LDY OSC – sōt
Paweł Gzyl:

Click & cuts na nowo.

Nick Cave and the Bad Seeds – Ghosteen
Jarek Szczęsny:

Pomnik żałoby.

Pablo Mateo – Weird Reflections Beyond The Sky
Paweł Gzyl:

Techno do tańca.

Danny Brown – uknowhatimsayin¿
Jarek Szczęsny:

Gorączkowe wizje rapera.

9t Antiope – Grimace
Jarek Szczęsny:

Mikrus.

Malin Genie – Anthropomorphic Sympathy
Paweł Gzyl:

Stylowe electro i IDM w duchu lat 90.

Telefon Tel Aviv – Dreams Are Not Enough
Mateusz Piżyński:

Gdy w Tel Avivie zgaśnie światło…

Philipp Gorbachev – Kolokol
Paweł Gzyl:

Prawosławie i elektronika.

BNNT is Jerusalem in My Heart – Multiversion #4
Jarek Szczęsny:

Część czwarta.

rRoxymore – Face To Phase
Paweł Gzyl:

Introwertyczne bity.

The Big YES! – The Big YES!
Łukasz Komła:

Free jazzowy wybuch!

HTRK – Venus In Leo
Maciej Kaczmarski:

Miłość w czasach zarazy.

Matthias Schaffhauser – Hedonism, What Else
Paweł Gzyl:

Muzyka jako przyjemność.

Manu Delago – Circadian
Jarek Szczęsny:

Cykle snu.Varg – Sky City Part 1 & 2

Powrót syna marnotrawnego.

W ostatnich latach Varg wyrósł na modelowy przykład enfant terrible współczesnej sceny elektronicznej. Choć sławę przyniosło mu zamglone techno publikowane nakładem nordyckiej wytwórni Northern Electronics, kiedy o jego występy zaczęły się ubiegać skoncentrowane na mrocznej muzyce festiwale w rodzaju berlińskiego Atonala, on nagle objawił swoje zainteresowanie zupełnie innymi gatunkami – hip-hopem i R&B. Tego rodzaju przekorna postawa była czymś odświeżającym na scenie nowych brzmień, nic więc dziwnego, że cokolwiek by szwedzki producent zrobił, wszystko było przyjmowane z nieskrywanym entuzjazmem przez krytykę i fanów.

Varg jest inteligentnym facetem i wie, że chociaż jego flirt z „czarnymi” stylistykami zyskał aplauz z wszystkich stron, tak naprawdę jego pozycję na elektronicznej scenie zbudowało tworzenie chmurnego techno. Ostatecznie powraca więc do tego rodzaju muzyki, chcąc z jednej strony scementować swoją dominację na rynku takich brzmień, a z drugiej – pragnąc udowodnić, że choć w wywiadach może chlapać jęzorem na lewo i prawo, sugerując, że nienawidzi techno, to jednak taka właśnie muzyka jest mu najbliższa. Dowodem tego najnowszy zestaw Varga, którym szwedzki producent wraca do Northern Electronics niczym biblijny syn marnotrawny.

Pierwsza część „Sky City” to cztery utwory reprezentujące hipnotyczną wersję techno o głębokim oddechu i szerokim rozmachu. „Cyclone” rozpoczyna zestaw uderzając rwanym bitem, na który nakładają się „nawiedzone” partie syntezatorów.  „Crush The System” galopuje w szybkim tempie, wnosząc ze sobą klawiszowe modulacje o kosmicznym tonie. W „Death.Toggle” rytm staje się bardziej sprężysty – a spowija go przestrzenna elektronika rodem z wczesnych nagrań Klausa Schulze. Krążek kończy rozedrgana kompozycja skoncentrowana na perkusyjnych efektach – „Green Flames”.

Czterema utworami z drugiej części „Sky City” szwedzki twórca puszcza oko do krytyki – sięgając po lansowane przez nią w ostatnich miesiącach brzmienia. Oto „A Weak Heart” wprowadza do zestawu trance’owe arpeggia – które podbija masywny puls basu. „The Fallen Star” koncentruje się wokół plemiennych bębnach, które nurzają się w glitchowych szumach i chrzęstach. „Spit!” to najbardziej eksperymentalne nagranie w zestawie: zawieszone między tętniącym bitem a mechanicznym głosem i acidowymi modulacjami. Na koniec Varg sięga po… gabber, łącząc w „This Wretched Light” przesterowane bity z majestatycznymi klawiszami.

Osiem premierowych nagrań Varga reprezentuje wszystko to, za co szwedzki producent został uznany objawieniem sceny techno połowy tej dekady. Wszystkie te rozwleczone i mgliste brzmienia zyskują tutaj jednak zdecydowanie klubowy sznyt – bo właściwie każdy utwór z tych dwóch winylowych krążków z powodzeniem sprawdzi się na parkiecie. „Macie to, czego chcecie” – wydaje się rzucać Varg w stronę swych fanów, prezentując ten zestaw. Być może dlatego obie części „Sky City” robią wrażenie nieco wyrachowanych. Brak tu tej świeżości i pasji, która cechowała wczesne dokonania Szweda. Mimo to didżeje mogą po ten zestaw sięgać bez obaw – to muzyka skrojona specjalnie pod ich potrzeby.

Northern Electronics 2019

www.northernelectronics.se

www.facebook.com/northernelectronics

www.facebook.com/vargrav

 

 

Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze