Lakker – Epoca
Paweł Gzyl:

Zwierciadło naszych czasów.

Abul Mogard – And We Are Passing Through Silently
Maciej Kaczmarski:

Zjawiska duszy.

Recent Arts – Skin
Paweł Gzyl:

Ambient, minimal, industrial i… piosenki.

Spopielony – Legendy
Jarek Szczęsny:

Duchologia, analogowy anturaż i zakurzony ambient.

Klangwart – Bogotá
Łukasz Komła:

Niemiecka elektronika spotyka kolumbijskie szaleństwo.  

Locked Groove – Sunset Service
Paweł Gzyl:

Hołd dla belgijskiej muzyki klubowej sprzed ćwierć wieku. Tim Van De Meutter zadebiutował w 2012 roku – i od razu ze swym pierwszym wydawnictwem trafił do brytyjskiej wytwórni Hotflush. Choć jej szefem jest Scuba, na początku obecnej dekady poszerzyła ona […]

Gesaffelstein – Hyperion
Maciej Kaczmarski:

W czarnej dupie.

Hugh Marsh – Violinvocations
Jarek Szczęsny:

Dowód na istnienie skrzypiec.

Pfirter – The Empty Space
Paweł Gzyl:

Spóźniony, ale udany debiut.

Ossia – Devil’s Dance
Maciej Kaczmarski:

Sam w mroku.

MDD – Reverse The Contrast
Paweł Gzyl:

Ekstremalna wizja techno.

King Midas Sound – Solitude
Bartek Woynicz:

„Zbadajmy przestrzeń terroru pustki”

Setaoc Mass – 53 Degrees North Part 1 & 2
Paweł Gzyl:

Na maksa.

Various Artists – The Warmest Hum
Ania Pietrzak:

Potrzebne odcięcie.Locked Groove – Sunset Service

Hołd dla belgijskiej muzyki klubowej sprzed ćwierć wieku.

Tim Van De Meutter zadebiutował w 2012 roku – i od razu ze swym pierwszym wydawnictwem trafił do brytyjskiej wytwórni Hotflush. Choć jej szefem jest Scuba, na początku obecnej dekady poszerzyła ona swą ofertę poza dubstep, zapraszając do współpracy twórców techno i house’u. Belgijski producent bez problemu odnalazł się w tym towarzystwie, serwując taneczne killery o mocno melodyjnym tonie, który tłumaczyło zapewne jego klasyczne wykształcenie muzyczne w klasie fortepianu.

Formuła winylowej dwunastocalówki idealnie pasowała De Mutterowi – i do dziś nagrał on ich aż kilkanaście. Choć największą ilością nagrań obdarzył wspomniany Hotflush, to zaliczył również fonograficzną współpracę z takimi tłoczniami, jak Turbo, Life And Death, Permanent Vacation czy nawet Kompkat. Już ta lista wytwórni, dla których nagrywał, wskazuje najbardziej interesuje Belga tworzenie wysokiej klasy muzyki do tańca. Nie inaczej ma się sprawa z debiutanckim albumem Locked Groove.

„I’m From Belgium” – głosi w ostatnim nagraniu z płyty głos małej dziewczynki. I rzeczywiście: dwanaście utworów nagranych na „Sunset Service” to hołd młodego producenta dla klasyki klubowej elektroniki rodem z Belgii. Najwięcej mamy tu huraganowego połączenia techno z trancem, które na początku lat 90. było znakiem rozpoznawczym choćby wytwórni R&S czy Antler-Subway. To przede wszystkim mocne bity, które niosą przestrzenne arpeggia i acidowe loopy. Tak dzieje się w „From Beyond”, „Out Of Orbit” czy „Zillion”.

Belgijska scena klubowa była ćwierć wieku temu mocno zainfekowana brytyjskim rave’m. I słychać to również na „Sunset Service”. De Mutter sięga więc po połamaną rytmikę i wokalne efekty („Pudding”) oraz fortepianowe melodie i euforyczne klawisze („Do Not Freak”). W miarę trwania płyty te kreskówkowe brzmienia trochę się nudzą, dlatego nagrania umieszczone pod koniec krążka już nie robią takiego dobrego wrażenia („Round & Round” czy „Whistle”). Całe szczęście na finał rozbrzmiewa niespodziewanie podkręcony na acidową modłę new beat – co puentuje album w finezyjny sposób („Eden”).

Debiutancki album Locked Groove został zrealizowany według tej samej recepty co wcześniejsze EP-ki belgijskiego producenta. To stylowe granie do tańca z konkretnym przytupem – dalekie mu więc są wszelkie ciągoty do dźwiękowych eksperymentów. Nie do końca udało się jednak artyście utrzymać równy poziom tej kolekcji. To, co sprawdzało się w przypadku EP-ek, niekoniecznie zadziałało w przypadku albumu. Płyta jest nieco za długa i w niektórych momentach napięcie siada. Inteligentny didżej wyłuska jednak z tego zestawu taką liczbę tanecznych petard, że warto się nim zainteresować.

Hotflush 2019

www.hotflushrecordings.com

www.facebook.com/hotflushuk

www.facebook.com/lockedgroove

 

Dołącz do ponad 10 000 fanów na Facebooku:

Komentarze