ASUNA & Jan Jelinek – Signals Bulletin
Jarek Szczęsny:

Jest przyjemnie.

Synkro – Images
Paweł Gzyl:

Breakbeatowy ambient w pełnej glorii.

Holly Herndon – PROTO
Jarek Szczęsny:

Genetyczna DJ`ka.

Jonas Kopp – Non Virtual Reality
Paweł Gzyl:

Industrial i drony w służbie ambientu.

Ikarus – Mosaismic
Łukasz Komła:

Wielopoziomowa ekspresja.   

Qasim Naqvi – Teenages
Jarek Szczęsny:

Subtelny, oszczędny i dziwny.

Varg – Sky City Part 1 & 2
Paweł Gzyl:

Powrót syna marnotrawnego.

Samuel Kerridge & Taylor Burch – The Other
Paweł Gzyl:

Nowe oblicze muzyki brytyjskiego producenta.

Vsitor – Keep On Running
Łukasz Komła:

Rozdrapywanie aksamitu.

Paula Temple – Edge Of Everything
Paweł Gzyl:

Techno-huragan.

Little Simz – GREY Area
Jarek Szczęsny:

Istotnie, miażdży.

Watergate 26 – Mixed By WhoMadeWho
Paweł Gzyl:

Powoli i bez pośpiechu.

Michał Turowski – Wormwood And Flame
Jarek Szczęsny:

Witajcie w Prypeci.

Gary Holldman – Celina EP
Paweł Gzyl:

Poznański producent rozwija skrzydła.These Hidden Hands – Vicarious Memories

Czy to jeszcze IDM? Czy już post-rock?

Tommy Four Seven był jednym z tych producentów, którzy jako pierwsi wykorzystali masywną rytmikę dubstepu do stworzenia nowej wizji techno. W efekcie debiutancki album brytyjskiego producenta sprzed pięciu lat – „Primate” – można z dzisiejszej perspektywy uznać za jedno z ważniejszych wydawnictw w rozwoju tego gatunku w obecnej dekadzie.

Skłonność do połamanej rytmiki objawiana na wspomnianym krążku, połączona z fascynacją bardziej eksperymentalną elektroniką, sprawiła że Anglik powołał do życia w 2013 roku z inżynierem dźwięku, Alainem Paulem, podobnie jak on mieszkającym w Berlinie, duet These Hidden Hands. Jego debiutancki krążek objawił obu artystów jako odnowicieli chmurnego IDM-u – w niemal industrialnej wersji.

Nowy singiel projektu wydany kilka miesięcy temu – „These Moments Dismantled” – wskazywał, że jego muzyka nadal podlega rozwojowi. W nagraniach wzięła bowiem udział hiszpańska wokalistka Lucretia Dalt, wnosząc kobiece tchnienie do zimnej i mechanicznej muzyki Brytyjczyków. Pełnym rozwinięciem tego wątku okazuje się być drugi album These Hidden Hands – „Vicarious Memories”.

Pierwsza część zestawu ma wyjątkowo mroczne i ciężkie brzmienie. W „Glasir” zwaliste bity wnoszą psychodeliczne dźwięki prog-rockowych organów i garage-rockowej gitary. Arabska melodia zanurzona w noise’owych efektach tworzy niepokojący klimat „Dendera Light”. „Telepath” rozbrzmiewa żałobnym śpiewem Julii Kotowski, podszytej trzepoczącym rytmem i łkającym basem. Masywne breaki uderzają ponownie w „SZ31X71”, łącząc się z zawodzącymi klawiszami i trance’owymi arpeggiami. Ten fragment płyty kończy ambientowy „Grelles Licht”, spleciony z elektronicznych skowytów i pomruków.

Na drugiej stronie krążka jest więcej światła. „Angkor” to odświeżony IDM, rozpięty między metalicznymi bitami a strzelistą elektroniką. Nowością jest tu partia gitary o spogłosowanym tonie. „Socotra” pozostaje na tym samym terenie, z tym, że rozedrgane klawisze rodem z Autechre uzupełniają tym razem plemienne conga i jazzowy pochód basu. „Lima 3M” to właściwie… trip-hop o smolistym rytmie, zestawiający hiszpańską melodeklamację ze skorodowaną gitarą. Post-rockowa miniatura „Litla Dimun” rozwija się w rozwichrzoną kompozycję „Hoh Xil” o podobnym tonie, która milknie w powodzi noise’owych przesterów.

Tym razem Tommy Four Seven i Alain Paul przygotowali wyjątkowo bogato zaaranżowany zestaw. „Vicarious Memories” mieni się wieloma barwami – i to nie tylko nowoczesnej elektroniki, ale także rocka. Echa muzyki progresywnej i psychodelicznej z przełomu lat 60. i 70. spotykają się tu z eksperymentami wywiedzionymi z industrialu, przefiltrowanymi z kolei przez doświadczenia techno i dubstepu.

Druga płyta These Hidden Hands ma mocny walor ilustracyjny. Tworzą go nie tylko przestrzenne brzmienia o elektronicznym i akustycznym charakterze, ale też dyskretne nasycenie muzyki niebanalną melodyką. Koncertowa premiera „Vicarious Memories” ma się odbyć podczas tegorocznej edycji Atonal Festivalu w Berlinie. Kraftwerk Halle wydaje się być idealnym miejscem do tego, aby muzyka angielskiego duetu zabrzmiała z pełną mocą.

Hidden Hundred 2016

www.hiddenhundred.com/hh

www.facebook.com/thesehiddenhands

www.thesehiddenhands.bandcamp.com

 

Dołącz do ponad 10 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.