Ben Lukas Boysen – Mirage
Jarek Szczęsny:

Pokaz iluzji.

Siema Ziemia – Siema Ziemia
Jarek Szczęsny:

Dodatkowe skurcze mięśni.

Fluxion – Perspectives
Paweł Gzyl:

Nostalgia po grecku.

Lawrence English – Lassitude
Jarek Szczęsny:

Doskonała pustka.

Elysia Crampton – ORCORARA 2010
Jarek Szczęsny:

Niepowstrzymana losowość.

Kaitlyn Aurelia Smith – The Mosaic of Transformation
Jarek Szczęsny:

Cały zestaw radosnych nastrojów.

Phillip Sollman – Monophonie
Paweł Gzyl:

Muzyczna maszyneria.

Vladislav Delay & Sly Dunbar & Robbie Shakespeare – 500-Push-Up
Paweł Gzyl:

„Rakka” uzupełniona o dubowy puls.

Zguba – Pomór
Jarek Szczęsny:

Nieustający marsz kostuchy.

Richu M – House Of The Vaporising Sun
Bartek Woynicz:

Ten tytuł mówi wszystko.

Maenad Veyl – Reassessment
Paweł Gzyl:

Muzyka z sali operacyjnej.

Flaner Klespoza – Wędrówka po lesie, w którym mieszkają bogowie i rosną wszechświaty
Jarek Szczęsny:

Spójna opowieść.

The Advent – Life Cycles
Paweł Gzyl:

Futurystyczne electro w oldskulowym stylu.

Field Works – Ultrasonic
Jarek Szczęsny:

Nietoperze jako podstawa twórcza.



Eksperymentaliści podsumowują

Kolejna część podsumowań roku. Tym razem zaprosiliśmy dwóch reprezentantów sceny eksperymentalnej – Marcina Dymitera oraz Roberta Piotrowicza. Sprawdźcie, czego słuchali w tym roku. Typy zebrał Michał Fundowicz.

Marcin Dymiter

Marcin Dymiter (emiter) – artysta poruszający się w obszarze elektroniki oraz muzyki improwizowanej, twórca aktywny na wielu płaszczyznach (instalacje multimedialne, warsztaty dźwiękowe, słuchowiska i wiele innych). Swego czasu udzielił nam obszernego wywiadu. Poniżej jego typy na rok 2011 (Michał Fundowicz).

Już sam pomysł, żeby zestawiać płyty daje mi sporo do myślenia i stawia pod znakiem zapytania całe szeregi/konstelacje płyt. Z tego właśnie powodu moja lista nie ma nic wspólnego z porządkiem zwycięzców-medalistów. To płyty, na które zwróciłem uwagę w roku 2011. Druga kwestia to kategoria „nowa muzyka”. W dobie setek newsów i niezliczonych ilości premier, pojawiających się i znikających trendów, oglądam to z lekkim „delayem”. Proponuję zerknąć na muzykę, która powstawała 30, 40, 50 czy 100 lat temu. Podróż w górę rzeki. Nowa muzyka to czasem ta, która powstała 50 lat temu.

Podsumowanie 2011:

Vladislav Delay Quartet – „Vladislav Delay Quartet”

Płyta, która ukazuje artystę odważnego i niebanalnego. Wielobarwność języka daje nadzieję na to, że można łączyć i budować muzyczne wypowiedzi, które niosą nową przestrzeń i formę z dala od banału. Muzyka – nie stylistyka – jest mianownikiem tej płyty.

Deaf Center – „Owl Splinters”

Konsekwencja. Płyta od początku do końca zbudowana z namysłem. Brzmienie i kompozycje ukazują twórców, którzy dalecy są od formułek z stylu „mrok”, „najsmutniejszy zespół świata”, itp. etykietki. Muzyka, która otwiera wyobraźnię i daje sporo powietrza, które jak wiadomo jest nośnikiem dźwięku.

Tomek Chołoniewski – „un”

Długo czekałem na płytę Tomka Chołoniewskiego. Czas kształtuje język muzyka- improwizatora. Płyta „un” to dojrzały, indywidualny język. Bardzo dobry początek. A muzyka na „un” ma folkową „gęstość”, rockowy pazur i kompozytorski szlif.

Ghostpoet – „Peanut Butter Blues and Melancholy Jam”

Ta płyta ma „coś” w sobie – wchodzi do uszu i przynosi złudzenie świeżości. Nawet jeśli to tylko złudzenie, ta płyta dobrze oszukuje.

Cykl płyt z „przeszłości”

Od pewnego czasu wytwórnie praktycznie na całym świecie wracają do dzieł zagubionych, zapomnianych, odrzuconych (?). Poniżej wydawnictwa z roku 2011, które przywołują ciekawych twórców i są istotne dla pojmowania „nowej muzyki”.

Daphne Oram – „The Oram Tapes: Volume One”

Manifest wyobraźni i poszukiwań w „czasach analogowych”. Dźwięk jest tu tematem nr 1 a słowo „eksperyment” to klucz do dźwiękowego świata Daphne Oram. Zdecydowanie polecam.

