Wpisz i kliknij enter

Ekstremalna muzyczna scena

Jak zachowuje się sztuka w ekstremalnych warunkach? Już po raz siódmy na to pytanie odpowiedzi szukać będą wrocławscy artyści, którzy w tym roku przygotowali również kilka intrygujących koncertów. Szczegóły już dziś w serwisie. Survival – tak nazywa się Przegląd Młodej Sztuki w Ekstremalnych Warunkach. To coroczne wrocławskie artystyczne przedsięwzięcie obliczone na maksimum konfrontacji z widzem, realizowane w przestrzeni publicznej poza instytucjami wystawienniczymi. Stare, opusczone budynki, czynne i nieczynne baseny, nawet dworzec główny PKP – wszystkie te miejsca były areną Survivalu. Więcej na stronie www.survival.art.pl.

W ramach tegorocznej, siódmej edycji przeglądu zaistnieje nowe, dwudniowe wydarzenie: Four Domes Sound – Muzyczna Scena Survivalu. W specjalnie zaadoptowanym na klub festiwalowy dziedzińcu Pawilonu Czterech Kopuł wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych wystąpią:

  • 25 czerwca (czwartek): Shackleton, 8rolek
  • 26 czerwca (piątek): Jackie-O Motherfucker, Astral Social Club

Wstęp na wszystkie koncerty wolny!

Shackleton
Bbrytyjski muzyk i założyciel oficyny Skull Disco, prezentujący najbardziej intrygującą i ciekawą odmianę dubstepu, opartą na dość nietypowych jak dla tego gatunku elementach: afrykańskich rytmach, etnicznych samplach wokalnych i masywnych basach przywodzących na myśl najlepsze tradycje berlińskiego dub techno (Basic Channel). Jako jedyny dubstepowiec doczekał się uznania ze strony Ricardo Villalobosa, który umieścił swój remiks utworu Shackletona na zeszłorocznej EPce „Vasco”.

8rolek
Weteran wytwórni mik.musik.!, już na samym początku swojej działalności muzycznej ochrzczony mianem godnego kontynuatora pomysłów Autechre. Wydana w tym roku płyta „Fat Pigs” doczekała się ze strony krytyków określeń takich jak: „zajebit”, „antyminimal”, „polskie Crystal Castles”. Z jednej strony nieznośnie siermiężnie koślawe bity i groteskowe melodyjki, z drugiej natomiast bogate faktury cyfrowego hałasu czynią go najciekawszym polskim zawodnikiem na scenie post-IDM.

Astral Social Club
Solowy projekt Neila Campbella, niegdyś członka dronowego kolektywu Vibracathedral Orchestra, który operuje obecnie syntezatorem analogowym w obszarach improwizowanego noise, drone music i rytmicznych oscylacji 4/4 w stylu Pan Sonic. Znany ze współpracy z Matthew Bowerem, Richardem Youngsem, Ashtray Navigations czy Birchville Cat Motel pozwala spodziewać się mięsistej dawki sztuki hałasu na najwyższym poziomie.

Jackie-O Motherfucker
Kolektyw z Portland (USA), okrzyknięty przez krytyków magazynu The Wire jednym z ważniejszych prekursorów ruchu New Weird America. Obok Six Organs of Admittance, Sunburned Hand of the Man czy grup zgromadzonych wokół Jewelled Antler Collective tworzą bardziej szorstką i awangardową odmianę tego nurtu, osadzoną w tradycji muzyki psychodelicznej, amerykańskim i brytyjskim folku, kolektywnej improwizacji, muzyce konkretnej, noise. Nie licząc pojedynczych epizodów (np. szerzej niedostrzeżona trasa Charalambides w zeszłym roku), będzie to pierwsza okazja do zetknięcia się z tego typu muzyką na żywo w Polsce.Jest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
O
O
12 lat temu

coś mało tej ekstremy i mało ekstremalna ona bywa.

uooo
uooo
12 lat temu

uooo, to do zobaczenia w wff !

ubunoir
ubunoir
12 lat temu

„polskie crystal castles”?! który to krytyk taki mądry?

Polecamy