Function – Existenz
Paweł Gzyl:

Opus magnum Dave’a Sumnera.

Bella Boo – Once Upon a Passion
Jarek Szczęsny:

Z półprzymkniętymi oczami.

Shed – Oderbruch
Paweł Gzyl:

Szperając w zbiorowej pamięci.

KTLH – Azathoth
Jarek Szczęsny:

Egzorcyści będą mieć pełne ręce roboty.

Koenraad Ecker & Frederik Meulyzer – Carbon
Paweł Gzyl:

Wizyta na Spitsbergenie.

Planetary Assault Systems – Live At Cocoon Ibiza
Paweł Gzyl:

Techno z saksofonem? Czemu nie!

Olo Walicki & Jacek Prościński – Llovage
Jarek Szczęsny:

Uciekająca sekcja rytmiczna.

Abul Mogard – Kimberlin
Maciej Kaczmarski:

Elegia na odejście.

Tobias Preisig – Diver
Łukasz Komła:

Skoncentrowana powódź.

Lee Gamble – Exhaust (Flush Real Pharynx Part 2)
Paweł Gzyl:

Powrót do korzeni.

Various Artists – Pop Ambient 2020
Paweł Gzyl:

Ambient jak skała.

FKA Twigs – Magdalene
Jarek Szczęsny:

Jedno płuco.

Sarin – Moral Cleansing
Paweł Gzyl:

EBM wyszlifowany na najwyższy połysk.

Mary Komasa – Disarm
Przemysław Solski:

Rozbrójmy się.3 pytania – Steven Hess

W dzisiejszym wydaniu naszego cyklu trzech pytań, stajemy oko w oko z czołową postacią amerykańskiej sceny eksperymentalnej, a jest nim Steven Hess

Steven Hess – perkusista, tworzący również eksperymentalną elektronikę. Steven od wielu lat zachwyca swoją grą i niezwykłą wizją muzyki w wielu projektach, w których się udziela. Jego postać kojarzona jest z przedsięwzięciem prowadzonym przez Marka Nelsona – Pan American. Wraz z francuskim muzykiem Sylvainem Chauveau tworzy duet o nazwie On. Związany jest również z awangardową grupą LOCRIAN, a także z Cleared, Haptic czy Ural Umbo.

Przyjrzymy się pokrótce kilku wybranym projektom z udziałem Hessa.

Pan American zapewne jest doskonale Wam znany, a więc ograniczę się jedynie do podania tytułów. Poniższe nagranie to „Lights Of Little Towns” z płyty „Quiet City” (Kranky, 2004).

Duet On powstał w 2003 roku, tworzą go: Sylvain Chauveau i Steven Hess. Posłuchajcie utworu „Too Many Demons Still Haunt This Land” z albumu „Your Naked Ghost Comes Back At Night” (Type, 2009).

LOCRIAN – grupa założona w 2005 roku, w skład której wchodzą: André Foisy, Terence Hannum i Steven Hess. Muzyka tworzona przez Locrian to mieszanka elektroniki, noise’u, death metalu, black metalu i krautrocka. Poniżej kompozycja „Chalk Point” z krążka „The Clearing/The Final Epoch” (Relapse Records, 2012).

Ural Umbo – to również duet, ale tym razem Steven Hess zaprosił do współpracy  szwajcarskiego artystę Reto Mädera (aka Sum Of R, RM74). Wybrałem kompozycję „The Lights Would Stop Flickering” z płyty „Ural Umbo” (Utech Records, 2010).

Czego ostatnio słuchasz?

 • Ethernet – „Opus 2” (Kranky)
 • Jon Mueller – „Death Blues” (Taiga)
 • My Bloody Valentine – „m b v” (self released)
 • Zombi – „Escape Velocity” (Relapse)
 • Alva Noto + Ryuichi Sakamoto – „Summvs” (Raster-Noton)
 • Harold Grosskompf – „Synthesist” (Sky)
 • Nurse With Wound/Current 93 – „Music For The Horse Hospital” (PanDurtro)

Nad czym obecnie pracujesz?

Ostatnio zajmuję się tworzeniem różnych wersji nowej płyty projektu Haptic, jedno z tych wydań będzie w postaci audio + wideo DVD-EP. Właśnie zakończyłem prace nad kolejnym longplayem grupy LOCRIAN – „Return to Annihilation”, który ukaże się wiosną nakładem Relapse. Stworzyłem nowy projekt wraz z Stefanem Némethem (aka Radian) i Bernhardem Breuerem o nazwie INNODE – pracujemy nad naszymi nagraniami tak już od około 4 lat, ostatecznie nasz debiut ukaże się w czerwcu i zostanie wydany przez Editions Mego. Jakiś czas temu powołałem do życia nowe przedsięwzięcie z Markiem Nelsonem (Pan American, Labradford) i Bobby Donne’m (Labradford, Breadwinner), właśnie kończymy miks albumu, a płyta pojawi się jeszcze w tym roku nakładem Kranky. Wreszcie mam materiał na nową solową płytę i myślę o występach na żywo.

Gdzie zagrasz w najbliższym czasie?

W marcu zagram kilka koncertów w USA – w Denton (Teksas), Kansas City i Chicago z zespołem LOCRIAN, będą to nasze pierwsze występy od 2 lat. Planujemy dać więcej koncertów w tym roku. Wraz z Markiem Nelsonem chcielibyśmy przyjechać latem do Europy, aby promować nowy album projektu Pan American, który ukaże się w kwietniu nakładem Kranky. Z grupą INNODE wystąpię w Austrii w październiku tego roku.

 

 

Oficjalna strona Stevena Hessa »Oficjalna strona Haptic »Oficjalna strona Innode »Oficjalna strona Locrian »Profil na BandCamp »

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

komentarze 3

 1. jaro

  Dronowo, dużo się dzieje w Ich klimatach.

 2. euwu

  czyli bedzie nowy Pan Amerykan :)))))
  dzieki za wywiad.

  • Łukasz Komła

   Zgadza się, będzie nowy album Pan American :-). Ja również bardzo się cieszę z tej okazji.