Foghorn – Thanatos
Jarek Szczęsny:

Album wysokooktanowy.

Subjected – Pictures From The Aftermath
Paweł Gzyl:

Ambientowa afirmacja życia i miłości.

Billy Woods And Kenny Segal – Hiding Places
Jarek Szczęsny:

Ciężki i ponury.

Ellen Arkbro – Chords
Paweł Gzyl:

Filozofia czystego akordu.

BNNT is Patrick Higgins – Multiversion #1
Jarek Szczęsny:

Część pierwsza.

Opla – Obertasy
Jarek Szczęsny:

Modernizacja polskiej wsi.

Zguba – Potwarz
Jarek Szczęsny:

Zagadkowa umysłowość.

Erith – Speed of Light
Przemysław Solski:

Niebanalny styl, kosmiczna muzyka, swoboda na scenie, tak w kilku słowach można określić nowe zjawisko na polskim rynku.

Øyvind Torvund – The Exotica Album
Łukasz Komła:

W egzotycznym zwierciadle.

Sciahri – Double-Edged
Paweł Gzyl:

Plemienny minimal.

Various Artists – ePM Selected Vol. 7
Paweł Gzyl:

Dziesięć house’owych sztosów.

Dren – Time And Form
Paweł Gzyl:

Black metal przekuty na nowoczesną elektronikę.

Dots (Uwe Schmidt) – Dots
Ania Pietrzak:

Śladami czarów w kosmicznej otchłani.

S S S S – Walls, Corridors, Baffles
Paweł Gzyl:

Power ambient z Lucerny.Unsound zamyka program

A jednak! Po hotelu Forum festiwal ożywi… hotel Cracovia.

Po raz kolejny Unsound podjął współpracę z kontrowersyjnym reżyserem Janem Klatą. Tym razem zobaczymy reinterpretację „Ubu Króla” Alfreda Jarry’ego, która zostanie wystawiona na deskach Teatru Starego. Zaprezentowana po raz pierwszy w Paryżu w 1896 roku sztuka, prekursorska wobec dadaizmu, to parodia „Makbeta” i „Hamleta” osadzona w odrealnionej Polsce. Muzykę do przedstawienia stworzył, zgodnie ze wskazówkami Klaty, Leyland Kirby. W czasie festiwalu odbędzie się wieczorna premiera i dwa przedstawienia popołudniowe.

Mark Fell upamiętnił setną rocznicę urodzin Williama S. Burroughsa poprzez „Get Out Of The Defensive Position”, instalację zainspirowaną Maszyną Snów. Urządzenie zaprojektowane przez Burroughsa i Briona Gysina w celu wprowadzania w odmienny stan świadomości bez halucynogenów i medytacji. Fell stworzył większą wersję Maszyny, która składa się z karuzeli, światła stroboskopowego i dźwięku wielokanałowego autorstwa Andre Vidy z przestrzennym miksem Tony’ego Myatta. Instalacja „Get Out Of The Defensive Position” bedzie zlokalizowana w Cricotece, dodatkowo, w innych miejscach w Krakowie pojawią się „tradycyjne” Maszyny Snów.

Postać Williama Burroughsa powróci w programie dziennym Unsoundu za sprawą spotkania z autorem najnowszej biografii pisarza, Barrym Milesem, a także panelu dotyczącego pierwszego polskiego tłumaczenia „Wybuchowego biletu”. W programie znalazło się wiele innych spotkań: z Davidem Keenanem, który opowie o brytyjskim industrialnym undergroundzie, AGATĄ PYZIK, której książka „Poor But Sexy” podejmuje temat kultury w przestrzeni pomiędzy Europą Wschodnią i Zachodnią w epoce Żelaznej Kurtyny i po jej zakończeniu; z Jayne Gackenbach, która opowie o grach wideo i świadomych snach (w ramach projektu Instynkt Gry, organizowanego przez Goethe-Institut), a także wiele innych.

Unsound słynie z adaptacji nowych przestrzeni – jak w przypadku nieczynnego hotelu Forum w 2012, który obecnie jest centrum krakowskiego życia kulturalnego. Nie opuszcza Forum, jednocześnie jednak będzie „budzić” kolejny zabytek epoki PRL, Hotel Cracovia. Odbędą się w nim imprezy rozpoczynające i kończące festiwal (wstęp bezpłatny). Podczas otwarcia, 12 października, wystąpią Xeno & Oaklander i Ninos Du Brasil, a także związani z Unsoundem Philip Sherburne, Eltron John i Warna.

Z powodów niezależnych występ Total Freedom został przesunięty na imprezę finałową, 19 października. Wystąpią wtedy również Olivia, Transilvanian Galaxi, Bjorn Torske, Willie Burns i EiT (Call Super b2b Objekt). W Hotelu Forum artystę zastąpi mieszający stylistyki DJ Hvad z Danii.

Bezpłatne będą również koncerty Wanda Group i wydającego w PAN Valerio Tricoliego w Klubie Feniks, a także prezentacje polskiej muzyki eksperymentalnej w Klubie Re, gdzie wystąpią Jacek Mazurkiewicz, Rafał Gorzycki z Sebastianem Gruchotem, duet Jachna/Buhl oraz Nagrobki.

Program w Hotelu Forum również wzbogacił się o dwójkę polskich artystów. Zagrają RRRKRTA i Souvenir De Tanger.

Audiowizualny duet Jigoku już po raz piąty odpowiada za program filmowy – tym razem zainspirowani hasłem The Dream stworzyli „wstrząsającą przeprawę przez podświadomość, gdzie nieustannie zderzają się ze sobą obrazy piękne, szalone, urojone i szokujące”. Filmy znalazły się również w programie dziennym – polskie „Opętanie”, czeskie „Stokrotki” i „A Spell To Ward Off The Darkness” z Robertem AA Lowe (Lichens) w roli głównej.

 

Dołącz do ponad 10 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.