Plaid ‎– Polymer
Mateusz Piżyński:

Londyński duet poruszający się na scenie elektronicznej już blisko trzydzieści lat, 7. czerwca wydał swój kolejny studyjny album zatytułowany „Polymer”.

Tyler, The Creator – IGOR
Jarek Szczęsny:

Władca marionetek.

Rod Modell – Captagon
Paweł Gzyl:

Mistrz dubowych brzmień prezentuje własną wizję techno.

Vanishing Twin – The Age of Immunology
Jarek Szczęsny:

Eskapizm potrzebny od zaraz.

Sstrom – Drenched 1 – 12
Paweł Gzyl:

Surowe techno z uszkodzonego komputera.

Mirt – Greed
Jarek Szczęsny:

Wątłe struktury.

Various Artists – 10 Years of Monkeytown
Paweł Gzyl:

Spojrzenie wstecz.

EABS – Slavic Spirits
Jarek Szczęsny:

Jazz w bardo.

Bartosz Kruczyński – Baltic Beat II
Jarek Szczęsny:

Nie chciałbym przesłodzić.

Resina – Traces (Remixes)
Mateusz Piżyński:

Najnowsze wydawnictwo naszej rodzimej, bardzo utalentowanej, artystki, Karoliny Rec (aka Resina) to zestaw 5 utworów, gdzie cztery to genialne reinterpretacje, za którymi stoją Abul Mogard, Lotic, Ben Frost i William Criag.

Różni artyści – Portrety
Jarek Szczęsny:

Sami perkusiści.

Tracey – Biostar
Paweł Gzyl:

Pastelowe electro wyjęte z klubowego kontekstu.

Laurence Pike – Holy Spring
Jarek Szczęsny:

Łyżeczką, a nie chochlą.

Altstadt Echo – This Work Contains Lead
Paweł Gzyl:

Rozdarcie między światem ducha i materii.Nowosci z Zoharum

Cztery nowe albumy – każdy z inną odmianą eksperymentalnej elektroniki.

Gaap Kvlt to ukrywający tożsamość, zakapturzony specjalista od mrocznego, transowego, powolnego techno, w którym inspiracje egzotyczną world music spotykają się z syntetycznym brzmieniem w duchu industrialnych przestrzeni Berlina. Na koncie ma kasetę „Iconnu”, dwie EP-ki oraz debiutancki album „Void” wydany w barwach wytwórni MontypeRec. Jego nowa płyta została wydana przez Zoharum i nosi tytuł „Jinn”. Gaap Kvlt zapuścił się tym razem w nieco odmienne od wcześniejszych nagrań rejony. Bliskowschodnie melodie pełne ciepłego powietrza mieszają się tu z mroźnym uczuciem niepokoju, a dronowe wyziewy z chaotycznym noise’m. A inspirację stanowiła proza Paula Bowlesa.

RARA (wcześniej Przed Państwem Rara) to przedsięwzięcie zainicjowane przez Rafała Skoniecznego, wokalistę i gitarzystę alternatywnego Hotelu Kosmos. W 2015 roku wydał on solowy album „Planet Death Architecture” dla Nasiona. Teraz RARA powraca jako pełnowymiarowy zespół z nowym krążkiem zatytułowanym „W//\TR”. Jest to concept-album rozwijający i domykający wątki rozpoczęte na wspomnianym debiucie. Zawarta na nim muzyka ociera się o folk budowany na zapętlonych sekwencjach gitarowych, lecz czerpie przy tym również z ambientu, dronów, world music, avant-popu, a nawet… techno.

WIDT to efekt kolaboracji audiowizualnej dwóch sióstr – Antoniny Nowackiej (muzyka) i Bogumiły Piotrowskiej (analogowe wizualizacje generowane w czasie rzeczywistym). Ich debiutancki album składa się z siedmiu kompozycji, z których każda ma również wariant wizualny jako pełnoprawny jej odpowiednik. Aby przekazać pełną treść i możliwości jej wpływu na odbiorcę materiał został wydany w formie zestawu CD + DVD. Jest on dokumentacją rozszerzenia indywidualnych motywów z improwizowanych sesji audiowizualnych, które zostały zrealizowane z wykorzystaniem głosu, syntezatorów, efektów, analogowego sprzętu wideo oraz… starego telewizora.

Murmurists to projekt, który zrodził się w umyśle Anthonego Donavana (ex-Vultures Quartet) w 1991 roku. Najpierw był to pseudonim firmujący solowe prezentacje artysty, ale z czasem zaczął on przyjmować formę spontanicznych grup improwizujących, tworzących dźwięki akompaniujące recytacjom prozy lidera. Dzisiaj to osiemnastoosobowa orkiestra, występująca często na żywo, wykorzystująca słowo mówione, taniec współczesny i elementy teatralne, jako środki wyrazu do ilustrowania i odegrania graficznych partytur Donavana. Album „I Am You, Dragging Halo” został nagrany w pięciu krajach w trakcie prawie trzech lat.

 

Dołącz do ponad 10 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.