Wpisz i kliknij enter

Sote – Moscels

Ku wizjonerskiemu futuryzmowi.

Jakże dobrze móc zakomunikować wieść dobrą. Taką, przy której bledną złe obrazki okolicznej rzeczywistości. Niosącą ze sobą znaczne pokłady muzycznej ekspresji najwyższych lotów wprost od jednego z oryginalniejszych kompozytorów muzyki elektronicznej. Kompozytora, który nie lęka się czerpać z muzyki klasycznej, a jednocześnie prezentuje fascynujący i gęsty ruch wirów, impulsów czy wizualnych eksperymentów. Tak, Sote wydał właśnie nowy album noszący tytuł „Moscels”.

Ata Ebtekar jest muzykiem pochodzącym z Iranu. W zeszłym roku należało wysłuchać jego albumu „Parallel Persia”. W swoją twórczość stara się wplatać irańską muzykę tradycyjną. Na najnowszej płycie jej reprezentantami są maestria i przestrzeń. Pewnie prowadzone syntezatory brzmią bardzo instrumentalnie. Ostrość dźwięku można zauważyć już w otwierającym „Moscels X”. Te wszystkie wykręcone dźwięki, przeczące fizyce, dostosowane parametrami do ekspresji są niezwykle ekscytujące.

Euforia, która wzbiera od początku albumu triumfalnie kroczy ku wizjonerskiemu futuryzmowi. Potrafi zaatakować kolczastymi uderzeniami („Moscels Y”), serwując przy okazji odgłosy eksplozji, żeby w chwilę później osłabić hałas za pomocą kompozytorskich zdolności oraz podkręconego tempa czerpiącego z IDM („Moscels Q”). I nagle hamowanie. Zderzenia ze ścianą nie będzie, a w to miejsce oczom, a może bardziej uszom, ukaże się ogrom przestrzeni. Pełna, nieskończona paleta rozpływającego się dźwięku. Istna wędrówka po przestrzeni kosmicznej („Moscels O”).

Na sam koniec rzecz zniewalająca. Jedenastominutowy utwór czerpiący z dorobku muzyki klasycznej „Moscels Z”. Aurę nawiedzają duchologiczne dźwięki. Cały utwór choć szalenie fizyczny, strunowy wręcz, jest jednak wytworem sztucznym, syntetycznym. Z kolei w kategorii odczuć sytuuje się w bliskiej odległości od słuchacza. Niemal do niego dotyka. Przy całej swej rozłożystości jest zaaranżowany z teatralną manierą. Chciałoby się uniknąć truizmu, ale się nie da, więc na piszę, że Sote po raz kolejny udowodnił swoją artystyczną doskonałość. Album „Moscels” jest jedną wielką, czarującą abstrakcją.

Opal Tapes | 2020
Bandcamp
FB
FB Opal TapesJest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy