HVL – Rhythmic Sonatas
Paweł Gzyl:

Jak to się robi w Gruzji.

Marek Kamiński – Not Here
Łukasz Komła:

Patrzeć w gwiazdy leżąc wśród nich.

These New Puritans – Inside The Rose
Maciej Kaczmarski:

Na wzburzonym morzu.

Christian Löffler – Graal (Prologue)
Paweł Gzyl:

Popowo i trance’owo.

Ifriqiyya Electrique – Laylet el Booree
Łukasz Komła:

Jeszcze więcej krwi, potu i transu!

Tommy Four Seven – Veer
Paweł Gzyl:

Brytyjski mocarz powraca wreszcie z nowym albumem.

Stefan Goldmann – Tacit Script
Paweł Gzyl:

Konceptualna awangarda wywiedziona z techno i house’u.

DJ Spider – Democide
Paweł Gzyl:

Ucieczka z Nowego Jorku.

Sonmi451 – Nachtmuziek
Ania Pietrzak:

„Nie przeszkadzać”.

Janus Rasmussen – Vin
Mateusz Piżyński:

Deep house’owy kalendarz połówki Kiasmosa.

Various Artists – Velvet Desert Music Vol. 1
Paweł Gzyl:

Nowy cykl kompilacji kolońskiej tłoczni.

Psyk – A Moment Before
Paweł Gzyl:

Hiszpański producent wraca do swoich korzeni.

Mary Lattimore & Mac McCaughan – New Rain Duets
Jarek Szczęsny:

Cztery utwory, dwoje wykonawców i jedna sesja na żywo.

Chúpame El Dedo – No Te Metas Con Satan
Łukasz Komła:

Psychodeliczna cumbia staje do walki z Szatanem!Nowości z Bôłt Records

Po raz kolejny warszawska oficyna Bôłt Records obdarowała słuchaczy znakomitą porcją nowej muzyki.

Nie tak dawno pisaliśmy na Nowej Muzyce o nowościach płytowych z różnych polskich niezależnych wytwórni. Dzisiaj przegląd nowych wydawnictw z Bôłt Records.

W serii „Populista” ukazały się trzy fantastyczne pozycje pt. „United States of America (Tryptyk)”. „Populista” to seria płytowa, której kuratorem jest Michał Libera.

Populista jest poligonem dla reinterpretacji, nadinterpretacji i innych przeinaczeń przeszłości. Salon, w którym Beethoven mści się na Kagelu, pieśni o miłości Schumanna w końcu stają się naprawdę beznadziejne a nagrania terenowe Ferrari’ego są ponownie nagrane w terenie. To ponad-gatunkowa współpraca w dziedzinie zwanej „słuchaniem”. Muzyki, którą kochamy i której nienawidzimy – ale zawsze z określonych powodów. Nie oczekujcie rodzajów muzycznych. Oczekujcie wypowiedzi o muzyce, słuchaniu i innych łakociach takich jak pop, pamięć, seks, kuchnia, tradycja, kicz, kanon, indywiduacja… i Ameryka – Bôłt Records.

Wydawcy tak oto charakteryzują to przedsięwzięcie:

Trzy ujęcia Ameryki – trzy podróże i trzy dokumenty. Spisane i nagrane. Rok 1939 – John i Ruby Lomaksowie przemierzają Południe. 6502 mile udokumentowane w postaci tony nagrań dźwiękowych oraz notatek, w których głosy Południa i głosy na temat Południa stają się trudne do odróżnienia. Rok 1949, Harry Partch – zmierza do Gualala. Zajmie tam starą kuźnię na klifie, przekształci ją w wyizolowane studio nagrań i wyhoduje gromadkę stworzeń nazwanych później „Eleven Intrusions”. Razem staną się one jedną z pierwszych kosmopolitycznych wizji ojczystej muzyki amerykańskiej.

