Kompozyt – Hybridism
Jarek Szczęsny:

Rozbudzić może uśpione pokłady filozoficznej głębi.

New Rome (Tomasz Bednarczyk) – New Rome
Ania Pietrzak:

Nowe oblicze wrocławskiego producenta.

Catnapp – Break
Paweł Gzyl:

Basowe piosenki.

Joshua Sabin – Sutarti
Paweł Gzyl:

Zew z litewskich lasów.

Thom Yorke – Anima
Maciej Kaczmarski:

1997-2019-2049?

Koza – Mystery Dungeon
Jarek Szczęsny:

Moby Dick.

D. Carbone – A.C.A.B.
Paweł Gzyl:

D. Carbone idzie na wojnę.

Fire! Orchestra – Arrival
Jarek Szczęsny:

Zrobiło się ciszej.

SØS Gunver Ryberg – Entangled
Paweł Gzyl:

Ciekawie, ale za krótko.

Palmer Eldritch – [dog]
Jarek Szczęsny:

Nieustanny proces chwalenia.

LSD – Second Process
Paweł Gzyl:

Kreatywna kooperacja czy skok na kasę?

Lena Andersson – Söder Mälarstrand
Paweł Gzyl:

Owoc studyjnego spotkania Eomaca i Kyoki.

Michał Miegoń & Adam Witkowski – Dwuja
Jarek Szczęsny:

Zawsze słucha się inaczej.

Lost Few – Between The Silence
Paweł Gzyl:

Muzyka na poprzemysłowe przestrzenie.Amnesia Scanner – AS

Enigmatyczni producenci odsłaniają nowy zderzacz hadronów

Nawet szybki rzut oka na stronę Amnesia Scanner dostarczy odwiedzającemu niezwykle silnego ładunku dźwiękowo-wizualnego. Podczas gdy odbiorca stara się odczytać niejasne znaki i słowa migające w tle, omiatany jest wiązką światła, która imituje działanie skanera. Wraz z przesuwaniem strony w dół zmienia się zarówno krzykliwa scenografia, jak i podkład dźwiękowy. Dla kogoś niewtajemniczonego takie wrażenie graniczne będzie wstępem do niezwykłej estetyki, którą ci intrygujący artyści chcą go zarazić. Twórczość berlińskiego duetu to także pozamuzyczna, nietuzinkowa otoczka pełna abstrakcyjnych odwołań, futurystycznych trójwymiarowych grafik, animacji do klipów i wielu innych wariacji. Wszystko niezmiennie zaskakuje, a jednocześnie zgrabnie składa się w spójną całość.

W całej multisensorycznej mieszance, jaką prezentują berlińczycy, akcent położony jest rzecz jasna na sferę dźwięku. Amnesia Scanner prezentują tutaj kombinację poszatkowanych sampli postawionych na fundamencie dosadnej rytmiki wspartej segmentami głębokiego basu, krzykliwymi odgłosami i syntezatorami. Ponadto w zeszłorocznym miksie Angels Rig Hook usłyszeć mogliśmy transponowany głos będący narracją do prezentowanej ścieżki instrumentalnej. Jak przystało na klimat właściwy berlińskiemu duetowi, głos opowiadał rzeczy wprost niestworzone:

Opuszczona platforma naftowa zastępuje rajski ogród. Ogród ten to zamknięta przestrzeń pełna bujnego życia. Zapisano w nim tajemną wiedzę o dobru i złu. 777 terabajtów danych zawartych w pojedynczym gramie DNA. Ocieram łzę z twego policzka. Słoną łzę

Artyści wypromowali się dzięki labelowi Janus, który kojarzyć można z bliskimi im brzmieniowo artystami, takimi jak Kablam, Lotic i Dj HVAD. Szerszy rozgłos duet zyskał natomiast za sprawą mixtape’u AS LIVE [][][][][]. Po zeszłorocznym miksie Angels Rig Hook w życiorysie Amnesia Scanner przyszła pora na współpracę z Holly Herndon przy albumie Platform (efektem – utwór An Exit) oraz tegoroczny projekt LEXACHAST  stworzony w kooperacji z szefem wytwórni PAN, Billem Kouligasem. Polska publiczność kojarzyć może berliński duet z eklektycznych występów na krakowskim Unsoundzie w 2014 i 2015 roku.

Jak można się było spodziewać, najnowsza epka – ASbazuje na dotychczasowych eksperymentach duetu. Słuchacz przez dwadzieścia minut zanurza się w post-gatunkowym amalgamacie, obcując ze skrajnymi dźwiękowo momentami, które wprowadzają go w emocjonalny trans. Amnesia Scanner z niespotykaną umiejętnością tworzą autorską układankę bionicznych sampli, która zaskakuje bogactwem i soczystością brzmienia oraz pomysłowymi zwrotami akcji. Dźwiękowe zapożyczenia przywodzą na myśl gabber i trance, przez co jeszcze łatwiej podświadomie ulegamy rytmowi. Intrygujący przekaz audialny znów wzbogacono o pierwiastek abstrakcji. Hipnotyczny Creeper z miksu Angels Rig Hook przemianowany zostaje tu na AS Crust, którego słuchamy, śledząc kadry z obrazem kopanego robota . Zewsząd otacza nas abstrakcja. Oby to był dopiero początek futurystycznych popisów tego projektu.

AS dostępne jest na limitowanym winylu oraz w wersji cyfrowej.

Tracklista:

A1 AS Gardens Need Walls
A2 AS Chingy
A3 AS Crust
B1 AS Wood Gas
B2 AS Want It
B3 AS Atlas

Young Turks | 2016

 

Dołącz do ponad 10 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.