W połowie lutego pojawiły się trzy nowe wydawnictwa w katalogu francuskiej wytwórni Baskaru Records.
France Jobin – „The Illusion of Infinitesimal”
Po dwóch latach przerwy z nowym albumem powróciła kanadyjska artystka France Jobin. Przygodę z muzyką rozpoczęła w latach 80. od grania na klawiszach w bluesowym zespole. Następnie pojawiła się spora przerwa w jej karierze, która trwała dziesięć lat. Jobin dopiero w 1999 roku zaczęła ponownie nagrywać muzykę eksperymentalną, ale pod nowym pseudonimem i8u. Jej prace można określić jako „dźwiękowe rzeźby”, które artystka formuje za pomocą minimalizmu. W swojej twórczości bardzo lubi łączyć brzmienia analogowe z cyfrowymi. W 2012 roku wydała swój pierwszy album pod własnym nazwiskiem, a był to krążek „Valence” (LINE).
Z kolei tegoroczna płyta „The Illusion of Infinitesimal” została podzielona na trzy długie kompozycje. Dwa pierwsze nagrania („-1/2” i „0”) to minimalistyczny ambient w najczystszej postaci, przygotowany z mikroskopijną dokładnością. Zamykający utwór „+1” ociera o bardzo spokojne struktury dźwiękowe balansujące na granicy ciszy i delikatnych trzasków, przechodzących w organiczny ambient podbity dronem. Album „The Illusion of Infinitesimal” jest jednym z najciekawszych wydawnictw z ostatnich miesięcy.
Oficjalna strona artystki »
Profil na Facebooku »
Laurent Perrier – „Plateforme #1”
Laurent Perrier to bardzo ceniona postać na francuskiej scenie muzyki elektronicznej. Perrier wydaje nagrania pod różnymi nazwami, takimi jak Zonk’t, Pylône, Heal czy Cape Fear. Artysta swobodnie porusza się po różnych estetykach, poczynając od minimal techno a kończąc na muzyce konkretnej i generowanej.
Płyta „Plateforme #1” to początek nowej serii wydawniczej w Baskaru. Laurent Perrier do współpracy zaprosił, a raczej poprosił trzech znanych twórców (Felix Kubin, Lawrence English i Gianluca Becuzzi ) o tzw. materiał źródłowy. – Nie dałem im żadnych konkretnych wskazówek. Poprosiłem o przesłanie surowych próbek dźwiękowych, które oczywiście dobrze charakteryzują ich twórczość – wyjaśnia Perrier. Na „Plateforme #1” francuski artysta pokusił się o eksperyment dekonstruujący materiały wyjściowy. Powstały zupełnie nowe i to bardzo udane kompozycje, w których z pewnością udało się autorowi zachować pierwotną jakość otrzymanych próbek.
Yoshio Machida – „Music from the SYNTHI”
Yoshio Machida to kompozytor i artysta audiowizualny pochodzący z Tokio. Czołowa postać japońskiej sceny muzyki elektronicznej oraz improwizowanej. Najnowsze wydawnictwo „Music from the SYNTHI” to wyraz fascynacji Machidy słynnym syntezatorem Synthi AKS z lat 70. Legendarna maszyna została wyprodukowana dokładnie w 1971 roku w Studiu Muzyki Elektronicznej w Londynie. Już wówczas był to przenośny syntezator modularny. Rok później wprowadzono na rynek wersję tego syntezatora wzbogaconą o klawiaturę i sekwencer. Synthi AKS został w dużej mierze rozpowszechniony przez Briana Eno i Roberta Frippa. Z kolei Jean Michel Jarre namiętnie go stosował na swoich płytach „Oxygene” i „Equinoxe”. Synthi AKS można również usłyszeć na longplayu „The Dark Side of the Moon” Pink Floyd. W Polsce z brzmienia Synthi AKS korzystał Czesław Niemen i to na płycie „Katharsis” z 1975 roku.
Yoshio Machida na albumie „Music from the SYNTHI” zaprezentował trzynaście improwizacji, które powstały w stu procentach w oparciu o brzmienie Synthi AKS. Niekiedy warstwa dźwiękowa jest bardzo gęsta, a innym razem przechodzi w nieco żartobliwą konwencję. Nagrania z „Music from the SYNTHI” zachwycają pod względem różnorodności wygenerowanych barw oraz są potwierdzeniem, iż syntezator wciąż doskonale sprawdza się po 45 latach swojej działalności.
Oficjalna strona artysty »
Profil na Facebooku »
Strona Baskaru Records »
Profil na Facebooku »
Słuchaj na Soundcloud »
[…] Nowamuzyka […]