Wpisz i kliknij enter

Blaine Todd – Dillingham

Kolejne spotkanie z amerykańską oficyną Full Spectrum. Kilka miesięcy temu opisywałem dwa bardzo ciekawe albumy wydane nakładem tego kalifornijskiego labelu: Beast Nest – „Songs For Puppies” (recenzja) i Glover/Perreault – „Freight 1110 Through Greensboro” (recenzja).

Zacznę od złej wiadomości dotyczącej kasety „Dillingham” – amerykańskiego muzyka i wokalisty Blaine’a Todda – ponieważ rozeszła się w mgnieniu oka. Jest czego żałować, bo to nietuzinkowy materiał. Tego artystę należy kojarzyć z zespołem Andrew Weathersa i projektem Common Eider, King Eider. Co ważne, Todd wydał właśnie debiutancką solową płytę. Nagrania zarejestrował głównie w swoim domu w San Francisco, dzięki czemu nabrały intymnego i medytacyjnego charakteru.

Tytuł albumu „Dillingham” nawiązuje do małego miasteczka znajdującego się w stanie Alaska, do którego można dotrzeć samolotem lub statkiem (na poniższej fotografii widać to miejsce). W 2011 roku Todd pomógł swojemu koledze wybudować tam niewielki domek. W czasie tych prac muzyk doświadczył wielu wyjątkowych emocji, które teraz stara się przekazać na „Dillingham”. W swoich tekstach opowiada o śmierci czy zerwanych przyjaźniach.

Blaine Todd - ikona

Todd przygotował wyśmienity zestaw dziesięciu kompozycji (przy wsparciu: Scotta Silera – perkusja i Andrew Weathersa – organy). Blaine pokazał, że jest zarówno dojrzałym wokalistą, jak i instrumentalistą (gitara, banjo), wybiegającym daleko poza stereotypowe myślenie na temat folku czy bluesa. Niekiedy bliżej mu do Bonnie Prince’a Billy’ego (choćby w świetnym „Yellow/Green”, „When I Die”), a innym razem do Sama Amidona („Oh, Say There is A Valley” – czuć w tym fragmencie ducha Appalachów). Na „Dillingham” nie brakuje też eksperymentów z dronami. W kapitalnym „Your Far Away Look” poszerza nam się paleta wpływów, gdzie free jazzowa perkusja Silera łączy się z nutą indyjskiego mistycyzmu.

Pozostaje tylko zadowolić się wersją cyfrową, ale i tak warto mieć tę płytę bez względu na rodzaj nośnika.

15.09.2105 | Full Spectrum

 

Oficjalna strona artysty »
Profil na BandCamp »
Strona Full Spectrum »
Profil na Facebooku »
Profil na BandCamp »Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Rozmawiamy z Łukaszem Polowczykiem (aint about me)

Łukasz Polowczyk – współzałożyciel projektu aint about me – opowiada o jego początkach w Nowym Jorku, muzycznych i duchowych metamorfozach, o inspiracjach, depresji, medytacji i wielu