Siavash Amini – Serus
Jarek Szczęsny:

Pływanie w stanie półsnu.

Foghorn – Thanatos
Jarek Szczęsny:

Album wysokooktanowy.

Subjected – Pictures From The Aftermath
Paweł Gzyl:

Ambientowa afirmacja życia i miłości.

Billy Woods And Kenny Segal – Hiding Places
Jarek Szczęsny:

Ciężki i ponury.

Ellen Arkbro – Chords
Paweł Gzyl:

Filozofia czystego akordu.

BNNT is Patrick Higgins – Multiversion #1
Jarek Szczęsny:

Część pierwsza.

Opla – Obertasy
Jarek Szczęsny:

Modernizacja polskiej wsi.

Zguba – Potwarz
Jarek Szczęsny:

Zagadkowa umysłowość.

Erith – Speed of Light
Przemysław Solski:

Niebanalny styl, kosmiczna muzyka, swoboda na scenie, tak w kilku słowach można określić nowe zjawisko na polskim rynku.

Øyvind Torvund – The Exotica Album
Łukasz Komła:

W egzotycznym zwierciadle.

Sciahri – Double-Edged
Paweł Gzyl:

Plemienny minimal.

Various Artists – ePM Selected Vol. 7
Paweł Gzyl:

Dziesięć house’owych sztosów.

Dren – Time And Form
Paweł Gzyl:

Black metal przekuty na nowoczesną elektronikę.

Dots (Uwe Schmidt) – Dots
Ania Pietrzak:

Śladami czarów w kosmicznej otchłani.Santos – If You Have Meat You Want Fish

Ten włoski producent jest jednym z tytanów pracy na klubowej scenie – w ciągu piętnastu lat działalności zrealizował ponad czterysta nagrań. Obdzielał nimi różne wytwórnie – choćby Saved, Bedrock, Moon Harbour, Get Physical, Crosstown Rebels czy Great Stuff. Jego dwunastocalówki przewijały się przez ręce najsłynniejszych didżejów świata. Miał okazję wystąpić na wielkim Fuji Festivalu w Japonii, remiksować nagrania Fatboy Slima i Armanda Van Heldena oraz produkować samą Madonnę (nowa wersja „Like A Prayer” na „Sweet And Sticky Tour”). Trzy lata temu rozpoczął współpracę z Timo Maasem – efektem tego było powołanie do życia duetu Mutant Clan oraz wytwórni płytowej Rockets & Ponies. I to właśnie jej nakładem ukazuje się najnowszy album Santosa – „If You Have Meat You Want Fish”.

Już pierwszy utwór wprowadza słuchacza w brzmienie całości – latynoskie perkusjonalia wsparte soczystymi dęciakami tworzą ekstatyczny klimat południowoamerykańskiego karnawału („She”). Ten plemienny wątek znajduje potem kontynuację w pozostałych kompozycjach – „Sinus Disco”, „Zargos Fest” i „Carambolage”. W pierwszej z nich przecina minimalową strukturę rytmiczną o miarowym pulsie hipnotycznego techno, a w drugiej – house`owe bity wsparte orkiestrowymi partiami zamaszystych dęciaków. Trzeci z wymienionych utworów to już morderczy tribal – perkusyjna orgietka o niemal industrialnym brzmieniu.

[embeded: src=”http://www.junostatic.com/ultraplayer/07/MicroPlayer.swf” width=”400″ height=”130″ FlashVars=”branding=records&playlist_url=http://www.juno.co.uk/playlists/builder/1821870-02.xspf&start_playing=0&change_player_url=&volume=80&insert_type=insert&play_now=false&isRe lease=false&product_key=1821870-02″ allowscriptaccess=”always”]

Kiedy włoski producent zapomina o swej baterii bębnów, muzyka staje się mniej surowa. I tak w „Newyorkese” dostajemy dynamiczny deep house opleciony samplami ludzkich głosów, a w „Denvers” – szurający garage house z klangującym motywem basowym. „Matineé” to z kolei czytelny ukłon w stronę techno z Detroit – wypełnionego sonicznymi akordami rwanych klawiszy w stylu wczesnych dokonań Underground Resistance. Do chicagowskiej klasyki Santos odwołuje się natomiast w finałowym „Neter”. Ozdobą nagrania wspartego na szorstkim układzie rytmicznym jest melodyjna wokaliza Gerideau, amerykańskiego wokalisty z kręgu nowego soulu.

Jeden utwór nie pasuje tylko do tej dosyć jednolitej całości – „Get Strong” to siarczysty nu-rave z raperską nawijką Lateefa, znanego ze współpracy z Fatboy Slimem czy DJ Shadowem. Nagranie samo w sobie jest niezłe – ale mimo, że daje solidnego kopa, ma się nijak do reszty klubowych kawałków.

Obciachu nie ma – „If You Have Meat You Want Fish” to solidna produkcja, choć w niektórych momentach Santos nawtykał zdecydowanie za dużo tych plemiennych bębnów. Mimo tego, na płycie znajduje się sporo materiału, który włoski producent z powodzeniem będzie mógł wykorzystać w swych didżejskich setach.

Rockets & Ponies 2011

www.rocketsandponies.com

www.myspace.com/rocketsandponies

www.myspace.com/santosmusik

 

Dołącz do ponad 10 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.