Wpisz i kliknij enter

Krzysztof Orluk – Blurred Reflection


Krzysztof Orluk to nikt inny jak More, który przed dwoma laty zadebiutował dobrze przyjętym albumem „End Of The Music”. Pochodzącemu ze Śląska twórcy zdaje się przyświecać zasada DIY, ponieważ wszystko składa sam w zaciszu domowego mini-studia. Orluk przyznaje się do fascynacji Williamem Basinskim i Biosphere, co na pewno nie stanowi złych wzorców. Od Basinskiego odróżnia go jednak brak patosu, zaś od Geira Jenssena – nieco lżejsza, acz równie gęsta atmosfera.

Wydaną przez holenderski label Databloem płytę „Blurred Reflection” wypełnia ambient – dość stanardowy, ale mimo to urzekający i wciągający. Autor nurza swoją oniryczną muzykę w brzmieniu lo-fi, dorzuca sample z pokrytych patyną winyli i okrasza całość field recordingiem, więc oprócz padów i wirtualnych instrumentów (m.in. fortepian i gitara) słychać tu także szumiącą wodę, ćwierkające ptaki czy dźwięki, które mógłby wydawać na przykład wiekowy tramwaj jadący przez centrum Katowic. Zgodnie z tytułem, wszystko jest należycie rozmyte i senne, ale nie usypiające. Spośród jedenastu utworów, największe wrażenie robią „Miniature” i „Overthesky (Bright Sphere)”, w których Krzysztof wspiął się na wyżyny w dziedzinie tak zwanego „kreowania klimatu”.

„Blurred Reflection” kontynuuje najlepsze polskie tradycje ambientowe, lokując się gdzieś pomiędzy twórczością Kryptona i Tomasza Bednarczyka (notabene rówieśnicy Orluka). To bardzo podobna wrażliwość, zbliżone środki wyrazu i równie czysta przyjemność z obcowania z muzyką.
Databloem, 2009Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Radio-Alternator.com
Radio-Alternator.com
14 lat temu

Nie kto inny właśnie, jak Krzysiek Orluk, przygotował materiał specjalny do projektu Guest-cast – za co Bardzo mu Dziękujemy 🙂

chętnych do posłuchania przestrzennej kompilacji zapraszamy tutaj http://www.radio-alternator.com/index.php/2009/10/25/guest-cast-03-krzysztof-orluk-radio-alternatorcom/

bojanix
bojanix
14 lat temu

Dobrze jesienią wrzucić Blurred Reflection na słuchawy!! Krzychu – tak trzymaj !

Polecamy