Wpisz i kliknij enter

Płyta roku 2011 według czytelników Nowamuzyka.pl

[wide][/wide]
Przyszedł czas na ogłoszenie wyników naszego corocznego plebiscytu na płytę roku według czytelników Nowamuzyka.pl! To już siódma edycja zestawienia. Publikujemy też listę wszystkich wskazywanych przez Was krążków.
Podobnie jak w zeszłym roku, również tym razem rywalizacja między poszczególnymi krążkami była bardzo wyrównana. To efekt dostępu do coraz większej ilości muzyki – roczne zestawienia mocno się idywidualizują, trudno o jasnych faworytów. Dobrze to, czy źle? Oceńcie sami. Jeszcze raz dziękujemy za wszystkie głosy!

Płyta roku 2011: Andy Stott – „Passed Me / We Stay Together”

[list]

[/list]

Część z Was wskazywała na poszczególne części tego albumu. Wszystkie głosy potraktowaliśmy jako wskazanie na całość – Stott wydał bowiem oba krążki w formie jednego, spójnego materiału i tak należy go traktować.

Maciek Kaczmarski: „atmosfera narkotycznej mary powoduje przejście całej armii mrówek po plecach. Jest to bowiem muzyka odczuwana całą fizycznością, więcej – wywołująca reakcje psychosomatyczne. Gęste jak smoła i równie rozciągliwe „slo-mo techno”, zwolnione do około 105 bpm, miażdży swoją intensywnością, klimatem i wizjonerstwem. Wybitnie czarna muzyka” – więcej »

2. Tim Hecker – „Ravedeath, 1972”

[list]

[/list]

Daniel Barnaś: „jeśli zastanawialiście się kiedykolwiek jak w dniu Sądu Ostatecznego brzmiałyby organy w walącym się kościele i kto mógłby wtedy na nich grać, to myślę, że odpowiedzi nie trzeba szukać daleko” – więcej »

3. Nicolas Jaar – „Space Is Only Noise”

[list]

[/list]

Paweł Gzyl: „stosując typowe dla artystów związanych z wytwórnią Mille Plateaux w jej złotym okresie działalności techniki tworzenia dźwięku, Jaar wykorzystuje je nie do produkcji minimalistycznego ambientu, ale klimatycznego hip-hopu, house`u i dubu. Efekty są imponujące – nowatorska wizja nastrojowego downtempo XXI wieku” – więcej »

4. Gus Gus – „Arabian Horse”

[list]

[/list]

Paweł Gzyl w swojej krytycznej recenzji: „zaczyna się świetnie. Wyłaniający się z chmurnego tła „Selfoss” to minimalistyczne deep techno, w którym mroczny chórek niesie brzęczące akordy klawiszy, znajdując swój finał w zaskakującym motywie zawadiackiego walczyka rozegranego na akordeon i banjo” – więcej »

5. Austra – „Feel It Brake”

[list]

[/list]

Ania Kozłowska: „>Feel It Break< jest dość oksymoroniczną płytą. Ma ciągoty w stronę szamanizmu (Austra to bogini zorzy polarnej i światła), przejmujące melodie tchnąć mają spirytualizmem, co nie przeszkadza wyskoczyć nagle prostym automatom perkusyjnym i naiwnie wysokim tonom" - więcej »

6. Lucy – „Worldplay of Working Bees”

[list]

[/list]

Paweł Gzyl: „kiedy słucha się tego na odpowiednich głośnikach, słuchacz czuje się, jakby pływał w tych zbasowanych tonach. Przesłuchanie >Wordplay For Working Bees< nie pozostawia wątpliwości – to jedna z najważniejszych płyt tego roku" - więcej »

7. Machinedrum – „room(s)”

[list]

[/list]

Maciek Kaczmarski: „brzmi to wszystko jak gdyby Scuba i Burial wciągnęli razem pokaźną ilość amfetaminy, weszli do studia w narkotycznej malignie, a całość wyprodukował pijany Flying Lotus, telefonicznie radząc się Deadelusa, który ogłuchł na jedno ucho” – więcej »

8. PJ Harvey – „Let England Shake”

[list]

[/list]

Dominika Kujawka: „melodyjność albumu rządzi się jednak pewnymi prawami – dźwięki rozgaszczają się w hipokampie, wszystkie je zapamiętuję lepiej niż wierszyk Szelburg-Zarembiny na lekcji polskiego. Później łapię się na podśpiewywaniu >The Words That Maketh Murder< przy oddzielaniu tkanin białych od kolorowych. Gdy tylko ten nonsens dotrze do mojej świadomości, czerwienię się po sam czubek nosa" - więcej »

9. Plaid – „Scintilli”

[list]

[/list]

10. Stateless – „Matilda”

[list]

  • Punktów: 21
  • Wskazań: 4
  • Miejsce pierwsze: 3
  • Miejsce drugie: 0

[/list]

10. Apparat – „The Devil’s Walk”

[list]

  • Punktów: 21
  • Wskazań: 5
  • Miejsce pierwsze: 2
  • Miejsce drugie: 1

[/list]

11. Amon Tobin – „ISAM”

[list]

[/list]

12. Peaking Lights – „936”

[list]

  • Punktów: 19
  • Wskazań: 5
  • Miejsce pierwsze: 2
  • Miejsce drugie: 1

[/list]

12. When Saints Go Machine – „Konkylie”

[list]

[/list]

Pozostałe płyty

W Waszych rankingach najczęściej pojawiały się również albumy, po które na pewno warto sięgnąć (kolejność alfabetyczna):

Rozdaliśmy płyty!

