Kompozyt – Hybridism
Jarek Szczęsny:

Rozbudzić może uśpione pokłady filozoficznej głębi.

New Rome (Tomasz Bednarczyk) – New Rome
Ania Pietrzak:

Nowe oblicze wrocławskiego producenta.

Catnapp – Break
Paweł Gzyl:

Basowe piosenki.

Joshua Sabin – Sutarti
Paweł Gzyl:

Zew z litewskich lasów.

Thom Yorke – Anima
Maciej Kaczmarski:

1997-2019-2049?

Koza – Mystery Dungeon
Jarek Szczęsny:

Moby Dick.

D. Carbone – A.C.A.B.
Paweł Gzyl:

D. Carbone idzie na wojnę.

Fire! Orchestra – Arrival
Jarek Szczęsny:

Zrobiło się ciszej.

SØS Gunver Ryberg – Entangled
Paweł Gzyl:

Ciekawie, ale za krótko.

Palmer Eldritch – [dog]
Jarek Szczęsny:

Nieustanny proces chwalenia.

LSD – Second Process
Paweł Gzyl:

Kreatywna kooperacja czy skok na kasę?

Lena Andersson – Söder Mälarstrand
Paweł Gzyl:

Owoc studyjnego spotkania Eomaca i Kyoki.

Michał Miegoń & Adam Witkowski – Dwuja
Jarek Szczęsny:

Zawsze słucha się inaczej.

Lost Few – Between The Silence
Paweł Gzyl:

Muzyka na poprzemysłowe przestrzenie.The Orb – Moonbuilding 2703 AD

The Orb znowu na kosmicznej orbicie.

W ciągu ponad ćwierć wieku swej działalności, brytyjski projekt wielokrotnie zmieniał skład i wykonywaną przez siebie muzykę. Owszem – z założenia był to ambient, ale liderowi projektu, Alexowi Pattersonowi, zdarzało się flirtować z techno, housem, drum’n’bassem, trip-hopem i dubstepem, a nawet raz wykonać„No Fun” The Stooges w typowo rockowej wersji (na „Peel Session II”).

Od kilkunastu lat drugim fundamentem składu The Orb jest niemiecki producent Thomas Fehlmann. Niemal w tym samym wieku co Patterson, podobny wielbiciel jamajskiego dubu, również próbował różnych odmian elektroniki, czy to na płytach firmowanych własnym nazwiskiem, czy realizowanych z Sun Electric. Ponieważ Fehlmann od dłuższego czasu współpracował z kolońskim Kompkatem, z czasem zagościł w katalogu wytwórni również The Orb.

Pierwsza płyta duetu zrealizowana dla firmy Michaela Mayera i Wolfganga Voigta miała mocno taneczny charakter. Patterson i Fehlmann nagrali materiał na „Okie Dokie It’s The Orb On Kompakt” pod kątem tego, z jakiego brzmienia słynie Kompakt – balansujący na granicy tech-house’u, o lekko minimalowym zacięciu, nie stroniący od wyraźniejszych melodii i klarownego brzmienia. W efekcie powstał jeden z bardziej niezwykłych krążków w dyskografii duetu.

Po dziesięciu latach The Orb znów wrócili do kolońskiej tłoczni. Tym razem jednak ich nagrania zupełnie nie przypominają tego, co zapamiętaliśmy z „Okie Dokie Its The Orb On Kompakt”. Patterson i Fehlmann nagrali album, który przywołuje wspomnienie ich najlepszych dokonań z lat 90. „Moonbuilding 2703 A.D.” zawiera tylko cztery utwory – ale są to długie i rozbudowane kompozycje w duchu tych, jakie zapamiętaliśmy choćby z „Pomme Fritz” i „Orbus Terrarum”.

„God’s Mirrorball” zaczyna się od ambientowego gąszczu dźwięków – z czasem uderza jednak dubstepowy bit, który z czasem przeradza się w motoryczna pulsację rodem z techno. Wszystko to zanurzone jest w odmętach skorodowanych dźwięków upstrzonych trzepoczącymi glitchami. W „Moonbuilding 2703 BC” rozbrzmiewają echa klasycznego dub-house’u spod znaku Maurizio – wpisane jednak w kontekst szorstkich i brudnych sampli, składających się na oniryczną aranżację. „Lunar Caves” to najbardziej statyczny utwór w zestawie – nasycony podwodnymi dźwiękami, nadającymi kompozycji egzotyczny ton. A na finał utwór tytułowy – skoncentrowane na hiphopowych breakach downtempo, zaskakujące jazzowymi cytatami i ciepłym brzmieniem.

Choć Patterson i Fehlmann nie rezygnują ze stylistycznej woltyżerki, tym razem wszystkie ich nagrania mają dosyć spójne brzmienie. Czy to dubstep, techno lub house – wszystkie te stylistyki zostają tak mocno nasycone przestrzennymi samplami i efektami, że w sumie tworzą ambientowy monolit. Przysłużyła się też płycie surowa produkcja – wpisująca muzykę The Orb w ciągle modne brzmienia spod znaku Modern Love. W efekcie powstał jeden z najlepszych albumów w historii duetu, który śmiało można postawić obok jego kanonicznych dokonań z początku działalności.

Kompakt 2015

www.kompakt.fm

www.facebook.com/KompaktRecords

www.theorb.com

www.facebook.com/theorb

 

Dołącz do ponad 10 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

1 Komentarz

  1. Krystian Zakrzewski

    O lord! Mistrz!