Wpisz i kliknij enter

Air – moon safari


tej płyty wciąż słucha się z tą samą przyjemnością, i choć od daty jej wydania minęło już pięć lat (album ukazał się w styczniu 1998 roku), zawarta na nim muzyka wciąż emanuje świeżością i specyficznym, kojącym nastrojem. bez wątpienia „moon safari” to najważniejszy i chyba najlepszy jak dotąd krążek air, krążek do którego bezskutecznie porównuje się wszystkie kolejne wydawnictwa duetu. wśród gęstych, przytłaczających trip-hopowych produkcji drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych debiut air był prawdziwym wydarzeniem – genialny w swojej prostocie pomysł, aby sięgnąć po stare, analogowe instrumenty (pamiętające jeszcze lata siedemdziesiąte) okazał się strzałem w dziesiątkę, przynosząc zupełnie nieoczekiwane, świeże brzmienie. „moon safari” uważany jest również za album, króry stał się inspiracją dla artystów tworzących dziś muzykę określaną jako „francuska nowa fala” (m.in. telepopmusik, rob, les rythmes digitales). od strony muzycznej „moon safari” jest albumem doskonałym kompozycyjnie, porażającym wręcz ilością ujmujących melodii, które w połączeniu ze stylowym, delikatnym brzmieniem starych moogów czy rhodesów tworzą jedyny w swoim rodzaju, ciepły, księżycowy, klimat. są tu również prawdziwe przeboje – „sexy boy”, „all i need” czy „kelly watch the stars”, są też odwołania do klasyków francuskiej muzyki elektronicznej (początek „you make it easy” to prawdziwy ukłon w stronę twórczości jean-michel jarrea), są wreszcie przepiękne utowory instrumentalne („talisman” – dla wielu faworyt na płycie). podsumowując – płyta przełomowa, odktrywająca zupełnie nową estetykę. każdy kto uważa, że muzyka pop nie potrafi być intrygująca i ambitna – powinien sięgnąć po „moon safari”. pozycja obowiązkowa.
1998Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
monis
monis
19 lat temu

Osobi¶cie uwa¿am, ¿e „city” jako powie¶æ jest doskona³a i bardzo mocno j± polecam. Zamiast przytaczaæ opinie z internetu radzi³abym siê z ni± po prostu zapoznaæ.

afx
afx
19 lat temu

Dzizez tego sie nie da sluchac. wszystko fajnie ale sluchac jak koles czyta po wlosku fragmenty ksiazki a w tke leci muzyka( dobra muzya) to juz przegiecie……

Polecamy