Rafael Anton Irisarri – Peripeteia
Jarek Szczęsny:

Ambient wagi ciężkiej.

Bouchons d’oreilles – Stray Dog with a Collar
Jarek Szczęsny:

W połowie drogi.

Chouk Bwa & The Ångströmers – Vodou Alé
Łukasz Komła:

Voodoo z przyszłości.

Ben Lukas Boysen – Mirage
Jarek Szczęsny:

Pokaz iluzji.

Siema Ziemia – Siema Ziemia
Jarek Szczęsny:

Dodatkowe skurcze mięśni.

Fluxion – Perspectives
Paweł Gzyl:

Nostalgia po grecku.

Lawrence English – Lassitude
Jarek Szczęsny:

Doskonała pustka.

Elysia Crampton – ORCORARA 2010
Jarek Szczęsny:

Niepowstrzymana losowość.

Kaitlyn Aurelia Smith – The Mosaic of Transformation
Jarek Szczęsny:

Cały zestaw radosnych nastrojów.

Phillip Sollman – Monophonie
Paweł Gzyl:

Muzyczna maszyneria.

Vladislav Delay & Sly Dunbar & Robbie Shakespeare – 500-Push-Up
Paweł Gzyl:

„Rakka” uzupełniona o dubowy puls.

Zguba – Pomór
Jarek Szczęsny:

Nieustający marsz kostuchy.

Richu M – House Of The Vaporising Sun
Bartek Woynicz:

Ten tytuł mówi wszystko.

Maenad Veyl – Reassessment
Paweł Gzyl:

Muzyka z sali operacyjnej.The Mover – Selected Classics (Remastered 2017)

Muzyka na morderczy rave.

Marc Acardipane był jednym z pionierów techno w Europie. Trudno aż zliczyć liczbę nagrań, których dokonał i ilość pseudonimów, których używał. Te najważniejsze to choćby Mescalinum United, T-Bone Castro, Nasty Django, Pilldriver czy The Mover. Realizowane przezeń winylowe dwunastocalówki publikowała jego własna wytwórnia z Frankfurtu – PCP czyli Planet Core Production. Jej katalog zdefiniował w pierwszej połowie lat 90. najcięższy rodzaj techno – szybką, brutalną i głośną muzykę na mordercze rave’y.

Już legendarny utwór „We Have Arrived” z 1990 roku sprawił, że Acardipane został dostrzeżony nie tylko w Niemczech. Śladem tego są do dziś remiksy nagrania dokonane przez samego Aphex Twina, które można posłuchać z jego kolekcji „Classics”. Ostatni album zrealizowany przez niemieckiego producenta pod szyldem The Mover wydał już w 2003 roku Tresor – i była to bardziej finezyjna wersja killerów tworzonych przezeń na początku poprzedniej dekady. Dziś – kiedy techno znów nabrało mocy, krążki z PCP stały się modnymi rarytasami.

Naprzeciw temu zapotrzebowaniu wychodzi kompilacja najsłynniejszych utworów The Movera opublikowana przez pododdział KilleKill – Boidae. I rzeczywiście: mimo upływu ponad dwóch dekad od ich powstania, nagrania z zestawu ciągle porażają potężną mocą. To klasyczne hard techno w swej najbardziej ognistej wersji („Down Deep & Cold”) i zamaszysty rave o połamanej rytmice („Final Sickness”), ale również przeczucie obecnego oblicza gatunku o industrialnym tonie („The Empereor Takes Place”), a nawet zaskakujące wycieczki w stronę Detroit („Astral Demons”).

Dla najmłodszych wielbicieli gatunku kolekcja ta powinna być pouczającą lekcją historii: że równie agresywną i mroczną muzykę tego rodzaju tworzono już u zarania jej dziejów. Co najważniejsze utwory Acardipane’a nie są jedynie zapleśniałymi artefaktami z dalekiej przyszłości, ale nadal mają ogromną moc i świetnie sprawdzają się na parkiecie. Po latach flirtu z bardziej komercyjną odmianą elektroniki, frankfurcki producent znów występuje dziś jako The Mover. Jeśli mielibyście okazję go gdzieś zobaczyć – sprawdźcie w jakiej jest formie na żywo.

Boidae 2017

www.killekill.com

www.facebook.com/boidae.killekill

www.acardipane.com

www.facebook.com/marc.acardipane

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.