Wpisz i kliknij enter

Berlin Atonal 2015

Połączenie tradycji awangardy i jej współczesności – w tak niekonwencjonalny sposób zapowiada się tegoroczna edycja festiwalu.

W dniach 19-23 sierpnia budynek dawnej berlińskiej elektrowni, znany dzisiaj pod nazwą „Kraftwerk”, po raz trzeci stanie się centrum światowej muzyki eksperymentalnej. W ramach reaktywowanego w 2013 roku festiwalu Berlin Atonal zaprezentują się weterani awangardy i ich obecni następcy.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie pierwszy od dwudziestu lat wspólny koncert pioniera muzyki dronów z USA – Tony’ego Conrada  – i niemieckich weteranów kraut-rocka z grupy Faust. Zaprezentują oni na żywo materiał z legendarnej płyty „Outside The Dream Syndicate” zrealizowanej w 1973 roku. Możemy się spodziewać niekonwencjonalnego połączenia perkusyjnych i smyczkowych brzmień o wyjątkowo niskiej częstotliwości dźwięków.

Innym klasykiem awangardy, który zagra na tegorocznej edycji festiwalu będzie David Borden. Był on jednym z najbliższych współpracowników Roberta Mooga – i jako pierwszy muzyk na świecie miał okazję zagrać na MiniMoogu. Zaprezentuje się on ze swoim triem The Mother Mallard Ensemble, z którym wykonuje na klasycznych syntezatorach minimalistyczne kompozycje Terry’ego Rileya, Steve’a Reicha i Philipa Glassa.

Kolaboracją, w ramach której spotkają twórcy współczesnej muzyki eksperymentalnej, będzie projekt SUMS. Tworzą go dwaj znani artyści – Kangding Ray z wytwórni Raster Noton oraz  Barry Burns ze szkockiej grupy Mogwai. W koncercie wezmą udział również inny muzycy. Jak wypadnie połączenie minimalistycznego techno i rozwichrzonego post-rocka?

Znany ze współpracy z Nine Inch Nails amerykański klawiszowiec Alessandro Cortini przedstawi po raz pierwszy na żywo muzykę swego projektu Sonno. Złożą się na nią kompozycje z dwóch albumów (jeden ukazał się w zeszłym roku, drugi będzie miał premierę niebawem) nagranych dla wytwórni Hospital Productions. Będzie to chmurny ambient zrealizowany z wykorzystaniem wyłącznie analogowych syntezatorów.

Po raz pierwszy od ponad piętnastu lat wystąpi na żywo mistrz minimalowego techno z USA – Mike Parker. W jego wykonaniu zobaczymy audiowizualne show, wykorzystujące przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną „Kraftwerku”. Potężnej dawki plemiennego techno o industrialnym brzmieniu możemy się spodziewać po projekcie Ugandian Methods, który tworzą mistrzowie takich brzmień – Regis i Ancient Methods.

Nie zabraknie również młodych talentów. Pochodzący z Japonii producent Ryo Murakami odsłoni własną wizję musique concrete, a jego rodaczka – Ena – przedstawi swe pierwsze audiowizualne show. Austriacka artystka, działająca pod pseudonimem Chra, zagra kompozycje zrealizowane dla wytwórni Mego.  Z Nowej Zelandii przyleci do Berlina Fis – aby zaserwować eksperymentalną wersję drum’n’bassu.

Karnety na festiwal w cenie 85 euro są już dostępne poprzez jego stronę internetową

Więcej informacji:

www.berlin-atonal.comJest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
jkk
jkk
7 lat temu

Materiał z Sonno był już prezentowany na żywo, chociażby na haskim Rewire Festival.

Polecamy