Foghorn – Thanatos
Jarek Szczęsny:

Album wysokooktanowy.

Subjected – Pictures From The Aftermath
Paweł Gzyl:

Ambientowa afirmacja życia i miłości.

Billy Woods And Kenny Segal – Hiding Places
Jarek Szczęsny:

Ciężki i ponury.

Ellen Arkbro – Chords
Paweł Gzyl:

Filozofia czystego akordu.

BNNT is Patrick Higgins – Multiversion #1
Jarek Szczęsny:

Część pierwsza.

Opla – Obertasy
Jarek Szczęsny:

Modernizacja polskiej wsi.

Zguba – Potwarz
Jarek Szczęsny:

Zagadkowa umysłowość.

Erith – Speed of Light
Przemysław Solski:

Niebanalny styl, kosmiczna muzyka, swoboda na scenie, tak w kilku słowach można określić nowe zjawisko na polskim rynku.

Øyvind Torvund – The Exotica Album
Łukasz Komła:

W egzotycznym zwierciadle.

Sciahri – Double-Edged
Paweł Gzyl:

Plemienny minimal.

Various Artists – ePM Selected Vol. 7
Paweł Gzyl:

Dziesięć house’owych sztosów.

Dren – Time And Form
Paweł Gzyl:

Black metal przekuty na nowoczesną elektronikę.

Dots (Uwe Schmidt) – Dots
Ania Pietrzak:

Śladami czarów w kosmicznej otchłani.

S S S S – Walls, Corridors, Baffles
Paweł Gzyl:

Power ambient z Lucerny.¿Underground/Independent? 2016

Zbliża się 16. edycja białostockiego festiwalu. Nie zabraknie solidnej porcji muzyki i kina. Sprawdźcie program!

W tym roku ¿Underground/Independent? odbędzie się w dniach 4-13 marca. – Podczas naszej imprezy chcemy zastanowić się, co kształtuje i charakteryzuje prawdziwie niezależne duchy? Jak ważne jest to, co jemy, jak się ubieramy, czego słuchamy, jak się przemieszczamy? Czy niezależność to cecha przypisana tylko ludziom młodym? Co decyduje, że z pozoru mała, ale szczera akcja nie pozwala zamknąć się w getcie, a dzięki swej oryginalności i odwadze przejmuje rząd dusz? – piszą organizatorzy z Białostockiego Ośrodka Kultury – DKF „GAG”.

Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events

 

Oprócz koncertowych i filmowych atrakcji organizatorzy przygotowali wystawy, warsztaty i dyskusje. Wystawa „U mnie wszystko w porządku” prezentuje komiksy trójmiejskiej rysowniczki Agnieszki Szczepaniak, tworzącej pod pseudonimem papla lala. Z kolei „Szlam 2″ to wystawa poświęcona twórczości rysownika komiksów Łukasza Kowalczuka. Cały program tegorocznej edycji ¿Underground/Independent? znajdziecie – tutaj. Zaglądajcie też na stronę Nowej Muzyki, będziemy mieć dla was wejściówki!

 

W części muzycznej wystąpi:

Nagrobki

Nagrobki

Zespół tworzą: Adam Witkowski i Maciej Salamon (Adam gra na bębnach i śpiewa, Maciek gra na gitarze i też śpiewa, obaj piszą muzykę i teksty). Formacja powstała jako side-projekt ich macierzystego zespołu Gówno. Ostatnio pojawił się też krążek grupy Wolność (nasza recenzja), w której udziela się Witkowski.

W 2014 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu zatytułowana „Pańskie Wersety”, która bezspornie i całkowicie obiektywnie była również pierwszą polską płytą roku 2014, a jej cały nakład (17 sztuk!) wyprzedał się zaledwie w kilka minut.

Po tym spektakularnym sukcesie zespół zabrał się za całkowicie poważną pracę nad nowym materiałem, utrzymanym w autorskiej stylistyce nekropolo. Muzyka tworzona przez Nagrobki, to wypadkowa zimnej fali i noise’u, a przekaz tekstowy to miks black metalu i kreskówek ze Scoobie Doo w roli głównej. W 2015 roku duet wydał album „Stan Prac” nakładem BDTA.

