New Rome (Tomasz Bednarczyk) – New Rome
Ania Pietrzak:

Nowe oblicze wrocławskiego producenta.

Catnapp – Break
Paweł Gzyl:

Basowe piosenki.

Joshua Sabin – Sutarti
Paweł Gzyl:

Zew z litewskich lasów.

Thom Yorke – Anima
Maciej Kaczmarski:

1997-2019-2049?

Koza – Mystery Dungeon
Jarek Szczęsny:

Moby Dick.

D. Carbone – A.C.A.B.
Paweł Gzyl:

D. Carbone idzie na wojnę.

Fire! Orchestra – Arrival
Jarek Szczęsny:

Zrobiło się ciszej.

SØS Gunver Ryberg – Entangled
Paweł Gzyl:

Ciekawie, ale za krótko.

Palmer Eldritch – [dog]
Jarek Szczęsny:

Nieustanny proces chwalenia.

LSD – Second Process
Paweł Gzyl:

Kreatywna kooperacja czy skok na kasę?

Lena Andersson – Söder Mälarstrand
Paweł Gzyl:

Owoc studyjnego spotkania Eomaca i Kyoki.

Michał Miegoń & Adam Witkowski – Dwuja
Jarek Szczęsny:

Zawsze słucha się inaczej.

Lost Few – Between The Silence
Paweł Gzyl:

Muzyka na poprzemysłowe przestrzenie.

Jakub Lemiszewski – 2019
Jarek Szczęsny:

W zaczarowanym nastroju.Mamy 15 lat!

15 stycznia to urodziny serwisu. W tym roku chwila jest szczególna: wybiła nam okrągła piętnastka. Jak to się zaczęło? I dlaczego to wciąż funkcjonuje?

Kiedy zaczynaliśmy nie było Facebooka i YouTube, muzyki słuchało się głównie na discmenie, a kontakt z redakcją można było nawiązać m.in. poprzez Gadu-Gadu. Krótko mówiąc: prehistoria.

Jesienią 2002 roku wpadłem na pomysł, aby zrobić jakąś stronę, na której mógłbym prezentować nietypową muzykę. Nie było wówczas mowy o WordPressie, tanich domenach i serwerach. Co więcej, jako wzorcowy humanista nie miałem pojęcia o kodowaniu, siedziałem więc po nocach ucząc się HMTLa i próbując rozwiązywać kolejne zagadki w PHP.

W styczniu 2003 strona była gotowa. To było wtedy, gdy Massive Attack szykowali premierę „100th Window”, a Laika wypuściła swój ostatni krążek. Pamiętam, bo m.in. o nich traktowały jedne z pierwszych tekstów. Nowamuzyka wystartowała na darmowej domenie PRV.pl, a ja byłem szczęśliwy gdy okazało się, że w ciągu miesiąca stronę odwiedziło kilkadziesiąt osób. Tak nagłówek serwisu wyglądał w okolicach 2004 roku:

W 2005 roku Nowamuzyka.pl była już na oficjalnej domenie, rozkręciło się forum dyskusyjne (taka karłowata wersja dzisiejszych sociali), będące naturalnym „przedsionkiem” pierwszej redakcji NM. Było sporo pomysłów: m.in. idea labelu, z którego ostała się tylko jedna składanka polskich niezależnych twórców.

Nowamuzyka kiedyś

Rok później odebrałem telefon od przyjaciół z Katowic, którzy prowadzili kluby Elektro i Hipnoza. Startowali z większą imprezą muzyczną i zaproponowali współpracę. Właśnie stąd nazwa festiwalu, który dziś potocznie nazywany jest „tauronem”. Gwiazdą pierwszej edycji byli DJ Krush i Swayzak. Kolejne świetne wspomnienia.

Nowamuzyka kiedyś

Szybko okazało się, że siłą napędową NM jest pasja autorów. Serwis nigdy nie zarabiał, bo na tym rynku i z takim profilem jest to niestety niemożliwe (wiem, bo próbowałem). Całość od 15 lat napędza pasja kolejnych osób (a nawet pokoleń!) deklarujących chęć pisania o nowych rzeczach. Nie mamy profesjonalnej struktury. Każdy autor bierze odpowiedzialność za swoje teksty, dlatego NM traktuję również jako miejsce pracy nad warsztatem – mnie samemu bardzo się to przydało.

Nowamuzyka kiedyś

Dziś w archiwum NM znajduje się ponad 14 000 tekstów. Za nie wszystkie chciałbym podziękować kilkudziesięciu osobom, które na przestrzeni 15 lat angażowali się w ten projekt. Gdyby nie Wy, tej strony dawno by nie było. Dziękuję również obecnie piszącym: Pawłowi, Maćkowi, Łukaszowi, Ani, Emilii, Kasi, Jarkowi, Filipowi, Mateuszowi, Bartkowi, Frankowi, Krystianowi, Adamowi – wszystkim, którzy nadal wspierają NM.

Dziękuję też wszystkim czytelnikom, którzy zaglądają, kibicują, krytykują, a przede wszystkim słuchają świetnej muzyki. Dzięki!

 

Dołącz do ponad 10 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

komentarzy 5

  1. iO

    aż się łezka zakręciła, oby tak dalej! szkoda, że forum umarło śmiercią naturalną

  2. tg3178

    Przy wszystkich wadach „Nowa muzyka” to portal będący fenomenem na skalę światową. Pokażcie mi inne takie serwisy, które tyle działają- nie ma takich

  3. e'M

    Fajnie, że jesteście. Bądźcie.