Wpisz i kliknij enter

3 pytania – William Basinski

Bohaterem kolejnej odsłony naszego cyklu trzech krótkich pytań jest sam William Basinski. Grzechem byłoby przybliżać jego biogram. Pozwolę sobie jedynie wspomnieć o fantastycznej, czteroczęściowej serii płyt Williama pt. „The Disintegration Loops”. Podczas jednego z eksperymentów muzycznych w swojej piwnicy, William Basinski dostrzegł, że zapętlona taśma stopniowo traci fragmenty muzyczne. To zjawisko zostało przez niego przekute w jeden z najlepszych albumów z muzyką ambientową jakie kiedykolwiek wydano. Zobaczcie, czego ostatnio William słucha i nad czym aktualnie pracuje.

Czego ostatnio słuchasz?

Ostatnio słucham muzyki artysty, który nazywa się Rodriguez i jego albumu „Cold Fact” z 1970 roku oraz muzyki filmowej Rodrigueza pt. „Searching for Sugarman” z 2012 roku.


Zasłuchuję się także w twórczości projektu Pinkcourtesyphone (prywatnie Richard Chartier).

Dzisiaj (przyp. red. była to niedziela) Ann Raven prowadzi moją ulubioną audycję z muzyką bluesową w stacji KCSN.ORG z Los Angeles. Audycja jest co tydzień w niedzielę pomiędzy 17:00 a 20:00 (czasu kalifornijskiego). No i leci tam świetny blues!

Nad czym obecnie pracujesz?

Właśnie ukończyłem prace nad nowym albumem o tytule „Nocturnes”. Materiał jest już w drodze do producenta, więc miejmy nadzieję, że premiera płyty odbędzie się za 6 tygodni.

Gdzie zagrasz w najbliższym czasie?

26 stycznia wystąpię w Brukseli z Christianem Fenneszem i innymi artystami. Mam zamiar powrócić z wieloma koncertami do Europy na wiosnę i jesień… 1 września planuję, w towarzystwie genewskiej orkiestry, zagrać koncert z serii „The Disintegration Loops”, zaś 13 listopada wystąpię w Danii. W dniach 14-17 czerwca będę brał udział projekcie wyreżyserowanym przez Roberta Wilsona pt. „Life and Death of Marina Abramović”, odbywającym się w Toronto. Prawdopodobnie przyjadę latem, aby zagrać koncert w Warszawie! Mam nadzieję, że tak będzie! Powinienem iść już spać, bo jutro rozpoczyna się projekt realizowany na pustyni (przyp. red. Pustynia Mojave) u podnóża szczytu Mount Whitney w stanie Kalifornia. To na razie tyle o tym przedsięwzięciu. W każdym bądź razie, liczę na przyjazd latem do Warszawy!

2062 Records »
Słuchaj na Soundcloud »Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Iwona
Iwona
11 lat temu

Panie Łukaszu gratuluję pozdrawiam!

k.
k.
11 lat temu

Łukasz, znów mnie zacnie zaskakujesz!
Stawiasz Bracie wysoko poprzeczkę w dziedzinie „odpytanych” Artystów na NM!
Dołączam do prośby przedmówcy: poproszę mega obszerny wywiad z Panem Basinskim!
Piona!

Heliosphaner
Heliosphaner
11 lat temu

Chartier jako Pinkcourtesyphone wydał dwa bardzo ładne albumy w zeszłym roku.

Aes
Aes
11 lat temu

„Searching for Sugarman” od jakiegoś czasu czeka u mnie w kolejce do obejrzenia. :]

jaro
jaro
11 lat temu

Oby więcej takich pytań! Poproszę o dłuugi wywiad z tym Panem.

catsndogs93
catsndogs93
11 lat temu

miło 🙂

Polecamy