Wpisz i kliknij enter

Radiokvm – Issrar

Debiutancki krążek libańskiego producenta zachwyca pod wieloma względami.

W tym roku na łamach Nowej Muzyki przedstawiłem kilka – mam nadzieję – ciekawych projektów pochodzących z tego niezwykłego państwa, jakim jest Liban. Więc dokładam do tej listy kolejne ważne nazwisko bejruckiego producenta Sary Moussa (aka Radiokvm). Z tego co wyczytałem o tym artyście, to już od dziecka pociągała go muzyka, a szczególnie rockowa i jazzowa. Jednak z biegiem czasu jego uwaga przeniosła się w stronę muzyki elektronicznej, choć na początku nie miał pojęcia co to jest syntezator, filtr czy automat perkusyjny. Swoją przygodę z elektronikę rozpoczął w 2008 roku, kiedy to powołał do życia przedsięwzięcie Radiokvm. Od tego momentu zaczął także współpracować z libańskim producentem Okydoky. W późniejszych latach Radiokvm nagrywał też z innymi miejscowymi artystami, takimi jak Munma, Jad Atoui i Liliane Chlela.

DSC_1019

Na zdjęciu Sary Moussa

Całkiem niedawno ukazał się na winylu pierwszy album Radiokvm – „Issrar” (Ruptured). Warto dodać, że libańską oficynę Ruptured założył w 2008 roku Ziad Nawfal – będący ważną postacią na bejruckiej scenie eksperymentalnej.

Na płycie „Issrar” znalazło się sześć nagrań, w których nietrudno odnaleźć muzyczne inspiracje Sary Moussy zahaczające o kontynent europejski, co najważniejsze, pojawiły się też zgrabnie przemycone wątki nawiązujące do tradycyjnej muzyki z Libanu. Longplay otwiera minimalistyczna, elektroakustyczna, a wręcz miejscami ambientowa kompozycja „Navid”. W znakomitym „Breeding Clones” dryfujemy w okolice techno spod znaku TM404, Karla O’Connora, a także ocieramy się o elektronikę Argentyńczyka Pedro Canale’a znanego jako Chancha Via Circuito. Z kolei w „Six” bliżej mu do Daniela Lopatina (aka Oneohtrix Point Never), a we fragmencie „Alpha Apparatus” nawet można poczuć krautrockowy klimat. W „Hysteresis” zatapiamy się w dubstepie i bass music. A na koniec świetny utwór „Silvershine”, gdzie mamy chyba najwięcej dźwięków odnoszących się do tradycji libańskiej.

Na razie ciężko jest powiedzieć, jaki kierunek obierze Sary Moussa ze swoim projektem Radiokvm. Jedno jest pewne, że album „Issrar” wypełniło trzydzieści minut muzyki mogącej spokojnie zawstydzić niejednego producenta ze Starego Kontynentu.

13.10.2014 | Ruptured

 

Strona Facebook Radiokvm »
Słuchaj na Soundcloud »
Strona wytwórni Ruptured »
Profil na Facebooku »
Słuchaj na Soundcloud »Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy