Wpisz i kliknij enter

Acronym – June

Kraj z północy doskonale radzi sobie w produkowaniu muzyki przestrzennej i krajobrazowej.

Po jakże udanej i ciekawej współpracy trio Varg (Jonas Rönnberg), Michael Isorinne i Acronym pod postacią aliasu D.Ǻ.R.F.D.H.S (nasza recenzja jest tutaj), Acronym postanowił pozostać w estetycznej manierze etnicznego ambientu. „June” ponownie zabiera nas pod ostatnie równoleżniki kuli ziemskiej i przedstawia rozmach, jakim potrafi zaskoczyć nas przyroda. To swojego rodzaju powrót do źródeł naszego istnienia, gdzie zachwyt nad niewyobrażalnie potężnymi siłami przyrody spowodował powstanie wierzeń animistycznych, mitologii a następnie całych systemów religijnych.

Płyta pełna jest zimnych wyziewów, podmuchów syntezatorów, mrocznych i tajemniczych padów oraz całej artylerii dźwięków towarzyszących minimialistycznym ciągotom artysty. Pierwsza część tego dzieła to swojego rodzaju inwokacja i przygotowanie do momentu przejścia – narodzin świadomości. Następnie wchodzimy w podrasowane automatem perkusyjnym rejony, gdzie można zauważyć niepokój oraz walkę człowieka z mocami silniejszymi od niego. Ostatni utwór to epilog, który oznacza pogodzenie się z absolutem oraz docenienie cudu życia.

„In the Swamp” inwokuje całą kanonadę synthów oraz niebiańskich padów. SUBtelny bas wyściela trzon utworu gęstymi cumulusami. Płynnie przechodzimy do „No Exit”, gdzie można usłyszeć wspaniały chór poddany filtrom echa oraz delay’a. Mroźne powietrze napływa z rejonów tundry a nad naszymi głowami przelatują piszczące ptaki. „Humid Zone” to popis dzwonów, gongów oraz innych perkusjonaliów zanurzonych w chłodnej przestrzeni Skandynawii. Numer ten bezpośrednio zapowiada bardziej dynamiczną część płyty z bezpośrednimi odwołaniami do minimalu i dub techno. „Centering” rozpoczyna dźwięk zbliżony do sonaru oraz dynamiczna stopa, nadając całości klimat podróży okrętem po Morzu Północnym. Kastaniety wystukują rytm a w tle można usłyszeć porozumiewające się ze sobą wieloryby, które odwiedziły wody okalające Norwegię. 

„Realisation” kojarzy mi się z estetyką zbliżoną do Kiasmos, gdzie z lotu ptaka można było podziwiać dziką i piękną Islandię. Dużo przestrzeni oraz wysokich akordów składa się na ciekawą kompozycję z dynamicznym tandemem stopa/hi-hat. Bardzo techniczny kawałek, który śmiało może pretendować do zaistnienia w przestrzeni europejskiego klubu. „Back to Understanding” to szczytowy punkt na tym krążku. Gwałtowna i niedająca się złapać w ramy stopa wybija chaotyczny rytm. Warczący syntezator przypomina dźwięk przesterowanego alarmu a pocięty żeński chór zawieszony jest na sinusoidalnej linii głośności. To spotkanie ze wspomnianym wcześniej absolutem. Pojawiający się w połowie utworu potężny werbel wprowadza brakbeatową manierę a sam utwór przeradza się w prawdziwą bitwę o zrozumienie, o świadomość, o życie. To bez wątpienia jeden z najlepszych momentów na tej znakomitej produkcji. „The Eye” jest minimalowym obrazem, powstałym przy użyciu całej palety stuknięć, szmerów, szumów, muśnięć, dźwięków przyrody oraz zakłóceń z urządzeń elektronicznych. Oniryczny stan wywołany wsłuchaniem się w tę projekcję przenosi nas do ostatnich minut „June”. Bardzo esencjonalne i absorbujące zmysły dzieło od mistrza Acronyma.

Northern Electronics | 2015

http://northernelectronics.bandcamp.com/album/june

http://www.discogs.com/artist/3033686-Acronym

https://northernelectronics.bandcamp.com/Jest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł Gzyl
7 lat temu

Killer!

Polecamy

Leon Vynehall – Nothing Is Still

Brytyjski producent i DJ – Leon Vynehall po wydaniu kilku niezłych EP, nawiązuje współpracę z kultową Ninja Tune i wydaje swój pierwszy LP tytułując go „Nothing