Giant Swan – Giant Swan
Paweł Gzyl:

Czy znany ze świetnych koncertów duet sprawdził się również w studiu?

Floating Spectrum – A Point Between
Jarek Szczęsny:

Cyfrowy pomnik przyrody.

Bleu Roi – Dark/Light
Łukasz Komła:

Wiosną ubiegłego roku wsłuchiwaliśmy się w singiel szwajcarskiego projektu Bleu Roi, a przed kilkoma dniami ukazała się ich nowa EP-ka „Dark/Light”, którą przybliżamy i jednocześnie o niej rozmawiamy z Jennifer Jans.

Traversable Wormhole – Regions Of Time
Paweł Gzyl:

Adam X wraca do projektu sprzed dekady.

Sudan Archives – Athena
Jarek Szczęsny:

Do diabła z dobrymi radami.

Planetary Assault Systems – Plantae
Paweł Gzyl:

W stronę psychodelii.

Sleep D – Rebel Force
Paweł Gzyl:

Muzyczny zapach minionego lata.

Levitation Orchestra – Inexpressible Infinity
Jarek Szczęsny:

Podpalacze wzniecają eutymię.

Innercity Ensemble – IV
Jarek Szczęsny:

Luz i bogactwo.

Grischa Lichtenberger – RE:PHGRP
Paweł Gzyl:

Free jazz w „rasterowej” wersji.

Jónsi & Alex Somers – Lost and Found
Jarek Szczęsny:

Dla przyjemnego słuchania.

Conforce – Dawn Chorus
Paweł Gzyl:

Mistrzowski popis holenderskiego producenta.

Tunes Of Negation – Reach The Endless Sea
Jarek Szczęsny:

Problem leży gdzie indziej.

BNNT is Jacek Sienkiewicz – Multiversion #5
Jarek Szczęsny:

Część piąta – finał.RUI HO – Becoming is an Eventful Situation

Rok po wydaniu pierwszego EP, RUI HO powraca w melodyjno-ambientowym stylu. Chińscy producenci (jako niebinarna osoba, Rui Ho używa w stosunku do siebie nomenklatury oni/ich), choć wciąż mocno związani z szanghajską, radykalnie niekonwencjonalną, wytwórnią Genome 6.66 Mbp, po przenosinach do Europy – Paryż, później Berlin – zdecydowali się rozpocząć współpracę z Objects Limited. Ten młody, jeszcze bardziej postępowy label, jest osobistym projektem Lary Rix-Paradinas – współzałożycielki Planet Mu – który angażuje kobiety i osoby tożsamościowe niebinarne, jak Ziúr czy RUI HO.

Odnajdując środowisko, w którym może czuć się komfortowo, RUI HO często decyduje się na współpracę z czołowymi artystami, formującej się już od kilku lat sceny. Wydany w 2016 roku singiel Ru Meng Ling, został wzbogacony o remiks WHY BE. Do ich wspólnej trasy po Azji dołączył Gaika, a najnowsze EP powstało w kooperacji z Dis Fig oraz x/o. Ostatnie trzy kawałki tego wydawnictwa to same edity, w których muzycy przerabiają znajdujące się tam, podstawowe cztery, utwory. Mieszkająca w Berlinie, amerykańska producentka Dis Fig urozmaiciła swoim wokalem utwór Albafica; całą kompilację zamyka natomiast, kompozycyjnie zaburzony, wykonany przez x/o, techno edit Supernovy.

Becoming is an Eventful Situation brzmi jak koszmar każdego outsidera, jednak nazwa EP to tylko pozory; skrywają się pod nią znajome, komfortowe oraz niespieszne dźwięki kontemplacji. Najnowszy materiał uwalnia się od typowo klubowych wpływów, zamiast tego, buduje melodyjnie-kameralną atmosferę, odwołując się do uroków chińskiej cywilizacji, jej kultury i magicznych krajobrazów. Kiedy ekspansywne, wysokie tony splatają się z dźwiękami perkusji, wręcz empiryczna staje się obecność Li Quingzhao, chińskiej poetki, lejtmotywu w twórczości RUI HO, która w czasach zmieniających się fal dynastii Song, w delikatny i błyskotliwy sposób opisywała, nieprzewidywalną rzeczywistość, pogrążonego w chaosie kraju. Theia Impact, to rozległa kosmiczna panorama, która swoją nazwę bierze od, wyjaśniającej pochodzenie księżyca, teorii wielkiego zderzenia Ziemi z planetą, nazwaną przez badaczy, na cześć mitologicznej matki bogini księżyca, Theia. Albafica i Supernova przypominają bardziej nieuporządkowaną kompozycję poprzedniego EP, przy czym ta pierwsza utrzymana jest w agresywnej i basowej tonacji, druga w euforycznym, transowym stylu, wznosi poziom emocji na sam szczyt. Połączenie nowoczesności z tradycyjną – inspirowaną starożytną cywilizacją – melodyjnością, tworzy, obszerną oazę, niczym niezakłóconej otwartości.

Object Limited, 2018

facebook.com/rui.he.16

soundcloud.com/ruiho

Objects Limited

 

 

 

Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze