Steve Hauschildt i Ben Chatwin
Jarek Szczęsny:

Muzyka filmowa bez filmu.

Xavier Charles / Jacques Di Donato – Ilex
Łukasz Komła:

Poprzedni album francuskich klarnecistów ukazał się 22 lata temu. Mimo upływu lat niezmiennie improwizują na najwyższym poziomie.

Actress x London Contemporary Orchestra ‎– LAGEOS
Jarek Szczęsny:

Przesunięta granica.

Patryk Cannon – Family Movies Waves And Friends
Jarek Szczęsny:

Światowo jest.

Shygirl – Cruel Practice EP
Jarek Szczęsny:

Supernowa.

kIRk – Ich dzikie serca
Łukasz Komła:

„Ich dzikie serca” nadają naszym sercom rytm.

Underworld & Iggy Pop ‎– Teatime Dub Encounters
Jarek Szczęsny:

To były czasy, kiedy podrywało się stewardesy.

Jaye Jayle – No Trail and Other Unholy Paths
Jarek Szczęsny:

Americana poddana eksperymentom.

Trzy z Trzech Szóstek
Jarek Szczęsny:

Duy Gebord, Surowa Kara Za Grzechy i Krew.

Palmer Eldritch – Sidereal
Jarek Szczęsny:

Dobre kombinacje.

Kamasi Washington – Heaven And Earth
Jarek Szczęsny:

Kumulacja kulminacji.

Jimi Tenor – Order of Nothingness
Łukasz Komła:

Soundtrack tego lata!

Tropic of Coldness – Framed Waves
Jarek Szczęsny:

Nawet latem jest tu zimno.

Skadedyr – Musikk!
Łukasz Komła:

Norweskie „Szkodniki” potrafią zmysłowo kąsać awangardę! Different Marks – czyli hołd dla Martina Dawsona

Dzisiaj nakładem wytwórni Pets Recordings ukazała się do bezpłatnego ściągnięcia w cyfrowym formacie wspólna płyta duetu Cats N’Dogz nagrana z Martinem Dawnsonem.

Polscy producenci rozpoczęli prace nad tym materiałem ze swym angielskim kolegą po fachu kilkanaście miesięcy temu. Już pierwsze sesje pokazały, że między artystami istnieje zaskakująco dobre porozumienie. Nic więc dziwnego, że postanowili oni nie stawiać sobie żadnych założeń i zobaczyć, gdzie zaprowadzi ich sama muzyka.

Niestety – 12 listopada ubiegłego roku Martin Dawson niespodziewanie zmarł. Materiał na wspólny album projektu został ukończony dosłownie na kilka dni przed jego śmiercią. W przygotowanych nagraniach ogromną rolę odegrali znakomici wokaliści – w większości dobrze znani na klubowej scenie, choćby Ben Westbeech czy Cari Golden.

Jedenaście utworów zamieszczonych na albumie wskazuje, że Grzegorz, Wojtek i Martin świetnie radzą sobie ze współczesnymi brzmieniami, choć nie obce im są również bardziej tradycyjne dźwięki, nawet niekoniecznie związane z elektroniką.


Największą niespodzianką na płycie jest bowiem utrzymany w ryzach post-punkowej impresji utwór „If You Ask Me”. W muzyczny kontekst lat 80. wpisany jest również otwierający całość „Shinny Pennies” – bo blisko mu do oldskulowego hosue’u spod znaku Inner City. Kolejną wycieczkę do Detroit zapewnia słuchaczom „Lavender Lady”, łagodnie łącząc deep house’owy puls z eteryczną wokalizą Paula Rundolpha. I wreszcie „We Are Young” z udziałem Tanyi Horo – czyli klubowy killer zaaranżowany w stylu dynamicznego electro-funku.

Druga strona płyty to efekt flirtu trójki producentów z nowoczesną bass music. Jako pierwszy pojawia się „Can’t Figure Me Out” wpisujący soulowy głos Bena Westbeecha w formułę elektronicznego R&B. Mocna energią z londyńskiego UK garage’u uderza z kolei „Into The Night”. Zbliżoną rytmikę znajdujemy w finałowym „You Help Me” – bo to dynamiczny dubstep rozpisany na szybkie breaki i wyrazisty śpiew Nnaji.

Najciekawiej wypadają tutaj jednak mocno piosenkowe eksperymenty z wymodelowanym na niemal popową modłę post-dubstepem. To przede wszystkim podrasowany folkowymi brzmieniami „To Be Without Me” z udziałem Glimpse oraz zanurzona w onirycznych falach pastelowego ambientu „Ula”. Smyczkowe tony odnajdujemy z kolei w wielobarwnym „Motor Stepper”, natomiast dalekie echa shoegaze’u i IDM-u – w epickim „In My Room”.

Jedenaście nagrań z tego zestawu potwierdza, że Catz N’Dogz tworzą w tej chwili najnowocześniejszą muzykę klubową w Polsce. Ciekawe, jak dalej rozwinie się kariera tego utalentowanego duetu. My – trzymamy za nich kciuki!

Ci, których zachęcił powyższy opis, mogą bezpłatnie ściągnąć cały album Different Marks ze strony internetowej Pets Recordngs:

www.differentmarks.pets-recordings.com

 

Dołącz do ponad 10 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

1 Komentarz

  1. pierzo

    9 utwór z tej płytki przypadł mi mocno do gustu, katuję go od rana.