Skalpel – Highlight
Bartek Woynicz:

Balsam na czas zarazy.

Electric Indigo – Ferrum
Paweł Gzyl:

W atomowym silosie.

Stian Westerhus – Redundance
Jarek Szczęsny:

Ucieczka od tradycyjnych piosenek.

Immortal Onion – XD [Experience Design]
Jarek Szczęsny:

Nie spodziewałem się ich tam spotkać.

Moses Sumney – græ Part 1
Jarek Szczęsny:

Przestrzeń okrojona ze skrajności.

Blind Boy De Vita – Cumpà
Łukasz Komła:

Z cienia w ogień!

Camea – Dystopian Love
Paweł Gzyl:

Futurystycznie i kobieco.

Shabaka and the Ancestors – We Are Sent Here By History
Jarek Szczęsny:

On wie więcej.

The Fear Ratio – They Can’t Be Saved
Paweł Gzyl:

Suma najlepszych elementów.

Earth Trax – LP1
Jarek Szczęsny:

Nic ponadto.

Radosław Kurzeja – Ogród botaniczny w Palermo
Jarek Szczęsny:

Niekontrolowane lenistwo.

Koza – Patologya
Jarek Szczęsny:

Atrakcyjność ujemna.

Caribou – Suddenly
Bartek Woynicz:

Co nagle, to po diable?

FOQL & Fischerle – Personal Wastelands
Jarek Szczęsny:

Triskeliony.Rob Mazurek

Chicago Underground, Sao Paulo Underground, Exploding Star Orchestra, Starlicker, Chicago Odense Ensemble… to tylko niektóre z jego doskonałych projektów.

Świetnych melodii które wydostały się z jego trąbki nie sposób zliczyć, wulkan kreatywności a do tego bardzo umiejętnie jako trębacz koresponduje z elektroniką.

Polecam zagłębić się w dokonania wyżej wymienionych składów i innych dokonań Rob’a. Ja szczególnie upodobałem sobie skład o brazylijskich korzeniach – Sao Paulo Underground, genialne trzy płyty, w których elektroniczna gęstwina spotyka się ze świetnymi, żywymi rytmami i doskonałymi melodiami. Rob Mazurek jest absolutnym geniuszem, warto.

Przemysław Etamski

Muzyk, producent muzyczny. Od lat konsekwentnie buduje swój charakterystyczny styl łączący w sobie surowe brzmienie i prostotę hiphopu, elektroniczne improwizacje oraz głębokie inspiracje jazzem. Znany ze swojej działalności solowej (Kosmos EP 2009, Lovely Interstellar Trip 2012), ostatnio jednak co raz częściej bierze udział w kolaboracjach z innymi muzykami – m.in. Kristen, Robert Piernikowski, Paweł Szpura, Peve Lety. W 2012 roku razem z Robertem Piernikowskim powołał do życia niezależny label Latarnia.

Profil na BandCamp »Słuchaj na Soundcloud »Profil na Facebooku »

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

komentarzy 16

 1. Łukasz Komła

  Dobra wiadomość! Rob Mazurek pojawi się na Nowej Muzyce w cyklu „3 pytania” :-). Pozdrawiam!

 2. A ja nie oskarżam o pretensję 😉 nie zawsze będzie elektronicznie…

  https://nowamuzyka.pl/2013/01/17/nowy-cykl-etamski-rekomenduje/

  pozdrawiam!

 3. euwu

  kurna, troche mnie to podbudowalo, ze takie zainteresowanie strarym, poczciwym Robem w Polsce. swietnie zagral z Panem Amerykanem. fajne rzeczy robil z Tortoise na zywo swego czasu. dla mnie bomba.

 4. iloczyn skalarny

  Nie mam żadnych pretensji, po prostu dziwię się, że w końcu na muzycznym portalu o profilu jednak głównie elektronicznym nie zostało to wspomniane.

 5. Iloczyn: Zobacz kilka komentarzy niżej. Rekomendacja nie ma na celu obnażenia całej twórczości Roba, a raczej ma nakłaniać do poszukiwań. Nie napisałem o ogromnej ilości świetnych albumów 😉

  Nic nie stoi na przeszkodzie, byście zaproponowali coś od siebie w komentarzach. Jestem muzykiem, nie recenzentem czy znawcą muzyki, wrzucam rzeczy ze swoich zasobów, rzeczy których słucham, które mnie inspirują, a moje wcześniejsze rekomendacje pokazują, że działam trochę pod prąd, nie koniecznie w zgodzie z profilem portalu nowamuzyka.

  Pozdrawiam serdecznie!

 6. iloczyn skalarny

  Szkoda, że pan Etamski nie wspomniał o albumie Marka Nelsona pod szyldem Pan American, gdzie Rob Mazurek gra na trąbce w utworach dub techno (które idealnie wpisują się w linie portalu).

