HVL – Rhythmic Sonatas
Paweł Gzyl:

Jak to się robi w Gruzji.

Marek Kamiński – Not Here
Łukasz Komła:

Patrzeć w gwiazdy leżąc wśród nich.

These New Puritans – Inside The Rose
Maciej Kaczmarski:

Na wzburzonym morzu.

Christian Löffler – Graal (Prologue)
Paweł Gzyl:

Popowo i trance’owo.

Ifriqiyya Electrique – Laylet el Booree
Łukasz Komła:

Jeszcze więcej krwi, potu i transu!

Tommy Four Seven – Veer
Paweł Gzyl:

Brytyjski mocarz powraca wreszcie z nowym albumem.

Stefan Goldmann – Tacit Script
Paweł Gzyl:

Konceptualna awangarda wywiedziona z techno i house’u.

DJ Spider – Democide
Paweł Gzyl:

Ucieczka z Nowego Jorku.

Sonmi451 – Nachtmuziek
Ania Pietrzak:

„Nie przeszkadzać”.

Janus Rasmussen – Vin
Mateusz Piżyński:

Deep house’owy kalendarz połówki Kiasmosa.

Various Artists – Velvet Desert Music Vol. 1
Paweł Gzyl:

Nowy cykl kompilacji kolońskiej tłoczni.

Psyk – A Moment Before
Paweł Gzyl:

Hiszpański producent wraca do swoich korzeni.

Mary Lattimore & Mac McCaughan – New Rain Duets
Jarek Szczęsny:

Cztery utwory, dwoje wykonawców i jedna sesja na żywo.

Chúpame El Dedo – No Te Metas Con Satan
Łukasz Komła:

Psychodeliczna cumbia staje do walki z Szatanem!FASRAT Compilation #1

O tej kompilacji pisaliśmy co nieco pod koniec 2015 roku, ale płyta oficjalnie pojawiła się w połowie stycznia. Sprawdzamy pierwsze wydawnictwo z Requiem For Disco!

Album „FASRAT Compilation #1” powstał w wyniku współpracy pomiędzy Father And Son Records And Tapes (oficyną prowadzoną przez Maćka Sienkiewicza) i nowym sublabelem Requiem Records, czyli wytwórnią Requiem For Disco.

Płytę, formatu singla 7”, otwiera niezwykle zjawiskowe nagranie „Hairbrush” Dax Komplex, czyli solowego projektu Marcina Łukaszewicza pochodzącego z Koszalina (w 2015 roku opublikował trzy debiutanckie EP-ki). Łukaszewicz zaproponował basowe, soundsystemowe oraz tłuste bity świetnie zestawione z melodyjnymi/rozmarzonymi syntezatorami i house’owym pulsem. Jazxing to duet z Gdańska, a ich numer „You Rock Me” to wyborny przykład cosmic disco, gdzie basowy pochód wyjęty rodem z lat 70. napędza całość. Za aliasem Naphta ukrywa się wrocławski DJ i producent. W ubiegłym roku gościł na łamach Nowej Muzyki w cyklu „3 pytania”. Jego utwór „Duke’s Archives” został nasączony etniczno-tropikalnym groovem, ale nie brakuje też wycieczek w stronę chicagowskiego house’u i sceny Detroit. Z kolei Selvy to 23-letni DJ i producent z Poznania, który w „The Trumpet” zabiera nas w rejony muzyki tanecznej silnie osadzonej w latach 70.

W „Technomania Crew” Paweł Bartnik (kIRk, Msza Święta w Altonie) aka DJ Sajko eksploruje podkwaszone i zbasowane techno (niedługo wyskoczy jego winylowa EP-ka właśnie w FASRAT, powiem, że warto czekać). Maciek Sienkiewicz – muzyk, krytyk muzyczny, DJ o jednym z najdłuższych staży w Polsce – to bardzo ważna postać, jeśli chodzi o krajową scenę muzyki elektronicznej. To m.in. on w latach 90. rozkręcał kultowe imprezy w warszawskich klubach Alfa i Hybrydy. Na składance znajdziemy dwie jego kompozycje: transowe/ciut eksperymentalne „Safety” i w stylu cosmic disco „The White Sheik” (syntezatorowy refren może kojarzyć się z Vangelisem).

„Wrony” to z kolei remiks (zapachniało nowąfalą) przygotowany przez rwetesa i DJ-a Sajko (członków kIRk-a), a oryginalnie utwór pochodzi z repertuaru zespołu Niemoc. Z mocnym bitem powraca Selvy („Toucan”), a tuż po nim pełna słońca elektroniczna smuga dźwięków w wykonaniu Babuko (solowy projekt połowy duetu Jazxing). Białogardzki producent i multiinstrumentalista nagrywający jako Mr Yo So również oscyluje bliżej melodyjnej elektroniki. Całość zamyka kawałek „Like A Fish” Dax Komplex, ale tym razem w remiksie brytyjskiego duet Coyote.

W większości materiał, tylko dwa nagrania ukazały się nieco wcześniej na winylach, został specjalnie przygotowany z myślą o składance „FASRAT Compilation #1”. Trzeba jasno powiedzieć, że nie jest to typowy składak – jakich wiele, czy coś w rodzaju „The best off”, lecz bardzo spójna propozycja przedstawiająca filozofię, która nakreśla kierunek działalności FASRAT.

15.01.2016 | Requiem For Disco

 

Strona Facebook FASRAT »Profil na BandCamp »

 

 

Dołącz do ponad 10 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.