Neville Watson – The Midnight Orchard
Paweł Gzyl:

Soundtrackowe wspomnienie pierwotnego rave’u.

The Good, The Bad & The Queen – Merrie Land: Dwugłos
Redakcja:

Anglia tonie. Anglia odpływa.

Unknown Landscapes Vol. 6 – Mixed & Selected By Lewis Fautzi
Paweł Gzyl:

Mocno, hipnotycznie i… przewidywalnie.

Teo Olter – Mirów
Jarek Szczęsny:

Strefa komfortu.

John Tejada – Live Rytm Trax
Paweł Gzyl:

Jak brzmi muzyka amerykańskiego producenta na żywo?

Various Artists – Pop Ambient 2019
Paweł Gzyl:

Soundtrack do przejścia jesieni w zimę.

Slam – Athenaeum 101
Paweł Gzyl:

Godzinna podróż przez historię elektroniki.

Vril ‎– Anima Mundi
Ania Pietrzak:

Orbitowanie bez cukru.

Wolność – Outlines
Jarek Szczęsny:

Skład marzenie.

Chrissy – Resilience
Paweł Gzyl:

Rave dla muzycznych erudytów.

Jacek Sienkiewicz – On And On
Paweł Gzyl:

Twarde bity i kosmiczna elektronika.

Black Sea Dahu – White Creatures
Łukasz Komła:

Silny uścisk szczerego debiutu!

Rings Around Saturn – Rings Around Saturn
Paweł Gzyl:

Stylowe techno i electro z Antypodów.

Kelly Moran – Ultraviolet
Jarek Szczęsny:

Po nitce na księżyc.Raster Noton – archiv 4

Ekskluzywne wydawnictwo podsumowujące 20 lat działalności jednego z najbardziej wizjonerskich labeli na rynku.

Obchodzący w zeszłym roku 20 lat istnienia nowatorski label z Chemnitz powstał w sposób dość niecodzienny, bowiem z połączenia dwóch osobnych eksperymentalnych przedsięwzięć. Pierwszym z nich było dzieło Olafa Bendera (Byetone) i Franka Bretschneidera – założone w 1996 roku rastermusic. Drugim natomiast – prowadzona przez Carstena Nicolai (Alva Noto) eksperymentalna platforma noton.archiv für ton und nichtton. Choć do oficjalnej fuzji tych dwóch składników dających życie wytwórni Raster-Noton doszło w roku 1999, jej założyciele współpracowali ze sobą już lata wcześniej, nagrywając w trio Signal, a także opatrując część wspólnie publikowanych wydawnictw dwiema osobnymi sygnaturami labeli.

Nowo powstała wytwórnia prędko zaczęła wyznaczać awangardowe kanony w eksperymentalnej elektronice, z biegiem czasu włączając swoich reprezentantów, takich jak Senking, William Basinski, Kangding Ray, czy Ø / Mika Vainio, do grona swego rodzaju klasyków nadchodzącej fali nowej muzyki. Za sprawą wykorzystywanej estetyki Raster-Noton od początku kojarzony był ze sterylnym minimalizmem, zarówno w sferze dźwiękowej, jak i wizualnej. Pomimo to w bogatym katalogu labelu znajdziemy całą gamę stylistycznych odmienności – od nietuzinkowego ambientu, przez futurystyczny glitch i idm, po zupełnie abstrakcyjne, a momentami kakofoniczne dźwięki.

Różnorodności muzycznej towarzyszy też pluralizm geograficzny – przez 20 lat Raster-Noton zgromadził wokół siebie uzdolnionych artystów z niemal wszystkich kontynentów. Poza liczną reprezentacją sceny niemieckiej, szczególne miejsce w saksońskiej wytwórni znalazło się dla czołowych twórców z Kraju Kwitnącej Wiśni. Ukazywały się tu między innymi magiczne produkcje duetu Ryuichi Sakamoto – Alva Noto, muzyka współtwórcy supergrupy Dumb Type Ryoji Ikedy, a także dźwięki innych uzdolnionych japońskich producentów, takich jak Kyoka, Aoki Takamasa, czy Ueno Masaaki.

Kompilacja podsumowująca 20 lat istnienia Raster-Notona stanowi kontynuację serii archiv, której jak dotąd ostatnia, trzecia część ukazała się w 2009 roku. archiv 4 to 12 nowych produkcji utrzymanych w 12 dobrze nam znanych stylistykach. Konstrukcje poszczególnych utworów na tyle kojarzą się z ich autorami, że dla każdego wiernego fana saksońskiej wytwórni jakakolwiek tracklista wydaje się być zbędna. Najciekawiej na tle całego krążka prezentuje się klamra dwóch utworów spinających płytę: Silver oraz Building rain. Choć ciężko tu mówić o blamażu, tak naprawdę reszta produkcji przypomina momentami niezbyt udaną próbę podrobienia przez autorów samych siebie.

Krążkowi towarzyszy limitowana edycja 400-stronicowej książki source book 1 opisującej pełen katalog labelu. Dzięki modularnej konstrukcji woluminu w przyszłości będzie można z łatwością dodawać do niego kolejne strony, w ten sposób uaktualniając go o nowe wydawnictwa labelu.

Tracklista:

01. Kangding Ray – Silver (pruitt igoe prototype)
02. Emptyset – Augur
03. Grischa Lichtenberger – 0514_01 re 0809_20 1 barrg b
04. Alva Noto – Milan (for Kostas Murkudis)
05. Anne – James Chaton – nisansala
06. Frank Bretschneider – Thermik
07. Senking – Lug
08. Byetone – Postpostrefabricated
09. Atom™ – Flimmern
10. Robert Lippok – Textured
11. Kyoka – Side to Side (live rec version)
12. Ueno masaaki – Building rain (prototype)

 

Raster-Noton | 2017

 

 

 

Dołącz do ponad 10 000 fanów na Facebooku:

Komentarze