 7. J

  Chce się powiedzieć …. Jazz wiecznie żywy, młode pokolenie już tego nie słucha:( a szkoda.

 8. Podoba mi się podobieństwo między ISOTOPE 217 a tym… http://www.youtube.com/watch?v=1RNr0KOdUcc 😉

 9. No właśnie, ciężko w sieci znaleźć miejsce gdzie piszę się o tego typu produkcjach… a szkoda, bo mam wrażenie że to jest trochę niedoceniany w Polsce temat. Fajnie, że jest zainteresowanie chociaż tutaj 😉

 10. jaro

  Wypada się zainteresować

 11. Panowie jeśli pozwolicie się pochwalić to Ja 18.03.2003 byłem bodaj na pierwszym jego występie w Polsce. Było to w jakimś domu kultury we Wrocławiu. Wystąpił w składzie z Chicago Underground Trio z Kupersmithem na kontrabasie i Chadem Taylorem na perce. Następnego dnia grali w Warszawie w Jazzgocie, gdzie z kolei mój znajomy nagrał kapitalny bootleg z tego występu!
  Ale jeśli chodzi o koncert życia, to był to zdecydowanie Exploding Star Orchestra w grudniu 2007 w Łódzkiej Jazzdze. Dwa dni z rzędu! W pełnym składzie! Orgia!!!!
  Z kolei w 2008 Mazurek przez tydzień rezydował w Łodzi w ramach Festiwalu Dialogu Czterech Kultur i występował przez siedem kolejnych nocy. Z resztą miał dużą słabość do Łodzi i Jazzgi.
  Generalnie to łykam niemal wszystko czego się ten Pan dotknie!

  Ps. zajrzałem na jego stronkę po miesiącu od ostatniej wizyty i widzę, że znów coś nagrał! Człowiek instytucja, kapitalny jazzman!
  http://www.robmazurek.com/sounds/

  Pozdrawiam fanów!

 12. euwu

  Rob Mazurek to bardzo ciekawa postac. Exploding Star Orchestra to chyba moj ulubiony projekt. Isotope 217 tez swietne.
  dzieki!

 13. W pamiętnej łódzkiej Jazzdze też pogrywał – bardziej i mniej oficjalnie. Kto był pamięta. 😉

 14. Łukasz Komła

  Jest to jedno z nielicznych miejsc w sieci, gdzie można wymienić się spostrzeżeniami na temat muzyki Roba Mazurka, a więc dzięki za wpis!!

  Co do koncertów Roba w Polsce, to grał również w 2011, m.in. w „Powiększeniu” – wtedy z projektem STARLICKER. Tak jak napisałeś, to są zawsze koncerty (życia), których nie da się zapomnieć. Jeszcze dobrze pamiętam jego trasę po Polsce z 2005 roku, kiedy to występował pod tajemniczą nazwą Pop Pop Pop :-). Ówcześnie towarzyszyli mu podczas koncertów:Noel Kupersmith (Isotope 217, Tortoise, Brockeback) i perkusista Tim Mulvena, który współpracował wcześniej (jak dobrze pamiętam) z the Vandermark Five. Świetne sety, a Robotobibok rozgrzewał.

  Pozdrawiam!

 15. Rekomendacja nieco pośpiesznie napisana w trakcie mojej trasy koncertowej, oczywiście raczej nakłania do poznania ogromnego katalogu tego Pana niż ma przedstawić mój top. Zdecydowanie w TOP 5 znajduje się SOUND IS. Trochę niedbale także pominąłem Chicago Underground Duo – które jest trochę przeciwieństwem Sao Paulo Underground, bo przez okrojoną do duetu formę jest dużo oszczędniej, więcej pustej przestrzeni – to też gra pięknie. Nie sposób napisać o wszystkich dokonaniach.

  Co do koncertów – moim wielkim bólem jest to, że nie słyszałem Mazurka na żywo, a z tego co wiem na żywo działa jeszcze mocniej. Z opowieści znajomych wiem, że to były często koncerty życia. Następnym razem nie odpuszczę!

  Aha, dodam tylko, że film DROGA nie jest filmem typu „dokument o SPU i Mikrokolektywie”, sami muzycy się nie bardzo identyfikują z tym filmem. Niemniej jednak – warto zobaczyć.

 16. Łukasz Komła

  Kto pamięta koncert z 5 marca 2010 roku z warszawskiego „Powiększenia”? Ja bardzo dobrze zapamiętałem. Takie sety pamięta się przez wiele lat. Fantastyczny koncert. Rob wystąpił wspomagany przez Johna Herndona i Jasona Adasiewicza, a na basie muzyk Iron and Wine. Warto też wspomnieć o płycie DVD pt. „Droga”, nagranej wspólnie z polskimi muzykami z duetu Mikrokolektyw. Ich wspólnym językiem była dosłownie muzyka.

  I nie da się nie wspomnieć o płycie Rob Mazurek Quintet – „Sound Is” (Delmark,2009).