Wpisz i kliknij enter

Jozef van Wissem zagra we Wrocławiu

Pod koniec października w ramach American Film Festival wystąpi Jozef van Wissem.

22 października rozpocznie się 4. edycja American Film Festival we Wrocławiu, która potrwa do 27 października. Imprezę zainauguruje najnowszy film Jima Jarmuscha „Tylko kochankowie przeżyją” („Only Lovers Left Alive”).

To nietypowa historia miłosna – mówi o swoim filmie Jarmusch. – Opowiada o uczuciu pomiędzy mężczyzną i kobietą, Adamem i Ewą (fragmenty scenariusza inspirowane były ostatnią książką Marka Twaina „Dzienniki Adama i Ewy”). Ci kochankowie to archetypiczni outsiderzy, członkowie bohemy, niesłychanie inteligentni i wysublimowani, ale ciągle we władzy zwierzęcych instynktów. Przemierzyli już cały świat, doświadczyli wielu niezwykłych rzeczy, żyjąc zawsze na marginesie społeczeństwa. Opowieść o ich związku, to także opowieść o rozciągniętej na setki lat historii człowieka, bo tak się składa, że nasi bohaterowie są wampirami.

Dokładnie 23 października w pięknej, barokowej Auli Leopoldyńskiej w gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się koncert Jozefa van Wissema, holenderskiego mistrza lutni, muzycznego współpracownika Jima Jarmuscha, z którym do tej pory nagrał trzy albumy. Wissem studiował w Nowym Jorku, gdzie obecnie mieszka. Na Harvardzie, Wesleyan University i Mills College wykłada przedmiot o nazwie „wyzwolenie lutni” („The Liberation of the Lute”). Kompozycje van Wissema opierają się na tradycyjnych renesansowych i barokowych zapisach poddawanych awangardowym zabiegom. W efekcie powstają hipnotyzujące, mroczne, otoczone aurą tajemniczości utwory.

Jarmusch zaprosił Wissema do stworzenia ścieżki dźwiękowej do swojego najnowszego filmu „Tylko kochankowie przeżyją”. W tym roku soundtrack holenderskiego artysty zdobył nagrodę Cannes Soundtrack Award i właśnie muzykę z tego filmu wykona podczas wrocławskiego koncertu.

Kilka miesięcy temu Jozef van Wissem wydał swój kolejny solowy krążek „Nihil Obstat” nakładem Important Records. Specjalnie na zamówienie artysty stworzono rodzaj „czarnej lutni”, której brzmienie można usłyszeć na „Nihil Obstat”.

 

Koncert odbędzie się:

  • 23 października (środa), godz. 19:30
  • Aula Leopoldyńska w gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego
  • Cena: 42 zł – bilet normalny, 35 zł – bilet ulgowy na koncert dla posiadaczy karnetów

 

Oficjalna strona artysty »


Jest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy