Coil – The Gay Man’s Guide To Safer Sex +2 OST
Ania Pietrzak:

Absolutne kuriozum!

Siavash Amini – Serus
Jarek Szczęsny:

Pływanie w stanie półsnu.

Foghorn – Thanatos
Jarek Szczęsny:

Album wysokooktanowy.

Subjected – Pictures From The Aftermath
Paweł Gzyl:

Ambientowa afirmacja życia i miłości.

Billy Woods And Kenny Segal – Hiding Places
Jarek Szczęsny:

Ciężki i ponury.

Ellen Arkbro – Chords
Paweł Gzyl:

Filozofia czystego akordu.

BNNT is Patrick Higgins – Multiversion #1
Jarek Szczęsny:

Część pierwsza.

Opla – Obertasy
Jarek Szczęsny:

Modernizacja polskiej wsi.

Zguba – Potwarz
Jarek Szczęsny:

Zagadkowa umysłowość.

Erith – Speed of Light
Przemysław Solski:

Niebanalny styl, kosmiczna muzyka, swoboda na scenie, tak w kilku słowach można określić nowe zjawisko na polskim rynku.

Øyvind Torvund – The Exotica Album
Łukasz Komła:

W egzotycznym zwierciadle.

Sciahri – Double-Edged
Paweł Gzyl:

Plemienny minimal.

Various Artists – ePM Selected Vol. 7
Paweł Gzyl:

Dziesięć house’owych sztosów.

Dren – Time And Form
Paweł Gzyl:

Black metal przekuty na nowoczesną elektronikę.Stellate 3

Tym razem otrzymujemy od zaproszonych przez Stroboscopic Artefacts producentów wyjątkowo stonowany materiał.

Stawkę otwiera znany ze współpracy z Raster Noton projekt Kangding Ray. „Antar” w jego wykonaniu to przestrzenny ambient, rozpięty między rozwibrowanym arpeggiem a żrącym loopem, zanurzonymi w falach kosmicznego szumu. Melodyjny charakter kompozycji sprawia, iż przywołuje ona echa dawnej współpracy Briana Eno z zespołem Harmonia. Bardziej współcześnie brzmi „Telur” – bo tym razem David Lettelier osadza tkliwe tony syntezatorów na pogłębionym podkładzie rytmicznym o przytłumionym brzmieniu.

Max Loderbauer i Tobias Freund ukrywający się pod pseudonimem NSI przywołują również ducha elektronicznych eksperymentów z lat 70. „Unexpected” opiera się na kontrastach – z jednej strony mamy tu plemienne bębny o etnicznej konotacji, a z drugiej – psychodeliczne pasaże klawiszy. Trochę to przypomina klasyczne dokonania grupy Cluster lub bardziej improwizowane rejestracje Throbbing Gristle. „Undeserved” to już kakofoniczna miniatura oparta na preparowanych dźwiękach pianina – czyli dalekie wspomnienie musique concrete.

[embeded: src=”http://www.junostatic.com/ultraplayer/07/MicroPlayer.swf” width=”400″ height=”130″ FlashVars=”branding=records&playlist_url=http://www.juno.co.uk/playlists/builder/2066881-02.xspf&start_playing=0&change_player_url=&volume=80&insert_type=insert&play_now=false&isRe lease=false&product_key=2066881-02″ allowscriptaccess=”always”]

Znany z ubiegłorocznego albumu dla Stroboscopic Artefacts Xhin sięga najpierw po ciekawą syntezę poddanych glitchowej obróbce breaków z zimnymi pasażami IDM-owych syntezatorów. Tak brzmi „Them” – chyba najbardziej konwencjonalny utwór z tej kolekcji. Bo już następne nagranie odsłania awangardowe ciągoty azjatyckiego producenta. „As It Unfolds” to kwintesencja smutku – podana w formie zdeformowanych dźwięków nostalgicznego fortepianu.

I na koniec para weteranów – czyli Robin Storey i Mark Spybey znani z legendarnej formacji Zoviet France a występujący obecnie pod szyldem Reformed Faction. „Hollerei LX” to hauntologiczny prepar przypominający kontrowersyjne płyty The Caretakera – spleciony z zaloopowanych fragmentów trzeszczących sampli. O wiele ciekawiej wypada „Koaii Twin” – bo w tym przypadku brytyjscy muzycy wracają do swych industrialnych korzeni. Niepokojąca kompozycja zaaranżowana na przeciągłe przetworzone głosy, świdrujące loopy i pasaże mrocznych syntezatorów przywołuje wspomnienie zarówno dawnych dokonań Zoviet France, ale i bliskich im stylistycznie Nocturnal Emissions.

Trzecia część serii „Stellate” jest chyba najbardziej spójna stylistycznie. Zebrane na niej nagrania odsłaniają źródła współczesnych eksperymentów na elektronicznej scenie, bijące przede wszystkim w latach 60. i 70. Odwołanie się do tej klasyki przez młodych artystów sprawia, że odnajdujemy punkty styczne między musique concrete i kosmische musik a IDM-em czy hauntologią.

Stroboscopic Artefacts 2012

www.stroboscopicartefacts.com

www.facebook.com/StroboscopicArtefacts

 

Dołącz do ponad 10 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.