Kompozyt – Hybridism
Jarek Szczęsny:

Rozbudzić może uśpione pokłady filozoficznej głębi.

New Rome (Tomasz Bednarczyk) – New Rome
Ania Pietrzak:

Nowe oblicze wrocławskiego producenta.

Catnapp – Break
Paweł Gzyl:

Basowe piosenki.

Joshua Sabin – Sutarti
Paweł Gzyl:

Zew z litewskich lasów.

Thom Yorke – Anima
Maciej Kaczmarski:

1997-2019-2049?

Koza – Mystery Dungeon
Jarek Szczęsny:

Moby Dick.

D. Carbone – A.C.A.B.
Paweł Gzyl:

D. Carbone idzie na wojnę.

Fire! Orchestra – Arrival
Jarek Szczęsny:

Zrobiło się ciszej.

SØS Gunver Ryberg – Entangled
Paweł Gzyl:

Ciekawie, ale za krótko.

Palmer Eldritch – [dog]
Jarek Szczęsny:

Nieustanny proces chwalenia.

LSD – Second Process
Paweł Gzyl:

Kreatywna kooperacja czy skok na kasę?

Lena Andersson – Söder Mälarstrand
Paweł Gzyl:

Owoc studyjnego spotkania Eomaca i Kyoki.

Michał Miegoń & Adam Witkowski – Dwuja
Jarek Szczęsny:

Zawsze słucha się inaczej.

Lost Few – Between The Silence
Paweł Gzyl:

Muzyka na poprzemysłowe przestrzenie.Actress – Ghettoville

Zasada reinkarnacji głosi, że dusza po śmierci wciela się w nowy byt fizyczny, rozpoczynając kolejny z wielu żywotów. W zależności od perspektywy wydawać się nam to może błogosławieństwem lub przekleństwem.

Dla Darrena J. Cunningham’a, który właśnie ogłosił, że „Ghettoville” to koniec projektu o nazwie Actress, wizja ta powinna być nad wyraz kusząca. Nawet nie chcę myśleć o tym, jak bardzo ciemnoskóry Brytyjczyk męczył się w studiu, nagrywając swój czwarty album. Już same wysłuchanie 15 kawałków zebranych pod szyldem „Ghettoville” wydaje się nie lada wyzwaniem, a co dopiero wielogodzinne ich obrabianie. Powiedzieć, że Cunnungham popełnił artystyczne samobójstwo to może za dużo, ale to, że niegdysiejszy mistrz post-dubstepowych kompozycji nagrał tak szalenie przeciętny materiał może doprawdy zadziwić.

Spowolnione do granic możliwości rytmy zamiast wciągać swoim hipnotycznym klimatem, męczą i otępiają. Przez kolejne utwory muzyk przedziera się niezręcznie i ociężale przez hip-hopową pulsację wpisaną w industrialny krajobraz z elementami minimalu na mrocznym horyzoncie. W drugiej części płyty próbuje ożywić nieco tempo, skręcając w stronę funku i house,’u, ale efekt tych poczynań jest dość groteskowy. Kiedy w pewnym momencie słyszymy kobiecy głos, śpiewający „Don’t stop love the music”, nie sposób uśmiechnąć się z politowaniem.

Jeżeli znamy Cunningham’a jako czarodzieja dźwięków, to „Ghettoville” jest najbardziej nieudanym z jego dotychczasowych zaklęć. Zupełnie jakby całkowicie zapomniał treści magicznych słów, które są w stanie powołać do życia najbardziej fascynujące muzyczne twory. Szkoda. Ale kto wie, może przyszłe wcielenie artystyczne Darrena zaskoczy nas czymś zupełnie nowym i świeżym? Na to liczę.

 

Dołącz do ponad 10 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

komentarzy 8

 1. matt

  Słaby album. Poprzednie kawałki też słabe. Ale marketing udany.

 2. scr

  Co prawda to prawda, z roku na rok ten portal staje sie gorszy. Ze tak powiem, ‚onetowieje’..

 3. yoga

  jeśli na tym portalu ganicie Actress, a podniecacie się Zamilską,to się nawet nie wkręce w krytykę poprostu nie wrto tu zaglądać.

 4. Lilek

  Brawa za recenzję. Mało jest takich odważnych tekstów. Wszyscy tutaj wszystko chwalą, jakby słaba muzyka nie istniała.
  A co do tego konkretnego albumu, to uważam, że jednak nie było aż tak tragicznie, ale też do ulubionych tego albumu nie zaliczę. Podobała mi się za to sama końcówka.

  • 99vadim

   Nie ma przecież nic złego w opublikowaniu negatywnej recenzji, wcale to też nie znaczy, że taki tekst jest od razu „odważny”. Co jest natomiast irytujące, to intelektualna impotencja, która zieje z powyższej recenzji. Trzeba ciekawszych argumentów i dużo lepszych jakościowo pomysłów, żeby obronić punkt widzenia, jaki zdaje się reprezentować szanowny recenzent. Po prostu, jeśli album jest wymagający, to jego dyskredytowanie również wymaga dokładniejszej analizy i głębszych przemyśleń – tekst recenzji temu w ogóle nie podołał. Poza tym, ten samplowany wokal to „Don’t stop the music”, „love” tam brak..

   • true , a album slaby, dzwieki wyciagniete ale kompozycyjnie jakos nie porywa , poiona i wiosna idzie , to mile c’nie ?

 5. elkoza

  Zgadzam się. Ciężko się tego słuchało i liczyłem na coś więcej jeśli to ostatni album Actress

 6. 99vadim

  Nie chcę być niemiły, ale z tego starcia wyraźnie wynika, że to recenzja jest nieudana, a nie album Actressa.