Elysia Crampton – ORCORARA 2010
Jarek Szczęsny:

Niepowstrzymana losowość.

Kaitlyn Aurelia Smith – The Mosaic of Transformation
Jarek Szczęsny:

Cały zestaw radosnych nastrojów.

Phillip Sollman – Monophonie
Paweł Gzyl:

Muzyczna maszyneria.

Vladislav Delay & Sly Dunbar & Robbie Shakespeare – 500-Push-Up
Paweł Gzyl:

„Rakka” uzupełniona o dubowy puls.

Zguba – Pomór
Jarek Szczęsny:

Nieustający marsz kostuchy.

Richu M – House Of The Vaporising Sun
Bartek Woynicz:

Ten tytuł mówi wszystko.

Maenad Veyl – Reassessment
Paweł Gzyl:

Muzyka z sali operacyjnej.

Flaner Klespoza – Wędrówka po lesie, w którym mieszkają bogowie i rosną wszechświaty
Jarek Szczęsny:

Spójna opowieść.

The Advent – Life Cycles
Paweł Gzyl:

Futurystyczne electro w oldskulowym stylu.

Field Works – Ultrasonic
Jarek Szczęsny:

Nietoperze jako podstawa twórcza.

Apparat – Capri-Revolution (Soundtrack)
Mateusz Piżyński:

Pierwsza odsłona serii muzyki filmowej Saschy Ringa.

Grischa Lichtenberger – KAMILHAN; il y a péril en la demeure
Paweł Gzyl:

Chrzęszczące ballady.

KeiyaA – Forever Ya Girl
Jarek Szczęsny:

Niepasujące do siebie puzzle.

Atom™ & Jacek Sienkiewicz – Stal
Jarek Szczęsny:

Gotujące się chemikalia.Argy & Mama – Dominonation

Jedenaście kompozycji, które łagodnie łączy piosenkową formułę z klubową estetyką, napełniając słuchacza pozytywna energią.

Grecki producent znany nam wszystkim pod pseudonimem Argy jest już obecny na elektronicznej scenie od dekady. W tym czasie dał się poznać jako utalentowany twórca melodyjnego tech-house’u, który publikują mu takie wytwórnie, jak Poker Flat, Cadenza czy Permanent Vacation. Z kolei Mama to czarnoskóra wokalistka, którą mogliśmy słyszeć w takich hitach klubowych, jak „Dominate My Sensation” czy „Corporate Butcher” duetu Tiefschwarz.

Wspólne nagrania tej pary umieszczone na jej debiutanckim albumie układają się w barwną podróż po muzyce klubowej z początku lat 90. Właściwie tylko dwa utwory przywołują wspomnienie typowego dla Argy’ego kontynentalnego tech-house’u z późniejszej dekady – „Whoami” oraz „Recluse”. Oto jednak już „Scratches” wprowadza na płytę nowojorski tribal, w którym warczące loopy są smagane onirycznymi akordami oplecionymi kobiecymi chórkami.

W „Without Me” uderzają siarczyste breaki – to jednak melodyjny house uzupełniony zwalistym basem i rozwibrowanymi efektami. „Bones” wnosi na krążek nieco melancholii – i przypomina klasyczny trip-hop rodem z Bristolu w rodzaju legendarnego „Unfinished Sympathy” Massive Attack. Klubową energię przywołuje jednak już z powrotem „Deep Found Vibe” – ponieważ to skoczny 2step zgrabnie splatający ekstatyczną wokalizę z połamanym rytmem.

Jakby kontynuując ten wątek „Niche” okazuje się reprezentować współczesny UK garage – szurając dynamicznymi bitami i bucząc rave’owym pochodem basu. „Staring At The Wall” zabiera nas w czasy, kiedy w klubach królował rebeliancki UK hard core rodem z XL Recordings czy Suburban Base – zestawiając fortepianowy motyw z szybkimi breakami. „This Is Your Beat” jest przykrojony do formatu pozbawionej tanecznego pulsu miniatury – a szkoda, bo kompozycja rozwija się całkiem ładnie, przywołując echo hitów Inner City w stylu „Good Life”.

„Kill For My Threats” zaskakuje zwrotem w stronę Karaibów – ale przeniesionych na Wyspy Brytyjskie. Tym razem Argy sięga bowiem po sprężystą raggę, oplatając wokal Mamy popiskującym Casio i przesterowanym basem. Na finał najbardziej chmurne nagranie z kolekcji – „Dirty Stop Out”. Tym razem dostajemy bowiem stylowe techno zanurzające fortepianowy motyw w przestrzennych syntezatorach.

Chociaż materiał z „Dominonation” nie wyznacza żadnych nowych szlaków w rozwoju elektroniki, ujmuje pozytywną energią i stylowym brzmieniem. Jedenaście składających się nań kompozycji łagodnie łączy piosenkową formułę z klubową estetyką, napełniając słuchacza pozytywna energią. Wszak mamy karnawał – i to idealny soundtrack do tanecznych pląsów.

BPitch Control 2014

www.bpitchcontrol.com

www.facebook.com/BPitchControl

www.facebook.com/argyandmama

www.facebook.com/Argyofficial

www.facebook.com/mamaofficial

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

1 Komentarz

  1. Bartooki

    bdb album