Shed – Oderbruch
Paweł Gzyl:

Szperając w zbiorowej pamięci.

KTLH – Azathoth
Jarek Szczęsny:

Egzorcyści będą mieć pełne ręce roboty.

Koenraad Ecker & Frederik Meulyzer – Carbon
Paweł Gzyl:

Wizyta na Spitsbergenie.

Planetary Assault Systems – Live At Cocoon Ibiza
Paweł Gzyl:

Techno z saksofonem? Czemu nie!

Olo Walicki & Jacek Prościński – Llovage
Jarek Szczęsny:

Uciekająca sekcja rytmiczna.

Abul Mogard – Kimberlin
Maciej Kaczmarski:

Elegia na odejście.

Tobias Preisig – Diver
Łukasz Komła:

Skoncentrowana powódź.

Lee Gamble – Exhaust (Flush Real Pharynx Part 2)
Paweł Gzyl:

Powrót do korzeni.

Various Artists – Pop Ambient 2020
Paweł Gzyl:

Ambient jak skała.

FKA Twigs – Magdalene
Jarek Szczęsny:

Jedno płuco.

Sarin – Moral Cleansing
Paweł Gzyl:

EBM wyszlifowany na najwyższy połysk.

Mary Komasa – Disarm
Przemysław Solski:

Rozbrójmy się.

Black Sea Dahu – No Fire in the Sand
Łukasz Komła:

Tonąc w lekkości.

DJ Shadow – Our Pathetic Age
Jarek Szczęsny:

Ilość nie przekłada się na jakość.Santos – If You Have Meat You Want Fish

Ten włoski producent jest jednym z tytanów pracy na klubowej scenie – w ciągu piętnastu lat działalności zrealizował ponad czterysta nagrań. Obdzielał nimi różne wytwórnie – choćby Saved, Bedrock, Moon Harbour, Get Physical, Crosstown Rebels czy Great Stuff. Jego dwunastocalówki przewijały się przez ręce najsłynniejszych didżejów świata. Miał okazję wystąpić na wielkim Fuji Festivalu w Japonii, remiksować nagrania Fatboy Slima i Armanda Van Heldena oraz produkować samą Madonnę (nowa wersja „Like A Prayer” na „Sweet And Sticky Tour”). Trzy lata temu rozpoczął współpracę z Timo Maasem – efektem tego było powołanie do życia duetu Mutant Clan oraz wytwórni płytowej Rockets & Ponies. I to właśnie jej nakładem ukazuje się najnowszy album Santosa – „If You Have Meat You Want Fish”.

Już pierwszy utwór wprowadza słuchacza w brzmienie całości – latynoskie perkusjonalia wsparte soczystymi dęciakami tworzą ekstatyczny klimat południowoamerykańskiego karnawału („She”). Ten plemienny wątek znajduje potem kontynuację w pozostałych kompozycjach – „Sinus Disco”, „Zargos Fest” i „Carambolage”. W pierwszej z nich przecina minimalową strukturę rytmiczną o miarowym pulsie hipnotycznego techno, a w drugiej – house`owe bity wsparte orkiestrowymi partiami zamaszystych dęciaków. Trzeci z wymienionych utworów to już morderczy tribal – perkusyjna orgietka o niemal industrialnym brzmieniu.

[embeded: src=”http://www.junostatic.com/ultraplayer/07/MicroPlayer.swf” width=”400″ height=”130″ FlashVars=”branding=records&playlist_url=http://www.juno.co.uk/playlists/builder/1821870-02.xspf&start_playing=0&change_player_url=&volume=80&insert_type=insert&play_now=false&isRe lease=false&product_key=1821870-02″ allowscriptaccess=”always”]

Kiedy włoski producent zapomina o swej baterii bębnów, muzyka staje się mniej surowa. I tak w „Newyorkese” dostajemy dynamiczny deep house opleciony samplami ludzkich głosów, a w „Denvers” – szurający garage house z klangującym motywem basowym. „Matineé” to z kolei czytelny ukłon w stronę techno z Detroit – wypełnionego sonicznymi akordami rwanych klawiszy w stylu wczesnych dokonań Underground Resistance. Do chicagowskiej klasyki Santos odwołuje się natomiast w finałowym „Neter”. Ozdobą nagrania wspartego na szorstkim układzie rytmicznym jest melodyjna wokaliza Gerideau, amerykańskiego wokalisty z kręgu nowego soulu.

Jeden utwór nie pasuje tylko do tej dosyć jednolitej całości – „Get Strong” to siarczysty nu-rave z raperską nawijką Lateefa, znanego ze współpracy z Fatboy Slimem czy DJ Shadowem. Nagranie samo w sobie jest niezłe – ale mimo, że daje solidnego kopa, ma się nijak do reszty klubowych kawałków.

Obciachu nie ma – „If You Have Meat You Want Fish” to solidna produkcja, choć w niektórych momentach Santos nawtykał zdecydowanie za dużo tych plemiennych bębnów. Mimo tego, na płycie znajduje się sporo materiału, który włoski producent z powodzeniem będzie mógł wykorzystać w swych didżejskich setach.

Rockets & Ponies 2011

www.rocketsandponies.com

www.myspace.com/rocketsandponies

www.myspace.com/santosmusik

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.