Lawrence English – Lassitude
Jarek Szczęsny:

Doskonała pustka.

Elysia Crampton – ORCORARA 2010
Jarek Szczęsny:

Niepowstrzymana losowość.

Kaitlyn Aurelia Smith – The Mosaic of Transformation
Jarek Szczęsny:

Cały zestaw radosnych nastrojów.

Phillip Sollman – Monophonie
Paweł Gzyl:

Muzyczna maszyneria.

Vladislav Delay & Sly Dunbar & Robbie Shakespeare – 500-Push-Up
Paweł Gzyl:

„Rakka” uzupełniona o dubowy puls.

Zguba – Pomór
Jarek Szczęsny:

Nieustający marsz kostuchy.

Richu M – House Of The Vaporising Sun
Bartek Woynicz:

Ten tytuł mówi wszystko.

Maenad Veyl – Reassessment
Paweł Gzyl:

Muzyka z sali operacyjnej.

Flaner Klespoza – Wędrówka po lesie, w którym mieszkają bogowie i rosną wszechświaty
Jarek Szczęsny:

Spójna opowieść.

The Advent – Life Cycles
Paweł Gzyl:

Futurystyczne electro w oldskulowym stylu.

Field Works – Ultrasonic
Jarek Szczęsny:

Nietoperze jako podstawa twórcza.

Apparat – Capri-Revolution (Soundtrack)
Mateusz Piżyński:

Pierwsza odsłona serii muzyki filmowej Saschy Ringa.

Grischa Lichtenberger – KAMILHAN; il y a péril en la demeure
Paweł Gzyl:

Chrzęszczące ballady.

KeiyaA – Forever Ya Girl
Jarek Szczęsny:

Niepasujące do siebie puzzle.Tim Exile i Caribou w Polsce!

Już w czerwcu w Gdańsku wystąpią Tim Exile oraz Caribou – autorzy albumów nie do zignorowania, którzy z powodzeniem zachwycili lub podzielili naszych komentatorów i forumowiczów.

Prominenci nowych brzmień wystąpią w ramach Festiwalu All About Freedom, który odbędzie się w dniach 8 – 18 czerwca w Gdańsku i w Sopocie. Tim Exile oraz Fox zagrają 13 czerwca w Klubie Parlament, zaś Caribou oraz Kamp! pojawią się 18 czerwca w Centrum Stocznia Gdańska. Oba koncerty rozpoczną się o godzinie 20.00.

Szukając Solidarności

Muzyka na AAFF 2010 to przede wszystkim artyści poszukujący nowych brzmień, niezależni, przekraczający ramy komercyjnej sprzedaży, i rozpoznawalni w skali ogólnopolskiego i międzynarodowego rynku muzycznego.

Program muzyczny festiwalu prezentuje przede wszystkim oryginalną, alternatywną czy niezależną muzykę z Polski i z całego świata. Podczas festiwalu będą koncerty wyjątkowych artystów i zespołów muzycznych, których twórczość cechuje się unikalną ekspresją zdefiniowaną w haśle „Muzyka moja wolność”.

Bilety kosztują 24 i 30 PLN. Szczegółowych informacji szukajcie na stronie www.aaff.pl/pl

TIM EXILE (UK)

Młody brytyjski mistrz brzmień elektro na stałe mieszkający w Berlinie. Znany na całym świecie z barwnych muzycznie live actów, nazywany jest człowiekiem renesansu naszych czasów (studia filozoficzne i muzyczne, konstruktor soft- i hardware’u muzycznego), także często Davidem Bowie muzyki elektronicznej. Debiutował 10 lat temu jako dj, tworząc początkowo w stylu drum’n’bass.

Jego debiutancki album „Pro Agonist”, a także późniejszy  „Tim Exile’s Nuisance Gabbaret Lounge” (wydane nakładem wytwórni Planet Mu) stanowią niezwykłą mieszankę Intelligent Dance Music, breakcore’u oraz drum- i drill’n’bassu. Natomiast na trzecim albumie „Listening Tree” Exile krystaliczne, zgrzytliwe  brzmienia łączy z  popowymi melodiami, a do tego próbuje swoich sił jako wokalista, co przynosi ciekawy efekt.

Exile na scenie emanuje niezwykłą energią, tworząc, poprzez improwizację i eksperyment, niepowtarzalną mieszankę szorstkiej elektroniki z taneczną popową melodyjnością – o czym mogli przekonać się imprezowicze choćby w ubiegłym roku w Katowicach na TFNM.
 
