Shanti Celeste – Tangerine
Paweł Gzyl:

Na poprawę nastroju.

BNNT – Middle West
Jarek Szczęsny:

Gorzka pigułka.

Ansome – Hands Of The Harbour
Paweł Gzyl:

Punkowy gest.

Lapalux – Amnioverse
Ania Pietrzak:

Jak zachwyca?

Various Artists – X – Ten Years Of Artefacts
Paweł Gzyl:

Techno w swej najbardziej pomysłowej wersji.

Julek Płoski – śpie
Jarek Szczęsny:

Coś nowego.

Karenn – Grapefruit Regret
Paweł Gzyl:

Pariah i Blawan improwizują.

Moor Mother – Analog Fluids Of Sonic Black Holes
Jarek Szczęsny:

Hałas i chaos.

Jazz Band Młynarski-Masecki – Płyta z zadrą w sercu
Jarek Szczęsny:

Jedna dla wszystkich.

Shapednoise – Aesthesis
Paweł Gzyl:

Nieznane mutacje basowych brzmień.

A Winged Victory for the Sullen – „The Undivided Five”
Mateusz Piżyński:

Ambientowe nowości z Ninja Tune

Enchanted Hunters – Dwunasty Dom
Krzysiek Stęplowski:

Czasem naprawdę warto czekać. Warto wypatrywać, nawet latami, jeśli tylko cierpliwość nagrodzona ma być w taki sposób.

Ecnahnted Hunters Dwunasty Dom
Rrose – Hymn To Moisture
Paweł Gzyl:

Techno w stylu Marcela Duchampa.

Trzaska/Mazurkiewicz/Szpura – North Meridian
Jarek Szczęsny:

Można się spocić od samego słuchania.Heathered Pearls – Body Complex

Nasz człowiek w Ghostly International

Być może to Jakubowi Aleksandrowi zawdzięcza Jacaszek wydanie swojej płyty w Ghostly International. Nie umniejszając nic randze muzyki twórcy „Glimmer”, to właśnie wtedy szefem A&R był w tejże wytworni jego rodak, który co prawda wychował się w Detroit, ale urodził się w 1982 roku w Częstochowie.

Może gdyby nie przeprowadzka rodziców do USA, Jakub nigdy nie zachwyciłby się muzyką techno. A tak – mając starszych kumpli, już jako piętnastolatek bywał w tanecznych klubach Motor City. Tak naprawdę największe wrażenie zrobiła na nim jednak muzyka, którą chłopaki słuchali wracając nad ranem z imprez – ilustracyjny ambient.

Taką też zawartość przyniósł jego debiutancki album „Loyal” wydany trzy lata temu przez Ghostly International. W międzyczasie Jakub przeprowadził się na nowojorski Greenpoint i zakochał się w muzyce twórców potrafiących łączyć przestrzenne brzmienia z tanecznym pulsem – choćby Lawrence’a. Nic więc dziwnego, że drugi album jego projektu Heathered Pearls przynosi właśnie takąż muzykę.

Jej najmocniejszy segment stanowią nagrania ulokowane w formule epickiego deep techno. „Sunken Living Area” osadzone jest na lekkim rytmie – a towarzyszą mu łagodnie pohukujące klawisze i ćwierkające efekty. „Interior Architecture Software” uderza solidniejszą energią, skontrastowaną z onirycznym nastrojem. W powstaniu „Abandoned Mall Utopia” maczał palce Shigeto – dzięki czemu utwór asymiluje echa dubowych korozji. Podobnie wypada „Warm Air Estate” z udziałem Outerbridge – uwodząc eteryczną wokalizą podszytą basowymi warknięciami.

Jeszcze ciekawsze efekty osiąga Jakub zestawiając szurające podkłady o ciepłym tchnieniu rodem z detroitowego deep house’u z monolitycznymi pasażami przestrzennych klawiszy, emanującymi polarnym chłodem. Tak dzieje się w kompozycji „Personal Kiosk” zrealizowanej z pomocą The Sight Below (który także zmiksował i dokonał masteringu płyty). Drugi utwór utrzymany w tym stylu to „Perfume Catalogue” – przypominający majestatyczne brzmienie projektu Gas, uzupełnione rytmem zapożyczonym od Moodymana czy Theo Parrisha.

Pomiędzy tymi energetycznymi kompozycjami poukładane są ambientowe miniatury. „Cast In Lemon And Sand” i „Thought Palace” wibrują syntezatorowymi arpeggiami o kosmicznym rodowodzie. „Holographic Lodge” ma już nieco bardziej rozbudowaną aranżację – koncentrując się na falach zdubowanych klawiszy przewierconych brzęczącym loopem. Tak czy siak – wszystko to układa się w idealnie pasujące do siebie elementy dźwiękowej układanki.

Wraz ze starannie zaprojektowaną grafiką, muzyka z „Body Complex” tworzy monochromatyczną całość, urzekającą surowym pięknem niemal epickiego minimalizmu. Dobrze, że Jakub dorastał w Detroit – dzięki temu możemy się teraz cieszyć jego urokliwą muzyką.

Ghostly International 2015

www.ghostly.com

www.facebook.com/ghostly

www.facebook.com/heatheredpearls

 

 

 

Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.