Zgodnie z zapowiedzią, wśród biorących udział w zabawie wylosowaliśmy płyty, które powędrują do poniższych userów. Zwycięzcy już dostali od nas maile ze szczegółami. Gratulujemy! 🙂

[list]

  • Hedfunk
  • phamm
  • bscd
  • hype_bass
  • stakka
  • Kamilalalala
  • em.
  • Bartooki
  • obskury
  • sobek
  • wronski

[/list]

Pozostało nam jeszcze przypomnieć linki do wyników z poprzednich lat. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za udział w plebiscycie 🙂

[list]

[/list]







Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
20 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Płyta roku 2011 » […]

alternativ4
alternativ4
12 lat temu

Powinienem się cieszyć – 3 z 5 moich typów są w pierwszej dziesiątce. Chyba w tym roku zbliżyłem się do nowomuzycznego mainstreamu. 😉

Aa, w tytule albumu Lucy jest błąd – tytuł to oczywiście „WORDPLAY for Working Bees”, nie „worldplay” – gry słowne dla pszczół. Urokliwe. :F

fotogram
fotogram
12 lat temu

stott na fotce fajnie zniesmaczony

Yezior
Yezior
12 lat temu

Pierwsze dwa miejsca zwycięzców to płyty pinkająco-szeleszcząco-pierzdzące o których nikt za rok nie będzie pamiętał. Ot….cała tak zwana nowa muzyka.

gradion
gradion
12 lat temu
Reply to  Yezior

Yezior – dyzurny nowomuzyczny troll. Chlopie, jak cie tak meczy ten serwis to go nie odwiedzaj. Proste.

Yezior
Yezior
12 lat temu
Reply to  gradion

A mnie się zdaje że odrobina fermentu i krytyki się przydaje.
Wierzcie mi – płyty z rankingu są mi znane i przesłuchałem je co najmniej kilka razy. Czołówka nie wnosi do muzyki zbyt wiele.

dadaista
dadaista
12 lat temu
Reply to  Yezior

Otóż to – gradion dobrze mowi.

catsndogs93
catsndogs93
12 lat temu
Reply to  Yezior

Jakie więc płyty wnoszą wiele?

Kosek
Kosek
12 lat temu
Reply to  catsndogs93

Otoz to, tez chcialbym poznac twoje typy Yezior. Czemu nie glosowales?

qwerty
qwerty
12 lat temu

a gdzie modeselektor, pytam??

pe
pe
12 lat temu

Poprawcie błąd w tytule „Feel It BrEAk”.

Arkadiusz
Arkadiusz
12 lat temu

Pierwsze dwa miejsca do przewidzenia, pozostałe już mniej.
Jak zwykle płyty powędrowały nie tam gdzie trzeba 😉 .

Kid Loco
Kid Loco
12 lat temu

Where is James?

conveyor
conveyor
12 lat temu

Kurde, znowu nie udało się płyty wygrać 🙁
no i jeszcze Gus Gus w czołówce 🙁
poniedziałkowy dół ;P

Obskury
12 lat temu

Mnie poza wylosowanie 😉 cieszy wysokie miejsce Lucy, bo to świetny album, który poza pojedynczymi miejscami wydaje się być całkowicie olany.

Edwin
12 lat temu

Widac, ze podsumowanie 2011 roku jest calkowitym przeciwienstwem podsumowania roku 2010.

Austra, mimo, ze to swietna plyta, pasuje tutaj jak piesc do nosa. To samo tyczy sie PJ Harvey. Myslalem, ze Amon Tobin bedzie duzo wyzej. Pierwsze i drugie miejsce swietne.

phamm
12 lat temu

dziękuję za docenienie mojego nikłego wkładu dla powyższej listy…
przede wszystkim cieszy mnie jednak wynik, andy stott nie chce ciągle uciec z odtwarzacza, i liczę, że nadal będzie kontynuował swój psychosomatyczny blitzkrieg, dobranoc, dziękuję

dadaista
dadaista
12 lat temu

No to jedyną pozycją, która — za przeproszeniem — pokryła się z jakimś punktem z mojej listy, jest „Ravedeath, 1972”. To i tak progres, bo wcześniej obie listy, tj. moja i czytelników, nie miały elementów wspólnych.

Ale że „Summvs” nie znalazło się nawet w kategorii „pozostałe”…?

Daniel Barnaś
12 lat temu

(to spróbuj głosować z wielu kont) 😛

Heliosphaner
Heliosphaner
12 lat temu

Stało się to co było pewne: Andy Stott i Tim Hecker wygrywają. W sumie fajnei wyszło, bo dla każdego coś dobrego w tym podsumowaniu 🙂 Tylko, że znowu nic nie wygrałem 🙁

Polecamy