Plaid ‎– Polymer
Mateusz Piżyński:

Londyński duet poruszający się na scenie elektronicznej już blisko trzydzieści lat, 7. czerwca wydał swój kolejny studyjny album zatytułowany „Polymer”.

Tyler, The Creator – IGOR
Jarek Szczęsny:

Władca marionetek.

Rod Modell – Captagon
Paweł Gzyl:

Mistrz dubowych brzmień prezentuje własną wizję techno.

Vanishing Twin – The Age of Immunology
Jarek Szczęsny:

Eskapizm potrzebny od zaraz.

Sstrom – Drenched 1 – 12
Paweł Gzyl:

Surowe techno z uszkodzonego komputera.

Mirt – Greed
Jarek Szczęsny:

Wątłe struktury.

Various Artists – 10 Years of Monkeytown
Paweł Gzyl:

Spojrzenie wstecz.

EABS – Slavic Spirits
Jarek Szczęsny:

Jazz w bardo.

Bartosz Kruczyński – Baltic Beat II
Jarek Szczęsny:

Nie chciałbym przesłodzić.

Resina – Traces (Remixes)
Mateusz Piżyński:

Najnowsze wydawnictwo naszej rodzimej, bardzo utalentowanej, artystki, Karoliny Rec (aka Resina) to zestaw 5 utworów, gdzie cztery to genialne reinterpretacje, za którymi stoją Abul Mogard, Lotic, Ben Frost i William Criag.

Różni artyści – Portrety
Jarek Szczęsny:

Sami perkusiści.

Tracey – Biostar
Paweł Gzyl:

Pastelowe electro wyjęte z klubowego kontekstu.

Laurence Pike – Holy Spring
Jarek Szczęsny:

Łyżeczką, a nie chochlą.

Altstadt Echo – This Work Contains Lead
Paweł Gzyl:

Rozdarcie między światem ducha i materii.Nowości z Zoharum

Tym razem gdańska oficyna serwuje dużo przestrzennego ambientu.

„Stone Tapes” to debiut płytowy projektu Opollo, za którym kryje się Jarosław Leśkiewicz. Dziesięć premierowych kompozycji zawartych na „Stone Tapes” rozwija poprzednie idee z netowego albumu „Rover Tracks” i poszerza je o nowe elementy. Muzykę Opollo tworzą abstrakcyjne kompozycje, w których spotyka się shoegaze, ambient i drony, a wszystko to tworzy dźwiękowe przestrzeni o kosmicznym rozmachu. Niezwiązana grawitacją lekkość nagrań kontrastuje z przytłaczającą masą basowych brzmień, eteryczne piękno zderza się z nieskończonym ogromem majestatycznych dźwięków. „Stone Tapes” to idealna propozycja dla zwolenników nostalgicznego ambientu Briana Eno, filmowych soundtracków Edvarda Artiemiewa czy też fanów eksperymentów Sun O))) i Lull.

Robin Storey aka Rapoon, powraca z kolejnym wydawnictwem z nagraniami archiwalnymi. Tym albumem jest pochodzący z 1999 roku ”What Do You Suppose? (The Alien Question)”. Odmienne to wydawnictwo wśród dzieł Rapoon, gdyż oparte jest przede wszystkim na słowie. Kanwą tego projektu są teorie związane z kosmitami i ich obecnością na naszej planecie, głoszone przez Williama Coopera. Muzyka ma zatem funkcję służebną względem tekstu, jest znacznie bardziej wycofana niż na innych wydawnictwach Rapoon, ale nie czyni jej to jednowymiarową. Wręcz przeciwnie, dzięki przeniesieniu środka ciężkości na warstwę słowną Robin Storey przedefiniował swój język kompozycyjny.

Dodatkowy krążek zatytułowany ”Project Blue Book” to nowy album zmiksowany w bieżącym roku, który wykorzystuje oryginalne ścieżki do ”What Do You Suppose? (The Alien Question)”, ale tym razem jest pozbawiony słów. Efektem jest nawet nie alternatywna wersja oryginału, ale zupełnie inny krążek, gdzie akcenty zostały rozłożone zupełnie inaczej. Więcej tutaj etnicznych wycieczek, choć znajdą się także fragmenty dla miłośników wyciszonego ambientu.

Projekt 23 Threads przerwał dwudziestoletnie milczenie, bo tyle dokładnie minęło czasu od nagrania ich debiutanckiego krążka ”Magija”. Dziesięć utworów składających się na nowy album ”Conspicuous Unobstructed Path” nagrano w Nowym Jorku, w składzie, którego trzon stanowi: Marek Marchoff (Different State), Ingrid Swen i Rafał Janus. Trio nazywa własną muzykę „macabre folkiem” i to określenie doskonale odzwierciedla jej charakter, podszyty neofolku i kraut rocka z drobnymi wtrąceniami industrialnych szumów i pulsacji.

W odróżnieniu od macierzystej formacji Different State, Marchoff kładzie duży nacisk na akustyczne brzmienie instrumentów; zarzuca illbientową machinę na rzecz gitar, akustycznych źródeł dźwięku, fletów, djambe i głosu. Istotną rolę odgrywa tutaj warstwa tekstowa, ”Conspicuous Unobstructed Path” to historia pełna metafor, wpisanych w opowiadanie o kobiecie, która podczas mistycznej podróży odkrywa siebie na nowo. Rzecz w sam raz dla fanów awangardowego folku Current 93 czy Pearls Before Swine, ale także nowoczesnej psychodelii prezentowanej przez projekty pokroju Opal, Sunburned Hand of the Man czy Wooden Shjips.

 

Dołącz do ponad 10 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

komentarzy 6

  1. Ingrid Swen

    Wszystko bedzie okey, jeszcze swiat sie nie wali. Pozdrowienia z Nowego Jorku. 23 Threads.

  2. mrcn

    zatem świat się kończy!

  3. mrcn

    ziomeczku, opollo wyszedł w New Nihilism, nie w zoharum.