Wpisz i kliknij enter

Święto industrialu już za dwa miesiące

Wszyscy fani mrocznych brzmień powinni wybrać się w dniach 6-9 listopada do Wrocławia – bo już po raz trzynasty odbędzie się tam Industrial Festival.

Tegoroczny program imprezy wpisuje się w obecny trend na elektronicznej scenie do prezentowania muzyki wywodzącej sie z post-punkowej sceny lat 80. Oto bowiem po raz pierwszy w Polsce zagra zespół Wrangler, którego wokalistą jest Stephen Mallinder z legendarnego Cabaret Voltaire. Trio zaprezentuje nagrania ze swego debiutanckiego albumu „LA Sparks” – a do tego na pewno zagra kilka wybranych utworów z bogatej dyskografii słynnej formacji z Sheffield.

Bliskie związki z Cabaret Voltaire utrzymywał również w latach 80. pochodzący z Manchesteru Eric Random. Początkowo specjalizował się on w elektronicznym industrialu, brał nawet udział w słynnym koncercie na rzecz „Solidarności” w 1982 ze Stephenem Mallinderem i Richardem H. Kirkiem, który ukazał się na płycie „Live In Sheffield” firmowanej nazwą The Pressure Company. Potem artysta zwrócił się w stronę bardziej abstrakcyjnej elektroniki.

Borghesia była w latach 80. najważniejszym zespołem z Jugosławii obok Laibacha. Specjalnością muzyków z Ljubljany był rebeliancki EBM, którym podbili oni zachodnią Europę dzięki współpracy z wytwórnią Play It Again Sam. Po latach przerwy Borghesia wraca z nowym albumem – „And Man Created God”. Lustmorda nie trzeba chyba nikomu z Czytelników „Nowej Muzyki” przedstawiać – mistrz dark ambientu przedstawi zapewne we Wrocławiu materiał ze swej ubiegłorocznej płyty – „The Word As Power”.

Grupa Legendary Pink Dots działa również od poczatku lat 80. Choć niejednokrotnie flirtowała z industrialną elektroniką, bardziej znana jest z eterycznej psychodelii, łączącej eksperymentalne podejście do brzmienia z typowo nowofalową poezją wokalisty Edwarda Ka-Spella. Patrick Legas byl jednym z członków pierwszego składu Death In June – by potem powołać formację Sixth Comm. I to właśnie z nią pojawi się we Wrocławiu, aby zaprezentować muzykę z pogranicza neo-folku i industrialu.

Z Niemiec przyjadą zespoły, których korzenie też tkwią w latach 80. Troum to dawni muzycy Maeror Tri, którzy obecnie penetrują rozległe obszary dronowego ambientu. Sektion B i Ex.Order to z kolei reprezentanci nadal prężnej sceny cyfrowego power electronics. Choć francuska grupa Frustration powstała na początku minionej dekady, gra typowy post-punk o zimnym brzmieniu sprzed trzech dekad. Podobnie eksperymenty bliskie są dziś muzykom Sieben i Job Karmy – czego owocem były ich ostatnie wspólne dokonania.

Szeroko reprezentowana będzie również polska muzyka. Zagra legendarna grupa Jude oraz Ab.Intra, Dusseldorf, Micromelancolie, Purgist i Synapsis.

Więcej informacji o koncertach i biletach:

www.industrialart.eu/wroclaw-industrial-festival/13-wroclaw-industrial-festival

www.facebook.com/WroclawIndustrialFestival







Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy