Wpisz i kliknij enter

EurNoVision 2015

Niedawno odbyło się 60. wydanie Konkursu Piosenki Eurowizji. Przypomnijcie sobie na moment obrazki z tegorocznej edycji, bo za chwilę świat plastiku i błyskotek odejdzie do lamusa!

Jak wiadomo, w tym roku w Wiedniu zwyciężył reprezentant Szwecji Måns Zelmerlöw (365 pkt), ale o pierwsze miejsce musiał mocno walczyć z Rosjanką Poliną Gagariną (303 pkt) i Włochami z grupy Il Volo (292 pkt). Całe szczęście wygrało mniejsze zło. Oczywiście, nie obyło się bez wszechogarniającej fali kiczu i błazenady (na czele z Polską). Jednak pozytywne wyjątki zawsze się zdarzają, nawet na takiej Eurowizji, gdzie mieliśmy Belga Loïca Notteta (217 pkt) i zespół gospodarzy The Makemakes (0 pkt).

Na tym koniec, jeśli chodzi o hucpę w austriackim wydaniu. I przechodzimy do niezwykłego wydawnictwa, pt. „EurNoVision 2015”, jakie ukazało się 22 czerwca nakładem brytyjskiej wytwórni Soft Bodies Records. Płyta kompaktowa pomieściła dwadzieścia nagrań artystów z różnych państw europejskich. Spokojnie, jest też Polska, którą reprezentuje Katapulto (w 2011 r. wydał ciekawą taśmę „Animali” w Sangoplasmo).

Większość utworów zawartych na tej składance została przygotowana specjalnie na potrzeby „EurNoVision 2015”. Jedynie Felix Kubin i Fin Kompleksi wyszperali ze swoich archiwów niepublikowane wcześniej rarytasy – kompozycja Niemca „Cassandra Call” pochodzi z 1985 roku. Rozstrzał stylistyczny to jedna z podstawowych cech tej kompilacji, gdyż mamy DAT Politics (Francja), Syndrome WPW (Szwajcaria), Cleaners From Venus (Anglia), avant-folk z Węgier (Morningdeer) i Rosji (Mary Ocher), freaków ze Słowacji (Samčo, Brat Dážďoviek) i Hiszpanii (Agnes Pe), nawiązanie do popu z lat 60. za sprawą irlandzkiego Clockwork Orchestra, jak też odkrywamy świetne wokalistki – posłuchajcie chociażby belgijskiego projektu Echo Beatty. Wydawcy zapowiadają, że będą co roku wypuszczać nową kompilację na różnych nośnikach, więc do usłyszenia w 2016 roku!

 

Strona EurNoVision »
Profil na Facebooku »
Profil na BandCamp »
Strona Soft Bodies Records »
Profil na Facebooku »Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
ubunoir
8 lat temu

Katapulto, DAT Politics i Syndrome WPW. Może jeszcze Felix i Motor Combo. Reszta dość średnio jak dla mnie.

Polecamy

Marina Aleksandra

Marina Aleksandra ma na koncie EP wydane w niemieckiej wytwórni Advanced Black. Jest częstą gościnią na wielkich scenach Berlina czy Paryża bo jej bezlitosny, surowy bas „doraźnie koi niepokoje”. Dąży do rozbudzania fantazji, pozbycia się kompleksów, pruderii i wszelkiego skrępowania w odkrywaniu własnej natury.