Polynation – Igneous
Mateusz Piżyński:

Debiutanci z Holandii.

ASUNA & Jan Jelinek – Signals Bulletin
Jarek Szczęsny:

Jest przyjemnie.

Synkro – Images
Paweł Gzyl:

Breakbeatowy ambient w pełnej glorii.

Holly Herndon – PROTO
Jarek Szczęsny:

Genetyczna DJ`ka.

Jonas Kopp – Non Virtual Reality
Paweł Gzyl:

Industrial i drony w służbie ambientu.

Ikarus – Mosaismic
Łukasz Komła:

Wielopoziomowa ekspresja.   

Qasim Naqvi – Teenages
Jarek Szczęsny:

Subtelny, oszczędny i dziwny.

Varg – Sky City Part 1 & 2
Paweł Gzyl:

Powrót syna marnotrawnego.

Samuel Kerridge & Taylor Burch – The Other
Paweł Gzyl:

Nowe oblicze muzyki brytyjskiego producenta.

Vsitor – Keep On Running
Łukasz Komła:

Rozdrapywanie aksamitu.

Paula Temple – Edge Of Everything
Paweł Gzyl:

Techno-huragan.

Little Simz – GREY Area
Jarek Szczęsny:

Istotnie, miażdży.

Watergate 26 – Mixed By WhoMadeWho
Paweł Gzyl:

Powoli i bez pośpiechu.

Michał Turowski – Wormwood And Flame
Jarek Szczęsny:

Witajcie w Prypeci.Human Mesh Dance – Thesecretnumbertwelve

Witam w trzecim odcinku serii „12k Teksu”. Poprzednie dwie części poświęciłem na omówienie wydawnictw ze środka katalogu. Dziś opowiem Wam jak to wszystko się zaczęło. Panie i panowie, nr katalogowy 12k.1000 – Human Mesh Dance „Thesecretnumbertwelve”.

Od wydawniczego debiutu 12k minęło 16 lat. To wiele czasu. Wiele rewolucji i wolt stylistycznych temu. Taylor Deupree (tak, Human Mesh Dance to jeden z jego aliasów) zniechęcony nieudaną współpracą ze swoim ówczesnym wydawcą (Silent Records) postanawia założyć label, którego pierwszym wydawnictwem został właśnie „Thesecretnumbertwelve”.

Ludzie z Silent Records oszukali mnie przy okazji „Thesecretnumbertwelve”, postanowiłem więc wydawać ten album sam. Z początku nie miałem planu w jakim kierunku ma podążać moja wytwórnia, dlatego to wydawnictwo jest dość odmienne od pozostałych. Chciałem po prostu prowadzić label, który mogłem nazwać swoim od początku do końca

Pozostaje podziękować włodarzom Silent Records. Bez nich 12k mogło by nie powstać, a ja nie miałbym o czym pisać. Tyle historii. Co z muzyką?

Zapewne nieczęsto będę miał okazję (w przypadku tej serii) napisać to, co teraz napiszę. Mianowicie: nie jest to muzyka odkrywcza w jakimkolwiek stopniu, nawet biorąc poprawkę na datę wydania (przypominam, 97 rok). Czy jest to zatem muzyka zła? W żadnym wypadku. Jest to rasowy, dopieszczony ambient z naleciałościami techno. Celowo nie użyłem terminu techno-ambient, ponieważ nie chcę kierować Waszych skojarzeń w kierunku stereotypowego myślenia. Do klimatów w stylu „Selected Ambient Works 85-92” Aphexa daleko.

Przeważnie to plamy dźwiękowe i tła wibrują wyznaczając jednocześnie tempo utworów, nie zaś typowa perkusja z podziałem na 4 takty. Jeśli już się w ogóle się ona pojawia, zazwyczaj nie jest elementem prowadzącym. Za przykład weźmy otwierający płytę kawałek „Moth”. Rytmiczna niby-stopa ustala prędkość, jednakże wszystko to, co dzieje się dookoła zdecydowanie dominuje.

Dalej z kolei mamy (mój ukochany) „Argon”, który oferuje nam zupełnie inne doznania. Leniwe, rozlazłe syntezatory, wszechobecne szumy, szmery, cyki, tajemnicze dialogi, brak rytmu, bezwład… kosmos. Właśnie. Ta płyta jest dla mnie wizualizacją tego, co mogło by się dziać (a może dzieje się?) gdzieś tam daleko, setki lat świetlnych od nas. Mam podobne odczucia jak kiedyś, 20 lat temu przy oglądaniu futurystycznych (jak mi się wtedy wydawało) filmów science fiction.

Wybaczcie mi proste porównania, ale ta muzyka jest dokładnie taka: prosta, wywołująca oczywiste skojarzenia. Na szczęście dla słuchacza daje mnóstwo satysfakcji. Warto dać jej szansę, przebić się przez warstwy pozornej prostoty i oczywistości i być może odkryć czym jest „Tajemniczynumerdwanaście” (nawet tytuł brzmi jak jakiś film o eksploracji galaktyki). Przy okazji: jest to jedna z moich ulubionych płyt do zasypiania. Działa jak marzenie. „Composed as a sleep enhancer.” Zadanie wykonane.

 

Dołącz do ponad 10 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

komentarzy 10

 1. nk

  gdzie kupic ta plyte?

 2. stachman

  Świetny materiał… Te czasy spędziłem słuchając kompletnie innych dźwięków, więc takie perełki to dla mnie woda na młyn…:) Dzięki!

 3. keisuke

  Kawał porządnego ambientu, dzisiaj nikt już tak chyba nie komponuje 🙁 Piękne wspomnienie FSOL, H.I.A., Global Communication, Jonaha Sharpa, Vuemorpha, Moufanga…

  • Ostatnio Taylor na Twitterze napisał, że u niego Autechre skończyło się na słuchaniu Incunabuli… no to te same czasy jakoś – prawda?

   • Panaes

    Zdecydowanie. Tylko bardziej „klasycznie” w przypadku HMD.

   • keisuke

    Czasy te same, ale Autechre (ani S.A.W. Aphex’a) raczej nie są typową dla połowy ’90 stylistyką ambient. Tu HMD jest faktycznie bardzo klasyczny 🙂 Miałem dawno temu problem, jak np. rozumieć pierwszy album Voighta GAS – czy to też ambient, a może dub lub minimal…

 4. Panaes

  Statystka z Discogs:

  Last sold on Aug 12, 2012
  £50.20 Average
  £50.95 Median
  £95.55 Highest
  £19.11 Lowest

 5. Panaes

  Nieskromnie napiszę, że ja mam. ;] W chwili obecnej jest to rarytasik raczej. Swoją kopię kupiłem za ok. 200 zł na eBayu, jakieś 2 lata temu. I zrobiłem to tylko dlatego, że to była dobra cena. ;]

 6. Ma to ktoś na CD? Ciekawe czy łatwo to dzisiaj dostać, czy jest to kolekcjonerski rarytas