Ian William Craig – Red Sun Through Smoke
Jarek Szczęsny:

Mgnienia poczucia straty.

Christian Löffler – Lys
Paweł Gzyl:

Piosenka jest dobra na wszystko?

Various Artists – Velvet Desert Music Vol. 2
Paweł Gzyl:

Soundtrack do współczesnego „acid westernu”.

Skalpel – Highlight
Bartek Woynicz:

Balsam na czas zarazy.

Electric Indigo – Ferrum
Paweł Gzyl:

W atomowym silosie.

Stian Westerhus – Redundance
Jarek Szczęsny:

Ucieczka od tradycyjnych piosenek.

Immortal Onion – XD [Experience Design]
Jarek Szczęsny:

Nie spodziewałem się ich tam spotkać.

Moses Sumney – græ Part 1
Jarek Szczęsny:

Przestrzeń okrojona ze skrajności.

Blind Boy De Vita – Cumpà
Łukasz Komła:

Z cienia w ogień!

Camea – Dystopian Love
Paweł Gzyl:

Futurystycznie i kobieco.

Shabaka and the Ancestors – We Are Sent Here By History
Jarek Szczęsny:

On wie więcej.

The Fear Ratio – They Can’t Be Saved
Paweł Gzyl:

Suma najlepszych elementów.

Earth Trax – LP1
Jarek Szczęsny:

Nic ponadto.

Radosław Kurzeja – Ogród botaniczny w Palermo
Jarek Szczęsny:

Niekontrolowane lenistwo.3 pytania – William Ryan Fritch

Jeśli chcesz wiedzieć co William Ryan Fritch je na śniadanie, obiad i kolację, zajrzyj do tego wpisu. Warto poznać jego muzykę od kuchni.

William Ryan Fritch (aka Vieo Abiungo) – kompozytor muzyki filmowej, songwriter, multiinstrumentalista i producent mieszkający w Oakland, w Kalifornii. Jego kompozycje charakteryzują się przebogatą aranżacją, ponieważ William nauczył się grać na ponad czterdziestu różnych instrumentach pochodzących z całego świata. Zgrabnie przemieszcza się po różnych stylistykach począwszy od folku, indie-rocka, elektroniki, hip-hopu, a kończąc na współczesnej kameralistyce.

Jako twórca muzyki filmowej skomponował ścieżki dźwiękowe, które wzbogaciły narrację  filmów dokumentalnych biorących udział w różnych festiwalach filmowych, jak choćby w Cannes, SXSW, Tribeca czy  Sundance. William jest też członkiem zespołu The Sole and Sky Rider Band (grają alternatywny hip-hop).

Ukończył studia w Mills College w zakresie kompozycji i improwizacji pod okiem Freda Fritha i Roscoe Mitchell (Art Ensemble of Chicago), a jego naukę gry na wiolonczeli nadzorowała Joan Jeanrenaud (dawniej związana z Kronos Quartet).

William wydaje muzykę pod własnym nazwiskiem, lecz bardziej znany jest jako Vieo Abiungo. W ubiegłym roku nagrał wspólny album z reżyserem filmowym Peterem Monro’em – „Thunder May have Ruined The Moment” (Lost Tribe Sound, 2012).

Miejcie na uwadze twórczość tego muzyka, gdyż z albumu na album jest coraz bardziej dojrzałym i wyjątkowym artystą.

Czego ostatnio słuchasz?

Ostatnio słucham 5 płytowej kolekcji Charlesa Ive’a, kameralistyka w wykonaniu Ive’a jest po prostu niesamowita. Jego kompozycje mają niezrównane, wielowymiarowe poczucie przestrzeni i w mistrzowski sposób ukazują różne kontrasty. Niespokojne i mikrotonalne harmonie grane są w piękny i czuły sposób, a czasem brzmią odlegle i niewyraźnie. Słyszałem muzykę Ive’a kilka razy w moim życiu, ale myślę, że dopiero teraz mogę naprawdę docenić jego twórczość.

Nad czym obecnie pracujesz?

Aktualnie mam ręce pełne roboty. Kończę ostateczny miks nagrań projektu The Death Blues Ensemble, nad którym to pracowałem wraz z Jonem Muellerem (udziela się w Volcano Choir i Collections of Colonies of Bees). Jest już prawie gotowa moja ścieżka dźwiękowa do filmu „Leave me Like You Found Me”; ukaże się latem tego roku. Mam skończony materiał na EP-kę zwiastującą mój nowy album. Z całą pewnością te trzy płyty są jednymi z najlepszych jakie kiedykolwiek stworzyłem, lecz zmiksowanie tego wszystkiego zajmie mi dużo czasu!!

W ciągu najbliższych tygodni nakładem wytwórni Lost Tribe Sound pojawi się mój soundtrack do innego filmu pt. „The Waiting Room”. Jestem tym bardzo podekscytowany.

Także ku końcowi zbliżają się prace nad rejestracją i produkcją płyty niesamowitego zespołu, który nazywa się Paper Bird.

 

Gdzie zagrasz w najbliższym czasie?

Prawdopodobnie nigdzie nie zagram, dopóki nie skończę prac nad tymi wszystkimi albumami!! Po ukończeniu mojej EP-ki, chciałbym latem wybrać się do Europy, aby zagrać kilka solowych koncertów. Teraz jestem uwięziony w studiu nagraniowym!

 

Oficjalna strona artysty »Profil na Facebooku »Lost Tribe Sound »Słuchaj na Soundcloud »

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

komentarzy 6

 1. Iwona

  Wywiad wspaniały !

 2. Endrave

  Kapitalna muzyka… i szacunek za wywiad.

 3. rafal

  Bardzo zdolny muzyk mający ogromny talent zarówno do muzyki klimatycznej jak również do aranżacji alternatywnych. Mieszanka różnorodności instrumentów doskonale skomponowanych i zsynchronizowanych ze sobą dająca mieszankę perfekcji w każdym calu.

  • Łukasz Komła

   Nie zdziwię się, jak kolejny album Williama wyda oficyna Bedroom Community. Pozdrawiam!

 4. jaro

  Panie Fritch znasz się Pan na muzyce, świetne. Dziękujemy Redaktoriwi za wywiad.