Fox

Jeden z najbardziej utalentowanych producentów na polskiej scenie elektronicznej i alternatywnej. Na stałe współpracuje z Marią Peszek i Kayah. Zadebiutował 5 lat temu z zespołem 15 minut projekt, którego album został fenomenalnie przyjęty przez media i publiczność.

Teraz przyszedł czas na jego pierwszy – autorski projekt, na którym gościnnie pojawili się najważniejsi artyści rodzimej sceny alternatywnej: Novika, Pinawella (Sistars/Paulina Przybysz), Michał Skrok (Bunio/Dick for Dick), Sqbass, Marsija (Loco Star), Natalia Lubrano (Miloopa) i Tomasz Organek (SOFA). Jego nagrania zdobyły już uznanie wśród opiniotwórczych blogerów i krytyków, ale przede wszystkim w kręgach miłośników alternatywnych rytmów.

Caribou

Kanadyjski artysta Dan Snaith, który wcześniej ukrywał się pod pseudonimem Manitoba. Obecnie Snaith mieszka w Londynie i tam też nagrywa swoje płyty. Artysta posiada doktorat z matematyki, co przekłada się w sposób, w jaki interpretuje i tworzy muzykę elektroniczną pełną pulsujących rytmów oraz odgłosów z otaczającego świata. Jego najnowszy album Swim idealnie pokazuje kierunek, jaki obrał artysta.

Album obfituje w proste historie dotyczące przemijania, związków ubrane w energetyczny mix muzyczny. Krążek promuje singiel Odessa, który doskonale oddaje też klimat całej płyty i łączy ją z poprzednim albumem Andorra uznawanym nadal za jego najdoskonalsze dzieło.

Za krążek Andorra Snaith zdobył kanadyjski odpowiednik Mercury Music Prize – Polaris Music Prize. Zdobycie tej prestiżowej nagrody oraz współpraca z Flaming Lips zaowocowała również podjęciem współpracy z czołowymi muzykami jazzowymi z Toronto takimi jak: Colin Fisher, Kyle Brenders, Steve Ward. Ich współpraca ukierunkowała w istotny sposób Snaitha, który na nowo odkrył możliwości, jakie niesie klasyczna muzyka jazzowa.

Snaith znany jest z bardzo zmiennej stylistyki kolejnych wydawnictw oraz, ostatnio, żywiołowych, psychodelicznych koncertów podczas których najczęściej pełni rolę perkusisty nadającego rytm całej produkcji. Wyjątkowość projektu Caribou polega na niezwykłym sprzężeniu niezwykłego talentu producenckiego, multiinstrumentalisty, wykonawcy, kompozytora z zapierającymi dech produkcjami sprawdzającymi się zarówno w zaciszu domu, jak i na klubowym parkiecie.
Do tej pory Snaith nagrał ponad 10 albumów, z których każdy pokazuje nieco inne oblicze artysty. Promotorem koncertu w Polsce jest GoodMusic Productions.

Kamp!

Bardzo dobrze nam znane łódzko-wrocławskie trio, którego początki sięgają 2007 roku. Ich styl określany jest jako electro-pop, inspirowany krautrockiem lat 70-tych, synth-popem lat 80-tych, czy też francuskim house’m lat 90-tych.

Zarówno debiutancka epka „Thales One” (luty 2009), jak i wydany trzy miesiące później singiel „Breaking a ghosts heart”, spotkały się z ciepłym przyjęciem i zebrały bardzo dobre recenzje wśród słuchaczy, dziennikarzy muzycznych, portali zajmujących się muzyką niezależną czy też bloggerów muzycznych, nazywając Kamp! nadzieją polskiej muzyki elektronicznej ostatniej dekady. Ich utwory znaleźć można w wielu kompilacjach promujących rodzimą muzykę electro.

Żywiołowe, pełne energii, chwilami rozimprowizowane koncerty szybko stały się głównym atutem i znakiem rozpoznawczym zespołu, a także przepustką do występów w wielu znanych polskich klubach i podczas najważniejszych festiwali letnich 2009 roku (Selector, Heineken Opener, Audioriver, Tauron Nowa Muzyka). Zespół ma również za sobą występy na antenie Programu 3 PR, PR Euro i Roxy FM, a na drugą połowę 2010 roku planuje wydanie pierwszego pełnego albumu.

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.