Wpisz i kliknij enter

va – Spectral Park


Prowadzącemu go Karolowi Ptachowi udało się zebrać pod swoją opieką spore grono artystów, reprezentujących różne odmiany gatunku. Ci najbardziej znani to rodzimi twórcy: Off Pop, Maciej Szymczuk, Blare For A, Deckard (połowa Au-Gen) czy Abstract Struktur (Rafał Dętkoś z Ucha). Nie brak również w tym towarzystwie producentów z zagranicy – Niemiec, Anglii czy Hiszpanii. Świadectwem tego najnowsze wydawnictwo Equaliteq – międzynarodowa kompilacja „Spectral Park”.
Echo TM – Organic Dub

Płyta rozpoczyna się od dub-techno: najpierw duński duet Maskine serwuje niemal archetypową dla tego gatunku kompozycję „Maszyny”, a potem dwaj polscy producenci działający jako Echo TM proponują szorstki „Organic Dub”. W podobnej stylistyce operuje Chine z Katowic. Jego „Beaver” zaskakuje przemyślaną konstrukcją, tworzącą gęste, chrzęszczące brzmienie, przypominającą dokonania Fenina. Ciekawe wypada nagranie tajemniczego Mao – w monumentalnym „Milkyway” zderza on elementy chicagowskiego house`u i post-industrialnego ambientu na techno-dubowym podkładzie. Smakowite!
Mao – Milkyway

Po szerokim terytorium nowoczesnego minimalu poruszają się inni artyści – Manuel Romero z Argentyny i Mossa z Kanady. W przygotowanych przez nich nagraniach ważną rolę odgrywają sample kobiecych głosów – wplecione w oszczędnie dozowane perkusyjne efekty i chmurne klawisze („Berlin” i „Still Around”). Jeszcze bardziej interesująco wypada utrzymany w podobnej konwencji „Small Talk” niemieckiego producenta Martina Donatha. Decyduje o tym funkowy groove, nadający gorący puls zredukowanej kompozycji. W niczym nie ustępuje swym zachodnim kolegom Off Pop, którego „Ciasto astralne” to funkcjonalny minimal o zdecydowanie klubowym przeznaczeniu. Najbardziej nietypowy utwór reprezentujący ten gatunek na składance to „Nearly Lost” Stiga Inge. Niemiecki producent łączy w nim bowiem minimalowy podkład rytmiczny z nowofalowym basem i ambientowym tłem. Efekt – intrygujący.
Stig Inge – Nearly Lost

Nie brak na płycie również bardziej energetycznego tech-house`u. Tutaj palmę pierwszeństwa trzeba przyznać Tomowi Moslerowi z Koszalina. Jego „Random Sunset” to najbardziej przebojowy utwór z zestawu: melodyjny, nowocześnie zaaranżowany, porywający do tańca. Po prostu – „dancefloor bomb”. Bardziej tribalowe rytmy serwuje Hermetico z Hiszpanii, wpisując w przestrzenną budowę swego „Hermetico” plemienne conga. O deep techno i deep house zadbali na płycie Carlo z Londynu i Baldo z Barcelony. Pierwszy z nich odwołuje się do estetyki typowej dla Kolonii („Buz”), a drugi – dla Detroit („Sofa Surfer”).
Kilka nagrań ze „Spectral Park” z powodzeniem mogłoby się znaleźć w katalogu znanych wytwórni z kręgu tanecznej elektroniki. To, że publikuje je polski net-label, wcale nie umniejsza ich znaczenia. A dla fanów to tylko korzyść – bo mogą w ich posiadanie wejść całkiem za darmo.
Zapraszamy na stronę www.equaliteq.pl
2009







Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
k.
k.
15 lat temu

Nim zająłem się grzebaniem we własnym zakresie przy dźwiękach to odnalazłem ten net-label… już pierwsze produkcje były full wypas. te nowe tylko potwierdzają, że można wydawać za free dobrą muzę – choć znawcą nie jestem.

luck
luck
15 lat temu

Niezły kawał muzy. Nie wiedzialem, że mamy cos takiego na naszym podwórku. Gratulacje !!!

K0$+3k
K0$+3k
15 lat temu

WOW!

Polecamy