Wpisz i kliknij enter

3 pytania – Bombino

Bohaterem kolejnej odsłony naszego cyklu z serii trzech pytań jest artysta pochodzący z Nigru – Bombino. Muzyk porzucił karabin i złapał za gitarę, która w oczach tamtejszych władz jest tak samo groźną bronią jak pistolet. Tworzy wyjątkowy saharyjski blues w pełnej okrasie.

Bombino, prywatnie Omara „Bombino” Moctar,  jest Tuaregiem urodzonym w Nigrze. Znaczną część swojego życia spędził w mieście Agadez. W 1990 roku po wybuchu buntu Tuaregów, wraz z rodziną był zmuszony do ucieczki do sąsiedniej Algierii. W 1997 roku wrócił do Agadez i rozpoczął życie jako zawodowy muzyk. Jego wielki talent odkrył Hisham Mayet podczas występu muzyka na ślubie u swoich znajomych. Pierwszym zespołem Omara był projekt o nazwie Group Bombino, z którym wydał album pt. „Guitars from Agadez, vol. 2.” (2009) nakładem oficyny Sublime Frequencies.

Bombino

W 2007 roku znów zaostrzył się konflikt w Nigrze i tym samym rząd tego kraju, chcąc udaremnić bunt we wszystkich jego formach, zakazał używania gitar dla Tuaregów. Bombino postanowił po raz kolejny opuścić Niger.

Tym razem artysta przebywał na emigracji w Burkina Faso. Ron Wyman (reżyser filmowy) po wysłuchaniu jego nagrań z kaset zdecydował się, że odszuka Omara. Wyman zachęcił muzyka, aby ten zarejestrował swoją muzykę w sposób profesjonalny. To dzięki niemu Bombino wyprodukował w 2011 roku swój pierwszy solowy materiał pt. „Agadez”.

Płyta zbierała wówczas znakomite recenzje na całym świecie, jak również wzbudziła wielki entuzjazm wśród znanych muzyków m.in. u Dana Auerbacha z The Black Keys.

Posłuchajcie niesamowitej kompozycji pt. „Tar Hani” („My Love”) z płyty „Agadez” w wersji na żywo. Absolutny trans, niedający o sobie zapomnieć przez długi czas.

Czego ostatnio słuchasz?

Słucham Tinariwen oraz Touré-Raichel Collective.

Nad czym obecnie pracujesz?

Pracuję nad nowymi nagraniami, które mam zamiar wydać na albumie pt. „Nomad” (premiera 2 kwietnia 2013 r., Nonesuch Records), płyta została wyprodukowana przez Dana Auerbacha z The Black Keys. Bardzo ekscytujące!

Gdzie zagrasz w najbliższym czasie?

Zagram w Quebecu pod koniec marca, a na początku kwietnia wyruszę w długą trasę po Europie Zachodniej. Przez znaczną cześć 2013 roku będę występował, więc teraz głównie odpoczywam i przygotowuję się do trasy koncertowej.

 

Oficjalna strona artysty »
Profil na BandCamp »
Profil na Facebooku »Jest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
jaro
jaro
9 lat temu

Wczoraj słyszałem że Redaktor będzie miał felietony w radio. Pogratulować.

jaro
jaro
9 lat temu

Trasa po Europie Zachodniej, a kiedy po Wschodniej?

Polecamy