:

Jedno płuco.Signer – Next We Bring You the Fire


Pod nazwą Signer kryje się wszechstronny nowozelandzki muzyk Bevan Smith, którego „Next We Bring You the Fire” jest trzecią płytą wydaną przez Carpark Records. Więcej o twórczości Smitha możecie przeczytać w artykule, a teraz zajmijmy się muzyką, jaką zawarł na najnowszym wydawnictwie.
Ten minialbum jest idealną propozycją dla słuchaczy, którzy uwielbiają fuzję przeróżnych gatunków muzycznych przekuwaną w nową dźwiękową jakość. Bevan Smith nie tylko jako Signer zajmuje się eksperymentowaniem i sklejaniem z rozmaitych części swoich nagrań, jednak na „Next We…” wyszło mu to najlepiej. Można tutaj usłyszeć taneczną elektronikę spowinowaconą z syntetycznymi stringami lat 80-tych, ambient w jednym łóżku z indie, Signer nie unika nawiązań do techno, a nawet do tradycjonalistów wytwórni Warp.
Otwierający album „Nord All Black Keys” przynosi wspomniane piszcząco-szumiące synthy, na tle których Smith delikatnie snuje swą balladę aż do chwilowego wyciszenia w 3 minucie, po czym dołącza bit, rozkręcając tę kontrolowaną kakofonię. Taki utwór mógłby nagrać duet Underworld – wystarczyłoby dorzucić pędzącą perkusję, a otrzymalibyśmy „Two Months Off”. Podobnie brzmi „Break My Arms Around You”, tyle że już bez perkusji. Natomiast „+Kicks And Kicks” znajduje się gdzieś pomiędzy Jamiem Lidellem z „Multiply” a Harmonic 313, do tego znowu kąpiel stringów w jednej wannie z pulsującą electro blachą. Utwór jest niepodzieloną na zwrotki piosenką, rozgrzewa się powoli, trafia w swoje apogeum, a potem następuje mantryczne wyciszenie.
W tym towarzystwie „Languidly Toot” i „The Glass Ceiling” są małymi hitami, rozegranymi na granulowanych i świetlistych padach oraz połamanej perkusji. Wokal Smitha po raz kolejny rozwleka się w pogłosach, tworząc somnambuliczny nastrój.

Następny kawałek („We Should Touch Teeth”) hipnotyzuje szybko zmiennymi pasażami smyków oraz loopami pianina czy innych strun przy wtórze mocnego basu oraz drewnianych pałeczek à la Animal Collective. Ten utwór ma wiele wspólnego z twórczością amerykańskiego zespołu.
Signer oczarowuje subtelnym śpiewem, a także gitarowymi sprzężeniami w „Don’t Be a Forest Cow”, używa głośnych synthów i pędzących instrumentów perkusyjnych, fundując najbardziej energetyczny kawałek na płycie. „Unprotected Walls” szumiąc i podzwaniając, spokojnie zamyka ten niezwykły album.
Twórczości Signera nie można jednoznacznie określić. Swoje inspiracje czerpie on z wielu estetyk, nagrywając przy tym wciągającą swym eklektyzmem muzykę. Czy będzie to utwór oparty na ambientowych pasażach, czy może zadziorny, taneczny przebój, w każdym przypadku spotkamy się z magnetyzującym kawałkiem nietuzinkowego dzieła. „Next We Bring You the Fire” ma to do siebie, że chociaż nie jest gatunkowo muzyką popularną, wkrada się do tejże kuchennymi drzwiami. Artysta nie boi się melodii, lecz chętnie ją wprowadza. Poza tym znajdziemy tutaj hipnotyzujące harmonie właściwe psychodelicznym nagraniom Pandy Beara, co jedynie wzmacnia pozycję artysty.
MySpace
Carpark Records
Involve
Carpark 50, 2009

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.