Plaid ‎– Polymer
Mateusz Piżyński:

Londyński duet poruszający się na scenie elektronicznej już blisko trzydzieści lat, 7. czerwca wydał swój kolejny studyjny album zatytułowany „Polymer”.

Tyler, The Creator – IGOR
Jarek Szczęsny:

Władca marionetek.

Rod Modell – Captagon
Paweł Gzyl:

Mistrz dubowych brzmień prezentuje własną wizję techno.

Vanishing Twin – The Age of Immunology
Jarek Szczęsny:

Eskapizm potrzebny od zaraz.

Sstrom – Drenched 1 – 12
Paweł Gzyl:

Surowe techno z uszkodzonego komputera.

Mirt – Greed
Jarek Szczęsny:

Wątłe struktury.

Various Artists – 10 Years of Monkeytown
Paweł Gzyl:

Spojrzenie wstecz.

EABS – Slavic Spirits
Jarek Szczęsny:

Jazz w bardo.

Bartosz Kruczyński – Baltic Beat II
Jarek Szczęsny:

Nie chciałbym przesłodzić.

Resina – Traces (Remixes)
Mateusz Piżyński:

Najnowsze wydawnictwo naszej rodzimej, bardzo utalentowanej, artystki, Karoliny Rec (aka Resina) to zestaw 5 utworów, gdzie cztery to genialne reinterpretacje, za którymi stoją Abul Mogard, Lotic, Ben Frost i William Criag.

Różni artyści – Portrety
Jarek Szczęsny:

Sami perkusiści.

Tracey – Biostar
Paweł Gzyl:

Pastelowe electro wyjęte z klubowego kontekstu.

Laurence Pike – Holy Spring
Jarek Szczęsny:

Łyżeczką, a nie chochlą.

Altstadt Echo – This Work Contains Lead
Paweł Gzyl:

Rozdarcie między światem ducha i materii.Isolée – Well Spent Youth


Starczy, że Isolée w 2000 roku wydał „Rest” i mógł przestać nagrywać, bo i tak na stałe trafił do encyklopedii elektroniki. Album był nowatorski i przebojowy, nikt tak wcześniej nie grał. Pięć lat później pojawił się sequel. „We Are Monster”, który potwierdził, że Rajko Müller jest oryginalnym producentem, ale na przełom już nie wystarczyło.
Kolejne lata to kilka stricte klubowych w brzmieniu epek, aż wreszcie Isolée wydaje kolejny album. Müller zmienił label i „Well Spent Youth” pojawi się jako pierwszy longplay w barwach Pampa Records, wytwórni innego innowatora house’u, DJ-a Koze.
Nowe produkcje przełomu też nie przynoszą, ale odświeżają nieco taneczną scenę. Po pierwszym odsłuchu miałem wrażenie, że album jest naiwny, jakby Isolée przez lata zdziecinniał. Później zacząłem widzieć niuanse, aż doszukałem się dawnego stylu Müllera. A ten, jak zwykle, house okrasza oryginalnymi ozdobami.

Rozpoczyna się od niespiesznego „Paloma Triste”, który pobrzmiewa sentymentalnymi klawiszami. W „Thirteen Times an Hour” i „Taktell” słychać już house z typowymi dla Müllera przegiętymi strunami i padami. Isolée przypomniał sobie też o wokalach, które wypełniały jego debiut, i w „Trop Près De Toi (97 Interlude)” zapętla głos, robiący wrażenie wyjętego sprzed 13-14 lat (podobnie jest w kraftwerkowym „Transmission”). Album zamyka swobodnie płynący i poprzetykany delikatnymi padami „In Our Country”, który tak samo mógłby się znaleźć na końcu albumu „We Are Monster”.
Nowa płyta Isolée nie spodoba się od razu, ale żaden jego album nie odkrywał wszystkiego na samym początku. Jednak przy pierwszym zetknięciu z „We Are Monster” i jeszcze bardziej przy „Rest” czuło się, że kompozycje kryją więcej. Można było wgryzać się w nie kęs za kęsem, a po dwóch tygodniach odkryć nowy dźwięk, którego, wydaje się, wcześniej nie było. Na „Well Spent Youth” tego zabrakło. Zabrakło tajemnicy i nie czuć wybitności poprzednich płyt – mimo że Isolée wciąż pozostaje jednym z najbardziej oryginalnych producentów house’u.
Jaka jest ta płyta? Solidna? W przypadku Isolée to brzmi okrutnie, bo kiedy mówię solidna, z tyłu głowy kołacze mi się: zawodzi. Ale zawodzić można oczekiwania. Jeżeli tych się pozbywam, to jest to jedna z najlepszych płyt house’owych ostatnich miesięcy. Przewaga Müllera nad innymi producentami house’u polega na tym, że idzie swoją drogą, a jego styl jest rozpoznawalny, ale nie zaskakuje jak kiedyś.
Pampa Records, 2011

 

Dołącz do ponad 10 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

komentarze 3

 1. mesbrutah

  Zapraszamy na Isolée w tą Sobotę (05.02.11) do Obiektu (W-wa) !!

 2. radobogasch

  Isolée – Obiekt Znaleziony – Discord – 05.02.2011 at Obiekt Znaleziony
  zapraszamy!

  resident advisor
  http://www.residentadvisor.net/event.aspx?226042

  facebook
  http://www.facebook.com/event.php?eid=180050662034730

 3. krzychu81

  Juz myślałem że ten pan zakończył muzyczną działalność , a tu taka niespodzianka.