Trzy dokumenty stały się punktem wyjścia pracy muzyków, którzy spotkali się w Warszawie przy okazji Playback Play 2012 – tygodniowej sesji prób i koncertów. A następnie zestawienia – czego dokładnie? Historiozoficznej narracji zaklętej w muzycznych aranżacjach? Odległego mirażu tego, co gdzieś już chyba kiedyś słyszeliśmy? Trzech obrazów Ameryki ustawionych naprzeciwko siebie?

Pierwszą płytą z tryptyku jest album „1939 Southern Recording Trip Fieldnotes (I)”. Tekst do tych nagrań został oparty na pracach Johna i Ruby Lomaksów. Muzykę napisał Michał Biela, Miron Grzegorkiewicz, DJ Lenar i Pete Simonelli.

Posłuchaj 1 »Posłuchaj 2 »

Populista

„Ten Intrusions (II)”

Teksty na tym krążku zostały stworzone na podstawie „Eleven Intrusions” Harry’ego Partcha. Muzykę napisał Andrea Belfi, David Grubbs, David Maranha i Pete Simonelli.

Posłuchaj 1 »Posłuchaj 2 »

Populista

„Vanishing Point: How to Disappear in America Without a Trace (III)”

Warstwa tekstowa tej części tryptyku została oparta na „Vanishing Point: How to Disappear in America without a Trace” Susanne Burner. Muzyka: David Grubbs, Miron Grzegorkiewicz, David Maranha, Gosia Penkalla i Pete Simonelli.

Posłuchaj 1 »Posłuchaj 2 »

Arturas Bumšteinas - Sleep (An Attempt at Trying)

Arturas Bumšteinas – „Sleep (An Attempt at Trying)”

Te pieśni pochodzą z fikcyjnej audycji dla osób cierpiących na bezsenność. Skomponowane zostały w oparciu o próbki autentycznych nagrań relaksacyjnych i dźwiękowych „środków nasennych”. Te ostatnie potraktowałem jako punkt odniesienia dla instrumentalnych i wokalnych improwizacji, które zmiksowałem w spójną muzyczną strukturę – Arturas Bumšteinas.

Posłuchaj 1 »Posłuchaj 2 »Posłuchaj 3 »

Bartek Kalinka - Champion Of The World Has No Monopoly

Bartek Kalinka – „Champion of the World Has No Monopoly on the Legions”

Płyta powstała po ponad rocznych wakacjach spowodowanych przesytem muzyką eksperymentalną. Składa się z naiwnych kompozycji tworzonych i nagrywanych na poczekaniu. Materiał wyjściowy, tworzący kręgosłup brzmieniowy płyty, powstał w ciągu kilku miesięcy pierwszej fali fascynacji autora syntezatorem modularnym. Połączenie złożonych barw syntezatora, grającego dosyć ograniczone motywy, z melodyczną gitarą akustyczną dało podstawową konstrukcję. Potem nastąpiło jeszcze kilka zwrotów akcji – Bartek Kalinka.

Posłuchaj 1 »Posłuchaj 2 »

Patryk Zakrocki - Martial Landscapes

Patryk Zakrocki – „Martian Landscapes”

Nigdy nie byłem na Marsie, a udostępniane nam fotografie i filmy dają tylko mylne wyobrażenie, że coś już wiemy. Mój Mars jest nadal zasiedlony wyobrażeniami z dzieciństwa, związanymi z setką filmów i powieści SF. Jestem sympatykiem błędnej interpretacji złudzenia powodowanego przez dawne teleskopy, jakoby powierzchnia Marsa pokryta była siecią kanałów nawadniających, będących dowodem na istnienie tam rozwiniętej cywilizacji. Ciekawość pomieszana z obawą, które wyniknęły z tej pomyłki, zaowocowały ogromną liczbą niesłychanych historii i nieprawdziwych obrazów, które zamiast Marsa opisują raczej nasze człowiecze zakamarki – Patryk Zakrocki.

 

Płyty można kupić w: Monotype Records i Bęc Zmiana

Strona Bôłt Records »
 

Dołącz do ponad 10 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

1 Komentarz

  1. ja

    Dużo ciekawych informacji. Dzięki.