Polynation – Igneous
Mateusz Piżyński:

Debiutanci z Holandii.

ASUNA & Jan Jelinek – Signals Bulletin
Jarek Szczęsny:

Jest przyjemnie.

Synkro – Images
Paweł Gzyl:

Breakbeatowy ambient w pełnej glorii.

Holly Herndon – PROTO
Jarek Szczęsny:

Genetyczna DJ`ka.

Jonas Kopp – Non Virtual Reality
Paweł Gzyl:

Industrial i drony w służbie ambientu.

Ikarus – Mosaismic
Łukasz Komła:

Wielopoziomowa ekspresja.   

Qasim Naqvi – Teenages
Jarek Szczęsny:

Subtelny, oszczędny i dziwny.

Varg – Sky City Part 1 & 2
Paweł Gzyl:

Powrót syna marnotrawnego.

Samuel Kerridge & Taylor Burch – The Other
Paweł Gzyl:

Nowe oblicze muzyki brytyjskiego producenta.

Vsitor – Keep On Running
Łukasz Komła:

Rozdrapywanie aksamitu.

Paula Temple – Edge Of Everything
Paweł Gzyl:

Techno-huragan.

Little Simz – GREY Area
Jarek Szczęsny:

Istotnie, miażdży.

Watergate 26 – Mixed By WhoMadeWho
Paweł Gzyl:

Powoli i bez pośpiechu.

Michał Turowski – Wormwood And Flame
Jarek Szczęsny:

Witajcie w Prypeci.The Mover – Selected Classics (Remastered 2017)

Muzyka na morderczy rave.

Marc Acardipane był jednym z pionierów techno w Europie. Trudno aż zliczyć liczbę nagrań, których dokonał i ilość pseudonimów, których używał. Te najważniejsze to choćby Mescalinum United, T-Bone Castro, Nasty Django, Pilldriver czy The Mover. Realizowane przezeń winylowe dwunastocalówki publikowała jego własna wytwórnia z Frankfurtu – PCP czyli Planet Core Production. Jej katalog zdefiniował w pierwszej połowie lat 90. najcięższy rodzaj techno – szybką, brutalną i głośną muzykę na mordercze rave’y.

Już legendarny utwór „We Have Arrived” z 1990 roku sprawił, że Acardipane został dostrzeżony nie tylko w Niemczech. Śladem tego są do dziś remiksy nagrania dokonane przez samego Aphex Twina, które można posłuchać z jego kolekcji „Classics”. Ostatni album zrealizowany przez niemieckiego producenta pod szyldem The Mover wydał już w 2003 roku Tresor – i była to bardziej finezyjna wersja killerów tworzonych przezeń na początku poprzedniej dekady. Dziś – kiedy techno znów nabrało mocy, krążki z PCP stały się modnymi rarytasami.

Naprzeciw temu zapotrzebowaniu wychodzi kompilacja najsłynniejszych utworów The Movera opublikowana przez pododdział KilleKill – Boidae. I rzeczywiście: mimo upływu ponad dwóch dekad od ich powstania, nagrania z zestawu ciągle porażają potężną mocą. To klasyczne hard techno w swej najbardziej ognistej wersji („Down Deep & Cold”) i zamaszysty rave o połamanej rytmice („Final Sickness”), ale również przeczucie obecnego oblicza gatunku o industrialnym tonie („The Empereor Takes Place”), a nawet zaskakujące wycieczki w stronę Detroit („Astral Demons”).

Dla najmłodszych wielbicieli gatunku kolekcja ta powinna być pouczającą lekcją historii: że równie agresywną i mroczną muzykę tego rodzaju tworzono już u zarania jej dziejów. Co najważniejsze utwory Acardipane’a nie są jedynie zapleśniałymi artefaktami z dalekiej przyszłości, ale nadal mają ogromną moc i świetnie sprawdzają się na parkiecie. Po latach flirtu z bardziej komercyjną odmianą elektroniki, frankfurcki producent znów występuje dziś jako The Mover. Jeśli mielibyście okazję go gdzieś zobaczyć – sprawdźcie w jakiej jest formie na żywo.

Boidae 2017

www.killekill.com

www.facebook.com/boidae.killekill

www.acardipane.com

www.facebook.com/marc.acardipane

 

Dołącz do ponad 10 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.