 

4 marca, godz. 20.30, klub Fama, wstęp: 10 zł

FB: www.facebook.com/events/1108875415823245/

kIRk

kIRk

Zespół poszukujący nowych form wyrazu na styku muzyki elektronicznej i akustycznej. Tworzy go trzech muzyków: Paweł Bartnik (elektronika), Olgierd Dokalski (trąbka) i Filip Kalinowski (gramofon). Każdy z nich wyrastał na innych brzmieniach, zatem każdy podchodzi do dźwięku nieco inaczej. Płaszczyzną porozumienia jest dla nich improwizacja, która pozwala wyjść daleko poza ograniczenia gatunkowe. Tu prym wiedzie intuicja i umiejętność prowadzenia dialogu. Owocem jest muzyka pełna organicznej dramaturgii, nieskażona oczywistością. Progresywne myślenie i rewolucyjne podejście międzymiastowego składu docenili m.in. lider Swans – Michael Gira, pionier future-jazzowej trąbki Nils Peter Molvaer i matka chrzestna nowych brzmień Mary Anne Hobbs. Zespół gościł na opiniotwórczym brytyjskim portalu muzycznym „The Quietus”, w legendarnym, berlińskim klubie Tresor, a także na scenach takich festiwali jak OFF, Open’er czy Satta Outside. W 2015 roku ukazał się ich znakomity album, pt. „III” (nasza recenzja).

 

5 marca, godz. 20.30, klub Fama, wstęp: 15 zł

FB: www.facebook.com/events/983821505037519/

Kuba Ziołek

Stara Rzeka

Projekt muzyczny Kuby Ziołka (kompozytor, multiinstrumentalista i wokalista znany m.in. z Innercity Ensemble, Alameda3 i 5, Ed Wood, Hokei, T’ien Lai, Kapital). Artysta, zainteresowany fuzją natury i techniki, tworzy muzykę na przecięciu dźwięków akustycznych, elektrycznych i elektronicznych, przy użyciu gitar, efektów, sampli, instrumentów dętych oraz głosu. Formuła koncertów jest dość otwarta, uzależniona od miejsca, czasu, instrumentarium i nastroju. Do tej pory ukazały się dwa albumy Starej Rzeki („Cień chmury nad ukrytym polem” oraz „Zamknęły się oczy ziemi”nasza recenzja). Podsumowaniem dotychczasowej muzycznej działalności było otrzymanie nagrody Paszportu Polityki 2015 w kategorii Muzyka Popularna. Projekt występuje z powodzeniem na całym świecie, koncertował m.in. w Londynie, Liverpoolu, Sao Paulo, Stambule, Barcelonie i Nowym Jorku.

 

11 marca, godz. 20.30, klub Fama, wstęp: 15 zł

FB: www.facebook.com/events/1707417999538048

PERERA ELSEWHER

Perera Elsewhere (Niemcy/Anglia)

Sasha Perera, znana jako DJ Mother Perera, a najbardziej jako autorka muzyki i wokalistka basowo-popowego Jahcoozi (wystąpiła w Białymstoku na Festiwalu ŻUBROFFKA). Perera Elsewhere to nowy projekt solowy tej urodzonej w Londynie, rezydującej w Berlinie artystki, która swoim cyklem „Grimetime parties” i audycjami radiowymi przyczyniła się do powstania Fundacji Grime i Dubstepu w Berlinie. Jej dokonania z Jahcoozi to eksperymenty z elektroniką oraz kolaboracje z artystami z całego świata, m.in. Modselektor, Gonjasufi czy projekt z muzykami z Kenii BLNRB. W projekcie Perera Elsewhere artystka wykonuje zwrot od kojarzonej z nią muzyki basowej do bardziej akustycznych brzmień i minimalu w stronę doom-folku. Polegając na instynkcie, włącza organiczne elementy, sąsiadujące ze zautomatyzowanymi dźwiękami, przygotowujące przestrzeń dla jej niedającego spokoju, ale kojącego głosu. Od brudu ciemnego klubu do absorpcji/wchłaniania tubylczych dźwięków i stylów z wielu muzycznych podróży. Perera łączy te inspiracje w swój intymny, na wpół akustyczny, abstrakcyjny, z domieszką popu, pełen rozkoszy styl.

 

12 marca, godz. 20.30, klub Fama, wstęp: 15 zł

FB: www.facebook.com/events/788963894560044

 

 

Dołącz do ponad 10 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.