Seria Polish Radio Experimental Studio: Zeitkratzer – „Plays PRES”/ „PRES revisited”, Józef Patkowski „In Memoriam”, Bohdan Mazurek – „Sentinel Hypothesis”

Brawa dla wytwórni Bôłt Records! Prezentacja na płytach archiwalnych nagrań z Eksperymentalnego Studia Polskiego Radia wypełnia lukę w historii muzyki polskiej. Istotne są także odczytania/ reinterpretacja tych utworów. To płyty obowiązkowe a może lektury na wydziałach akademii muzycznych, socjologii itp.?

Dub Taylor – „Lumiere For Synthesized & Concr?te Sound”

Syntezator analogowy niejedno ma imię – nie musi mieć jedynie funkcji „smaczku”, modnego brzmienia „retro”. Płyta Taylora z 1972 roku odsłania potencjał syntezatorów jako wielofunkcyjnej futurystycznej maszyny.

Talk Talk – „Laughing Stock”

Od wydania tej płyty mija 20 lat. To dobrze, że ukazuje się ponownie w wersji na cd i lp. To album ważny i wpływowy – dla post rocka, rocka, muzyki pop. Czas mija a ta płyta po prostu jest genialna. Polecam płyty z wytwórni Trunk Records z roku 2011, ale i wcześniejsze oraz te, które się dopiero ukażą.

I jeszcze: Earth, John Adams, Fire with Jim O’Rourke, Ursula Bogner „Sonne = Blackbox”, Fennesz „Seven Stars”, Daniel Higgs, seria płyt EP z Touch Records, Patryk Daszkiewicz, „Domofon”…

Robert Piotrowicz

O pięciu najciekawszych albumach muzycznego eksperymentu pisze Robert Piotrowicz, posługujący się przede wszystkim syntezatorem modularnym, współorganizator festiwalu Musica Genera, prowadzący label o tej samej nazwie. W tym roku nakładem Bocian Records ukazała się płyta „Wrestling” – efekt wspólnego występu z Kevinem Drummem i Jérôme Noetingerem. Poniżej typy Roberta Piotrowicza. (Michał Fundowicz)

Sean Baxter – „Metal / Flesh”

Bardzo szczególne wydawnictwo jednego z najciekawszych wirtuozów perkusji. Dwa gęste i dynamiczne utwory w tradycji muzyki improwizowanej, ze zdecydowanym, niemal rockowym gestem. Całość jest wpisana w bardzo sonorystyczną technikę Baxtera, która odwołuje się do elektroakustycznych eksperymentów z dźwiękiem. W tej samej wytwórni muzyk wydał także solowy album, również godzien polecenia.

Hecker – „Sun Pandämonium”

Ten album Floriana Heckera to chyba jedna z ważniejszych płyt z muzyką elektroniczną, jakie ukazały się w ubiegłej dekadzie – pierwsze wydanie opublikowało wiedeńskie Mego. Reedycja pojawia się w formie świetnie wyprodukowanego winyla, co jest znakiem rozpoznawczym PAN. Doskonała pozycja, która w żadnej mierze nie traci po latach swej energii i nowatorstwa.

Frieder Butzmann – „Wie Zeit Vergeht”

Zdecydowałem się umieścić kolejna płytę tego wydawcy, który w tym roku opublikował kilka ciekawych pozycji, więc wybór tylko dwóch jest wciąż pewnym ograniczeniem. Znów mamy do czynienia z materiałem nagranym wcześniej (muzyka powstała w 1995 roku), niemniej dopiero teraz wydanym. Butzman jest weteranem niemieckiej muzyki eksperymentalnej. Materiał na tej płycie to dynamiczny kolaż przypominający nieco starsza szkołę manipulacji i kompozycji na taśmę. Muzyka ta jednak nie ma charakteru archiwalnego, jest witalna, bardzo zróżnicowana, ponadto posiada świetną narrację.

Frieder Butzmann ‚Wie Zeit Vergeht’ (PAN 14) by •PAN•
Xenakis – „Complete Cello Works, Arne Deforce Ensemble musikFabrik”

Arne Deforce to belgijski wiolonczelista specjalizujący się w wykonywaniu klasyków muzyki współczesnej. W tej samej wytwórni ukazał się wcześniej dwupłytowy album z kompozycjami Feldmana. Tym razem Deforce i Ensemble musikFabrik nagrali wszystkie kompozycje, jakie Ianis Xenakis poświęcił wiolonczeli. Wykonania są pełne wigoru i intensywności. Muzyka totalna. Równie doskonała jest realizacja płyty. Posłuchaj na tej stronie »

Burkhard Stangl – „Hommage a moi”

Wspaniała kolekcja muzyki wiedeńskiego kompozytora i gitarzysty. Myślę że dla wielu słuchaczy nawet dość dobrze znających twórczość Stangla, wydawnictwo to może być zaskoczeniem. Oprócz utworów na elektroakustyczne grupy improwizatorów, najciekawsze i co najważniejsze najbardziej wartościowe wydają się jednak utwory pisane na orkiestrę w różnych składach. „Hommage” pozwala poznać i docenić kunszt kompozytorski Stangla, jego piękną i wyszukaną muzykę. Wydawnictwo ma też wersję z dvd i 496 stronicową książką. Historyczna pozycja.
www.loewenhertz.at

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.