Wpisz i kliknij enter

Cold Specks – Neuroplasticity

Po ciepło przyjętym debiucie „Predict A Graceful Expulsion” z 2012 roku, kanadyjska songwriterka wraca z nowym albumem.

Al Spx nie próżnowała w przerwach między premierami swych longplay’ów: pojawiła się na ostatnim wydawnictwie Moby’ego, wystąpiła z Joni Mitchell na 70-tych urodzinach piosenkarki, pracowała przy albumie niedawnego objawienia jazzowej trąbki Ambrose’a Akinmusire, a także zaśpiewała w “Bring the Sun” na najnowszym krążku Swans. Zwłaszcza te dwie ostatnie pozycje odcisnęły wyraźne piętno na najnowszej płycie Specks, łącząc powierzchowną delikatność z podskórnym brutalizmem. Sam Akinmusire subtelnie przyozdobił połowę z dziesięciu utworów na „Neuroplasticity”, zaś Michael Gira zaśpiewał swym barytonem w „Exit Plan”, gdzie popowe zwrotki zamieniają się w niepokojące refreny:

„Hung, drawn, quartered,
Does the weight ease at all?
When you come undone”.

Cold Specks – „Absisto”

Faworytem całej płyty zdecydowanie jest drugi singiel pt. „Absisto”, który charakteryzuje eleganckiej urody melodia, nerw kreślony powtarzanym paramajaczącym zaśpiewem, bibułowe podmuchy syntezatorów oraz instrumentów dętych drewnianych i wreszcie katarktyczne uwolnienie energii tuż po połowie numeru.

„Neuroplasticity” kontynuuje podążanie drogą określaną gatunkowo jako doom soul, czyli ciemną stronę „dusznej” muzyki, tutaj z wyraźnymi wpływami bagiennego gospelu, jazzu, folku i czegoś na kształt goth-post rocka. Z jednej strony cały niespełna 35-minutowy krążek ma potencjał przebicia się do bardziej masowego ucha („Bodies At Bay”), z drugiej zaś jest tu jednak mnóstwo mroku i niepokoju, co w sumie daje w luźnym skojarzeniu efekt wymieszania poetyki Nicka Cave’a ze stylistyką Macy Grey.

Cold Specks – „Bodies At Bay”

Kwintesencją naprawdę niezłego materiału Cold Specks, która zaczerpnęła swój pseudonim artystyczny z „Ulyssesa” Jamesa Joyce’a, staje się minimalistyczny finał w postaci „A Season of Doubt”, gdzie stłumiona trąbka 32-letniego Kalifornijczyka cicho wybrzmiewa na okruchach pianina, a zespolone głosy Specks/Gira emocjonalnie deklamują:

„We move like wolves in the bleak night,
We dance like ghosts deprived of flight.
The body will come to understand a season of doubt
I’ve got an unrelenting desire to fall apart”.

25.08.2014 | Mute

www.coldspecks.com
www.facebook.com/ColdSpecks
www.soundcloud.com/coldspecks/sets/cold-specks-neuroplasticity
www.youtube.com/user/ColdSpecks/videosJest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
tELe
tELe
9 lat temu

Panie Bartek Woynicz z błędami Pan pisze. Specs….

Polecamy