Wpisz i kliknij enter

Oliver Schories – Fields Without Fences

Czy klasyczny tech-house jest nadal atrakcyjną formułą?

Hamburski producent zaczął działać pięć lat temu. To był czas, kiedy moda na minimalowy tech-house zaczynała powoli przygasać. Mimo tego, on upodobał sobie właśnie te brzmienia – i znalazł dla nich miejsce w takich wytwórniach, jak Parquet czy Der Turnbeutel. Dwa albumy i kilkanaście winylowych dwunastocalówek wydanych od tamtego czasu sprzedały się całkiem dobrze, co dało podstawy przypuszczać, że melodyjny tech-house nadal ma wielu zwolenników.

Schories zawsze był zainteresowany rozbudowaną wersją gatunku. Tak jest i na jego trzecim albumie, który artysta publikuje już nakładem swojej własnej tłoczni – SOSO. Dwanaście zamieszczonych na „Fields Without Fences” nagrań utrzymanych jest w charakterystycznym dla niemieckiego producenta stylu – niespiesznym, płynnym, rozmarzonym. Nowością jest większa ilość melodii, wnoszonych głównie przez przetworzone wokale.

Wszystkie kompozycje zrealizowane są według podobnej recepty. Tech-house’owy puls zostaje podbity mocnym basem, na który nakładają się łagodnie brzęczące klawisze i zbasowane loopy. Czasem Schories dorzuca coś do tego schematu – plemienne conga w „In Other Words”, nastrojowe piano w „Never” czy house’owy groove w „Homeboy”. Niemal w każdym nagraniu słychać liczne wokale – niby o soulowym tonie, ale mocno zdeformowane, wpisane w wokoderową formułę („Undisguised”).

Jak na płytę trwającą ponad godzinę, wszystko to jest niestety nazbyt powtarzalne. Niby słucha się tego przyjemnie – ale schematyczność produkcji sprawia, że z czasem muzyka Schoriesa zaczyna po prostu nudzić. To nie nowe zjawisko w tym gatunku – wszak tech-house stracił swój impet już wiele lat temu. Niespecjalnie pomagają tu wokale – za mało wyraziste, podobne do siebie, rozmywające się w gęstej elektronice. Ale kto wie – może najbardziej zagorzali wielbiciele gatunku odnajdą tu coś dla siebie?

SOSO 2015

www.facebook.com/SOSOHamburg

www.facebook.com/OliverSchoriesJest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Won
Won
8 lat temu

To jakoś mi nie siada… Cenię twórczość ale nie mój klimat

Polecamy